تست بارداری: انواع تست‌های حاملگی و نحوه انجام آن‌ها

حتی با مؤثرترین روش‌های تست بارداری همیشه خطا و مشکلات بارداری وجود دارد. زمانی بارداری اتفاق می افتد که پس از رابطه جنسی یک تخمک توسط یک اسپرم بارور شود، بنابراین حداقل ۲۱ روز پس از آخرین رابطه جنسی بدون محافظت، تست بارداری انجام دهید. دانستن اینکه آیا این اتفاق رخ داده است یا نه با انجام آزمایش بارداری بدون نسخه (OTC) آسان است.

آزمایشات حاملگی OTC به طور معمول ادرار شما را برای شناسایی هورمونی بنام گنادوتروپین کوریونی انسانی (HCG) آزمایش می‌کند. HCG فقط در دوران حاملگی وجود دارد و توسط تخمک بارور شده خارج از رحم یا چسبیده به لایه رحم آزاد می‌شود.

اگر بعد از داشتن یک رابطه جنسی برنامه ریزی شده برای بارداری، آنقدر عجله دارید که نمی‌توانید منتظر آخرین قاعدگی قبل بارداری خود بمانید، باید حداقل یک یا دو هفته پس از رابطه جنسی صبر کنید. اگر باردار هستید، بدن شما نیاز به زمان دارد تا سطح HCG را ردیابی کند، این معمولاً هفت تا ۱۲ روز پس از عمل بارور شدن تخمک انجام می‌شود.

نکته: اگر شما به سرعت عمل کنید ممکن است از آزمایشات بارداری خود نتایج نادرستی بگیرید.

علائمی که شما را مجاب می‌کند تست بارداری را انجام دهید

از دست دادن دوره قاعدگی

یکی از اولین و مطمئن‌ترین علائم بارداری یک دوره از دست رفته است. بسیاری از خانم‌ها چرخه قاعدگی ۲۸ روزه دارند. اگر بیشتر از یک ماه از آخرین دوره شما گذشته است، زمان مناسبی برای انجام تست بارداری است. به خاطر داشته باشید که پریود شما به دلیل استرس، رژیم غذایی، ورزش یا برخی شرایط پزشکی ممکن است گاهی اوقات به تأخیر بیفتد.

در صورت شک به بارداری به رویه خود توجه کنید، در هفته‌های اولیه، تجربه خونریزی کم یا لکه بینی معمول است. زیرا تخمک در حین کاشت عمیق‌تر، داخل لایه رحم می‌شود. به هر نوع تفاوت در رنگ، بافت یا میزان خون خود توجه کنید.

در صورت خونریزی و آزمایش مثبت بارداری با پزشک خود تماس بگیرید.

احساس گرفتگی

همچنین بارداری می‌تواند گرفتگی ایجاد کند، شما در این دوره احساس گرفتگی می‌کنید و فکر می‌کنید که قرار است دوره قاعدگی‌تان شروع شود. اما این اتفاق هرگز نمی‌افتد.

تغییر در سینه‌ها

از آنجا که در دوران بارداری، بدن شما مقدار بیشتری استروژن و پروژسترون تولید می‌کند. این هورمون‌ها که برای رشد جنین مؤثر هستند، در بدن شما تغییراتی ایجاد می‌کنند.

به دلیل افزایش جریان خون ممکن است سینه‌ها بزرگتر به نظر برسند و ضعف در آنها ایجاد شود. در این دوران در بعضی از زنان باردار نوک سینه‌ها تغییراتی می‌کند و رگ‌های زیر پوست تیره‌تر می‌شوند.

از آنجا که بسیاری از زنان در روزهای آخر دوره قاعدگی خود ناراحتی پستان را تجربه می‌کنند، بنابراین این علائم همیشه نشانگر بارداری نیست.

حالت تهوع

بیماری صبحگاهی یا تهوع و استفراغ مرتبط با بارداری است، این اتفاق بین هفته دوم و هشتم بارداری می افتد. حالت تهوع فقط در صبح اتفاق نمی‌افتد، بسیاری از خانم‌ها در تمام طول روز یا عصر احساس تهوع می‌کنند.

اگر یک زن بدون هیچ دلیل واضحی احساس حالت تهوع داشته باشد، به خصوص هنگامی که علائم دیگری از بارداری وجود دارد، بهتر است تست بارداری انجام شود.

