با مکمل بدنسازی تاریخ مصرف گذشته چه کنیم؟

داشتن یک بدن عضلانی و بدون چربی‌های اضافه شاید آرزوی بسیاری از مردم بخصوص جوانان باشد. اگر سری به باشگاه‌های بدنسازی زده باشید می‌بینید که مصرف مکمل‌های بدنسازی در کنار این ورزش بسیار متداول شده است. در برخی موارد استفاده از این مکمل‌ها که در دسته مکمل‌های غذایی قرار می‌گیرند، می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

البته بحث‌های زیادی نیز در رابطه با مصرف مکمل‌های بدنسازی در جهان همواره مطرح بوده که شاید باعث شود ورزشکاران کمی بااحتیاط تر از این مکمل‌ها مصرف کنند. اما آیا تاکنون به تاریخ‌مصرف مکمل‌های بدنسازی دقت کرده‌اید؟

می‌دانیم که تمام مواد خوراکی یک بازه زمانی مصرف بهینه دارند که پس‌ازآن تاریخ قابل‌مصرف نیستند. آیا می‌توانید مکمل بدنسازی تاریخ مصرف گذشته را تشخیص دهید؟ و یا از عوارض مصرف این مکمل‌های فاسد چیزی شنیده‌اید؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤال‌ها در ادامه با ما در این مطلب از مجله داروخانه اینترنتی مثبت سبز همراه باشید.

مصرف مکمل‌ها

با افزایش توجه زنان و مردان به زیبایی ظاهر و البته به اندام عضلانی، رشته بدنسازی در سال‌های اخیر جزء محبوب‌ترین رشته‌های ورزشی محسوب می‌شود. برخی از افراد به دلایل مختلف علاقه دارند تا هرچه سریع‌تر به اندام دلخواه خود دست یابند.

بنابراین در بیشتر مواقع با نظر مربی خود شروع به مصرف یکی از مکمل‌های بدنسازی به همراه ورزش می‌کنند.
البته باید بدانید که مکمل‌های بدنسازی انواع مختلفی دارند که هرکدام برای هدف خاصی مصرف می‌شوند.

برای مثال ممکن است مکملی برای افزایش وزن باشد درحالی‌که نوعی مکمل دیگر تنها برای افزایش عضله و یا حتی کمک برای کاهش وزن تهیه‌شده باشد. به‌این‌ترتیب هر فرد بنا به نیاز بدن خود و هدفی که دنبال می‌کند، یک مکمل را به رژیم غذایی خود می‌افزاید.

همان‌طور که اشاره کردیم در مصرف مکمل‌ها همواره بحث‌های زیادی وجود دارد. اینکه آیا واقعاً مکمل‌ها می‌توانند بدون عوارض جانبی و خطر سلامتی، فرد را به هدفش برسانند یا نه یک موضوع قابل‌تأمل است.

اما در این میان مصرف‌کنندگان این مکمل‌ها با مشکل دیگری نیز روبرو هستند. آن‌ها گاهی با تقلبی بودن مکمل‌های بدنسازی روبرو می‌شوند و گاهی مشکل بر سر اطمینان از سلامت و تاریخ‌مصرف گذشته نبودن آن‌هاست.

همان‌طور که مصرف مواد غذایی تاریخ‌مصرف گذشته مشکلات و مسمومیت‌هایی را به دنبال دارد مسلماً مصرف مکمل بدنسازی تاریخ مصرف گذشته نیز بدون عوارض جانبی نخواهد بود.

مکمل بدنسازی چیست؟

مکمل‌های بدنسازی بیشتر مکمل‌های تغذیه‌ای هستند که باهدف افزایش توده عضلانی، قدرت عضلات، افزایش و یا کاهش وزن مصرف می‌شوند. عمده‌ترین این مکمل‌ها شامل پروتئین‌ها، آمینواسیدها، کراتین، گلوتامین، پرو هورمون‌ها و مولتی‌ویتامین هستند. هرکدام از این مکمل‌های بدنسازی برای هدف خاصی در بدن مصرف می‌شوند.

شاید تاکنون در ویترین داروخانه‌ها مکمل‌های بسیار متفاوت از شرکت‌های مختلفی را دیده باشید که هرساله رو به افزایش هستند. این موضوع ممکن است که انتخاب مکمل درست را برایتان کمی سخت کند. در خرید مکمل بدنسازی مناسب حتماً به تاریخ‌مصرف و مواد مؤثر تشکیل‌دهنده آن‌ها دقت کنید.