تغییر در دستگاه گوارش

علائم دستگاه گوارش در اوایل بارداری شامل موارد زیر است:

 • یبوست
 • نفخ

اجتناب از غذا و هوس غیرمعمول

هوس غیرمعمول و اجتناب از مواد غذایی در سه ماهه اول رایج است، اگرچه در بعضی موارد تا پایان بارداری ادامه می‌یابد. برخی از خانم‌ها مواد غیرغذایی مانند خاک یا یخ می‌خواهند. هرکسی که از چیزهایی که غذا نیستند هوس می‌کند باید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی یا ماما مشورت کند.

خستگی

خستگی یکی از علل‌های شایع در اوایل بارداری است. ممکن است علل احتمالی دیگری مانند استرس یا کمبود خواب وجود داشته باشد. خستگی در دوران بارداری اولیه معمولاً ناشی از تغییر در هورمون پروژسترون است. معمولاً زنان باردار پس از شروع سه ماهه دوم انرژی بیشتری کسب می‌کنند.

تکرر ادرار

تکرر ادرار و افزایش ادرار ازحدود هفته ششم حاملگی شروع می‌شود. عمده‌ترین دلیل تکرر ادرار افزایش حجم خون در حاملگی است که منجر به افزایش ادرار می‌شود. بزرگ شدن رحم در ادامه حاملگی نیز ممکن است باعث فشار بر روی مثانه و در نهایت تکرر ادرار شود.

تست‌های حاملگی در خانه چقدر دقیق هستند؟

آزمایشات حاملگی خانگی (HPT) کاملاً دقیق هستند. آن‌ها با شناسایی حضور گنادوتروپین کوریونی انسانی (HCG) در ادرار که در زمان بارداری تولید می‌شود، کار می‌کنند. با این حال، مارک‌های مختلف آزمایشگاه قادر به شناسایی مقادیر مختلف هورمون هستند.

سطح (HCG) در ابتدای بارداری بسیار پایین است و باعث می‌شود، برخی HPT ها نتیجه منفی کاذب را نشان دهند. اگر نتیجه منفی گرفتید و هنوز دوره قاعدگی ندارید، باید دوباره امتحان کنید.

تست بارداری چیست و چگونه کار می‌کند؟

تست بارداری به گونه‌ای طراحی شده است که نشان دهد آیا ادرار یا خون شما حاوی هورمونی به نام گنادوتروپین کوریونی انسان (HCG) است. این هورمون درست بعد از اتصال یک تخم بارور شده به دیواره رحم یک زن ساخته می‌شود.

این اتفاق معمولاً (اما نه همیشه) حدود ۶ روز پس از لقاح رخ می‌دهد. اگر باردار هستید، سطح (HCG) به سرعت در حال افزایش است و هر ۲ تا ۳ روز دو برابر می‌شود.

انواع تست بارداری

دو نوع اصلی آزمایش بارداری می‌تواند در مورد بارداری به شما اطلاع دهد.

آزمایش ادرار

آزمایش ادرار می‌تواند در منزل یا مطب پزشک انجام شود. برخی از تست‌های بارداری خانگی می‌توانند روز دوره از دست رفته شما را تشخیص دهند. آزمایشات بارداری خانگی، خصوصی و مناسب است.

این محصولات با دستورالعمل همراه هستند. آن‌ها را برای گرفتن دقیق‌ترین نتایج طبق دستورالعمل انجام دهید. بعد از انجام آزمایش، می‌توانید نتایج را با مراجعه به پزشک خود و انجام آزمایش‌های دقیق‌تر تأیید کنید.

آزمایش خون

این آزمایش در مطب پزشک انجام می‌شود، اما کمتر از آزمایش ادرار استفاده می‌شود. این آزمایشات می‌توانند بارداری را زودتر از آزمایش بارداری خانگی (حدود ۶ تا ۸ روز پس از تخمک گذاری) تشخیص دهند. اما با این آزمایشات نسبت به تست‌های خانگی مدت زمان بیشتری لازم دارند تا نتیجه را اعلام کنند.

همانطور که گفته شد آزمایش خون بارداری میزان HCG را نشان می‌دهد. اگر آزمایش خون شما مقدار کمی HCG را نشان دهد، این بدان معنی است که شما یک بارداری خارج رحمی دارید. جنینی که در خارج از رحم رشد می‌کند، نمی‌تواند در یک حاملگی خارج رحمی زنده بماند. اگر این وضعیت بدون درمان باقی بماند می‌تواند برای زن تهدید کننده باشد.

آزمایشات HCG

دو نوع آزمایش بارداری خون وجود دارد:

تست (HCG) کیفی

به سادگی بررسی می‌کند که آیا (HCG) وجود دارد یا خیر. این پاسخ “بله” یا “نه” را به این سؤال می‌دهد که “آیا شما باردار هستید؟ ” پزشکان غالباً ۱۰ روز پس از یک دوره از دست رفته، این آزمایشات را برای تأیید بارداری پیشنهاد می‌کنند. برخی از این آزمایشات می‌توانند (HCG) را خیلی زودتر تشخیص دهند.

تست (HCG) کمی

مقدار دقیق (HCG) را در خون شما اندازه گیری می‌کند. حتی می‌تواند سطح بسیار کمی از (HCG) را پیدا کند. از آنجا که این آزمایشات بارداری می‌تواند غلظت (HCG) را اندازه گیری کند، ممکن است در ردیابی هرگونه مشکلی در دوران بارداری مفید باشد.

همچنین ممکن است (در ترکیب با آزمایشهای دیگر) برای رد حاملگی لوله‌ای (خارج رحمی) یا برای نظارت بر زن بعد از سقط جنین که سطح (HCG) به سرعت کاهش می‌یابد، مورد استفاده قرار گیرد.

آزمایش‌های بارداری چقدر دقیق است؟

اگر اولین آزمایش را در صبح انجام دهید (در این زمان ادرار شما غلیظ‌تر است) نتایج نیز ممکن است دقیق‌تر باشد. تست‌های خانگی که از طریق ادرار انجام می‌شوند، تقریباً ۹۹٪ دقیق هستند. آزمایش خون حتی از این نیز دقیق‌تر است.

آزمایش دقیق حاملگی در خانه به چه مواردی بستگی دارد:

 • چگونه و با چه دقتی دستورالعمل‌ها را دنبال کرده‌اید.
 • زمان تخمک گذاری
 • زمان انجام آزمایش
 • حساسیت تست حاملگی

مزیت تست بارداری

آزمایشات اولیه بارداری ضروری نیست، اما می‌تواند برای زنان در معرض خطر مفید باشد. این زنان شامل کسانی هستند که سابقه سقط جنین داشته‌اند و یا بارداری‌شان خارج از رحم است.

بارداری خارج رحمی، که به عنوان حاملگی لوله نیز شناخته می‌شود، هنگامی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده در لوله‌های فالوپ به جای رحم باشد و در همان جا باقی بماند.

اگر آزمایش بارداری در منزل انجام داده‌اید و نتیجه مثبتی گرفته‌اید، می‌توانید بارداری را با سونوگرافی خارج واژینال تأیید کنید. با این وجود بعضی اوقات پزشک نمی‌تواند بلافاصله بارداری را از روی سونوگرافی تشخیص دهد، در این حالت ممکن است آزمایش خون را انجام دهد.

در اوایل بارداری، میزان (HCG) شما باید تقریباً هر ۴۸ ساعت دو برابر شود. با مشاهده تغییر در میزان (HCG) پزشک می‌تواند سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی را ارزیابی کند یا تأیید کند که بارداری شما از نظر سلامت پیشرفت می‌کند.

نکته: اگر فرد سابقه سقط جنین داشته، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند تا پزشک بتواند خون او را بررسی کند. بهتر است زن باردار برای اطمینان خاطر یک سونوگرافی داشته باشد تا به داخل رحم نگاه کند و ببیند که همه چیز خوب است و بارداری سالمی را دارد.

پیشگیری از بارداری

قرص‌های ضد بارداری، کاندوم و سایر وسایل پیشگیری از بارداری ۱۰۰ درصد از بارداری پیشگیری نمی‌کنند. پس از داشتن رابطه جنسی حتی اگر شما از مواردی که باعث پیشگیری از بارداری می‌شود استفاده کرده‌اید، با احساس علائم ذکر شده در این مقاله بهتر است تست بارداری را انجام دهید.

اگر نگران باردار شدن خود هستید، از پزشک خود در مورد روش‌های پیشگیری از بارداری مانند دستگاه داخل رحمی (IUD) سؤال کنید.

هزینه تست‌های بارداری خانگی

شما می‌توانید یک تست حاملگی خانگی را در یک داروخانه بدون نسخه خریداری کنید. هزینه به مارک بستگی دارد. اما بیشتر آزمایش‌ها نسبتاً ارزان هستند.

تست بارداری خانگی سریع و آسان و قابل استفاده هستند. در صورت دقت و رعایت دستورالعمل‌ها، آن‌ها بسیار دقیق خواهند بود. این آزمایشات بارداری همه به روش مشابهی کار می‌کنند.

شما ادرار را به یکی از این روش‌ها آزمایش می‌کنید:

 • چوب آزمایش را در جریان ادرار خود نگه دارید.
 • ادرار را در یک ظرف جمع کرده و سپس چوب آزمایش را درون آن فرو کنید.
 • ادرار را در یک ظرف جمع کرده و از یک قطره چکان برای قرار دادن ادرار در ظرف دیگری استفاده کنید.

پس از انجام این تکنیک‌ها، شما باید چند دقیقه صبر کنید تا نتایج را ببینید. نتایج ممکن است به صورت یک خط، یک رنگ یا نمادی مانند علامت “+” یا “-” نشان داده شود. تست‌های دیجیتالی کلمات “باردار” یا “باردار نیست” را تولید می‌کنند.

نتایج آزمایش بارداری به چه معنی است؟

مهم است بدانید که نتیجه مثبت یا منفی به چه معنی است.

اگر نتیجه مثبتی بگیرید، باردار هستید. شما باید بدانید این مهم نیست چقدر خط، رنگ یا علامت ضعیف است. اگر نتیجه مثبتی بدست آورید، ممکن است بخواهید با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد اتفاقات بعدی صحبت کنید.

اگر نتیجه تست بارداری شما مثبت است و قصد دارید جنین و بارداری سالمی داشته باشید، آزمایش دیگری (یا دو مورد) انجام دهید تا مطمئن شوید که باردار هستید. بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

می‌توانید از آن‌ها در مورد گزینه‌های مراقبت از بارداری سؤال کنید. از پزشک خود در مورد هرگونه تغییر و تحولی که در شیوه زندگی، داروها یا رژیم غذایی خود باید ایجاد کنید، بپرسید. این موارد لازم است تا بتوانید کودکی سالم را به دنیا بیاورید.

در موارد بسیار نادر، می‌توانید نتیجه مثبت کاذب داشته باشید. این بدان معنی است که شما باردار نیستید اما آزمایش می‌گوید شما هستید. اگر خون یا پروتئین در ادرار شما باشد، می‌توانید نتیجه مثبت کاذب داشته باشید. و برخی از داروهای خاص مانند آرامبخش ها، ضد تشنج یا خواب آورها و برخی داروهای باروری نیز ممکن است نتایج مثبت کاذب ایجاد کنند.

اگر نتیجه منفی بگیرید، احتمالاً باردار نیستید. اما اگر شما حس می‌کنید موارد اشتباهی را انجام داده‌اید، سعی کنید ظرف حدود یک هفته دوباره آزمایش کنید تا دوباره بررسی شود.

این موارد شامل:

 • انجام تست به روش اشتباه
 • استفاده از وسیله‌ای که تاریخش گذشته
 • انجام تست بارداری به سرعت (زمان زیادی از رابطه جنسی نگذشته است)
 • استفاده از مایعات قبل از تست، که ادرار را رقیق می‌کند.
 • مصرف داروهای خاص مانند دیورتیک ها یا آنتی هیستامین‌ها

نکته: باید توجه داشت به جز بارداری بسیاری از عواملی دیگر از جمله اختلالات تیروئید، وزن کم بدن، مشکلات تخمدان‌ها، ورزش بیش از حد و استرس می‌توانند منجر به از دست رفتن دوره‌های قاعدگی (آمنوره) شود.

سقط جنین

گاهی برخی از افراد بعد از دانستن این موضوع که باردار هستند، خواهان نگه داری از جنین خود نبوده و می‌خواهند که آن را سقط کنند.

برخی از این موارد می‌تواند مربوط به سلامتی مادر بوده باشد که توانایی نگهداری ۹ ماهه جنین و سپری کردن بارداری هفته به هفته را ندارد. سقط جنین فرایند پزشکی پایان دادن به بارداری است، در نتیجه بارداری به تولد نوزاد نمی‌انجامد. همچنین گاهی اوقات به عنوان یک خاتمه شناخته می‌شود.

سقط جنین با استفاده از داروها یا انجام جراحی جزئی انجام می‌شود. تجربه نشان داده است که از هر سه زن در طول زندگی خود، یک زن سقط جنین انجام می‌دهد.

نحوه سقط جنین

با توجه به شرایط شما، پزشک برای سقط جنین ممکن است شما را به یک کلینیک پیشگیری از بارداری یا کلینیک تنظیم خانواده معرفی نماید. زمان انتظار می‌تواند متفاوت باشد، اما لازم نیست بیش از دو هفته از قرار ملاقات اولیه خود تا انجام سقط جنین صبر کنید.

تصمیم به سقط جنین

ممکن است برخی از خانم‌ها یقین داشته باشند که می‌خواهند سقط جنین کنند، در حالی که برخی دیگر تصمیم گیری را دشوارتر می‌دانند. تصمیم به سقط جنین تنها با شما و شریک جنسی‌تان است. اما برای همه زنانی که درخواست سقط جنین می‌کنند باید این فرصت را فراهم کنند که با یک روان شناس در این زمینه مشورت کند.

اتفاقی که در هنگام سقط جنین رخ می‌دهد، چیست؟

قبل از سقط جنین، معمولاً طی جلسه‌ای که شما و همسرتان با پزشک او خواهید داشت، برای شما شرایط سلامتی جنین و مادر توضیح داده می‌شود. همچنین عواقب انجام سقط جنین و حتی عدم انجام آن برای شما توضیح داده خواهد شد که آگاهانه تصمیم خود را بگیرید.

دو گزینه وجود دارد:

 • سقط جنین پزشکی (قرص سقط جنین)
 • سقط جراحی

شما یک روش جزئی برای برداشتن حاملگی دارید و معمولاً بزودی به خانه برمی گردید. بعد از سقط جنین، احتمالاً باید چند روز کار سنگین انجام ندهید. به احتمال زیاد تا دو هفته بعد، برخی از ناراحتی‌ها و خونریزی‌های واژن را تجربه خواهید کرد.

این نوع از سقط جنین تهاجمی‌تر است. ابزارها از طریق واژن و داخل رحم وارد می‌شوند. بی حسی و داروهای ضد درد ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. شما بر روی این روش کنترل کمتری دارید، این نوع سقط جنین دردناک است و ممکن است عوارض زیادی داشته باشد. این امر نمی‌تواند در اوایل بارداری به عنوان سقط جنین انجام شود.

سقط جنین آسپیراسیون (جراحی) طی چند دقیقه از طریق عمل انجام می‌شود. خونریزی کمتری نسبت به سقط دارویی دارد. اعضای کادر پزشکی در هنگام سقط جنین با شما هستند.

خطرات سقط جنین

اگر در سریعترین زمان ممکن در دوران بارداری انجام شود، سقط جنین ایمن است. اکثر زنان مشکلی را تجربه نمی کننئ، اما خطر کمی از عوارض وجود دارد. مانند:

 • عفونت رحم
 • باقی ماندن اجزای جنین در رحم
 • خونریزی بیش از حد
 • آسیب هنگام ورود به دهانه رحم
 • آسیب به رحم

در صورت بروز عوارض، ممکن است نیاز به درمان بیشتر از جمله عمل جراحی نیاز داشته باشید. داشتن سقط جنین در آینده احتمال باردار شدن و بارداری طبیعی را از شما نمی‌گیرد، اما اگر شما در طول سقط جنین آسیب زیادی دیده‌اید، ممکن است دیگر توانایی باردار شدن را نداشته باشید.

عوارض جانبی سقط جنین پزشکی بعد از نتیجه مثبت تست بارداری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد شکم یا گرفتگی شکم
 • خونریزی واژن
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • تب

در صورت مشاهده خونریزی شدید واژن (استفاده بیش از دو پد بهداشتی در یک ساعت) یا علائمی مانند آنفولانزا که بیش از یک روز طول می‌کشد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

دلایل سقط جنین

بسیاری از موارد ممکن است باعث شود که شما یک سقط جنین داشته باشید، اما بسیاری از کسانی که سقط جنین انجام داده‌اند، دچار مشکلات روانی از جمله افسردگی شده‌اند.

دلایل سقط جنین:

 • سن کم یا زیاد مادر
 • عقب ماندگی جنین،
 • تجاوز جنسی
 • خطر مرگ مادر از طریق زایمان

بیشتر بدانید!

اگر چندین بار سعی کرده‌اید باردار شوید، یک آزمایش باروری را در نظر بگیرید یا از شریک زندگی خود بخواهید که آزمایش باروری را انجام دهد. این می‌تواند نشان دهد که کدام یک از شما دارای مشکلات باروری است که بر توانایی شما در بارداری تأثیر می‌گذارد. اگر نابارور هستید، گزینه‌های دیگری برای بارداری مانند تلقیح مصنوعی را در نظر بگیرید.

اگر نتیجه تست بارداری منفی است و شما قصد بارداری ندارید، برای اطمینان از نتایج دقیق، آزمایش دوم را انجام دهید. زیرا ممکن است شما نگران این باشید که پس از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده باردار شده‌اید.

Thanks! You've already liked this
No comments