تاریخ مصرف مکمل‌های بدنسازی

همان‌طور که می‌دانید تاریخ انقضای یک محصول بیانگر این است که در چه بازه‌ی زمانی آن محصول مواد مؤثر و مغذی خود را حفظ می‌کند. درواقع همه محصولات غذایی نیاز به برچسب تاریخ‌مصرف دارند. مکمل‌های بدنسازی نیز از این موضوع مستثنا نیستند.

اما باید توجه داشته باشید که برچسب تاریخ‌مصرف نمی‌تواند به‌تنهایی سلامت یک محصول را تضمین کند. درواقع تاریخ‌مصرف در مکمل‌های بدنسازی تنها بازه‌ی زمانی ست که تولیدکننده با آن تضمین می‌کند که تا پایان آن تاریخ مواد مغذی مکمل حفظ می‌شود، زیرا اکثریت قریب به‌اتفاق مواد موجود در مکمل‌ها باگذشت زمان تخریب و تجزیه می‌شوند.

مکمل بدنسازی تاریخ مصرف گذشته

همه ما می‌دانیم که تمام محصولات غذایی درنهایت منقضی می‌شوند و مصرف آن‌ها می‌تواند خطرناک است. قبل از هر چیز شاید جالب باشد تا بدانید که گاهی در صنعت تولید مکمل‌های بدنسازی مدت زمان مفید مصرف که روی ظرف درج می‌شود به دلایل اقتصادی افزایش می‌یابد.

ممکن است تعجب کنید که سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) که مسئول کنترل مکمل‌های رژیمی است، درواقع تولیدکنندگان را به درج تاریخ‌های انقضا (یا عمر مفید یا بهترین تاریخ‌مصرف روی مکمل‌ها) ملزم نمی‌کند.

بنابراین درج تاریخ انقضا روی مکمل‌ها به خود شرکت‌های سازنده بستگی دارد. موضوع مهمی که در اینجا مطرح می‌شود روش نگهداری مکمل‌هاست.

یک مکمل تا زمانی اثربخش و بی‌خطر خواهد بود که شما آن را در یک محل خشک و خنک با دمای کنترل‌شده یا در یخچال نگهداری کنید. همیشه با دست‌های کاملاً تمیز و شسته شده یا با دستکش از محصول استفاده کنید.

محصول را در معرض نور مستقیم خورشید، حرارت یا رطوبت قرار ندهید. پس از هر بار استفاده بلافاصله درب ظرف را محکم ببندید. برخی از محصولات بخصوص آن‌هایی که رطوبت بیشتری دارند، بیشتر احتمال دارد که با کهنه‌شدن، به بدنتان آسیب برسانند.

به‌این‌ترتیب، پروتئین‌ها قطعاً جزء مواردی هستند که باید آن‌ها را تا قبل از بهترین تاریخ‌مصرف درج‌شده روی آن‌ها مصرف کنید. البته برخی از مکمل‌های تاریخ‌مصرف گذشته آسیبی به بدن نمی‌رسانند و تنها بی‌خاصیت می‌شوند.

روش تشخیص مکمل بدنسازی تاریخ مصرف گذشته چیست؟

شاید عده‌ای انواع مکمل‌ها را برای مدت زمان زیاد در منزل نگه‌داشته باشند و اکنون بخواهند از سلامت آن اطمینان حاصل کنند. اگر تاریخ‌مصرف مکمل روی ظرف درج‌شده باشد و شما تمام نکات را در نگهداری آن رعایت کرده باشید می‌توانید با خیال راحت آن را مصرف کنید.

اما نگرانی در شرایطی پیش می‌آید که درب ظرف را از قبل بازکرده باشید و یا تاریخ‌مصرف مکمل روی ظرف درج نشده باشد. روش تشخیص یک مکمل فاسد شده کار سختی ست، و تنها راه دقیق اطمینان از سلامت آن روش‌های آزمایشگاهی است.

به‌طورکلی در رابطه با عمر مفید مواد تشکیل‌دهنده مکمل‌ها باید بدانید که ویتامین‌ها و مواد معدنی برخی از محصولات زودتر از بقیه از بین می‌روند.

برای مثال یک کپسول حاوی مواد معدنی نسبت به محصولات مشابه مواد مؤثر خود را به مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند. و یا پروبیوتیک ها و آنزیم‌های گوارشی عمر کمتری نسبت به ویتامین‌ها و مواد معدنی دارند.

اما در تشخیص یک مکمل فاسد شده به نکات زیر توجه کنید:

  • مکمل‌ها نباید بوی نامطبوع بدهند.
  • طعم مکمل‌ها نیز جزو اولین مواردی است که پس از تاریخ‌مصرف‌، تغییر می‌کند. پس با ذره‌ای چشیدن می‌توانید از این موضوع اطمینان حاصل کنید.
  • بافت و غلظت محصول را چک کنید تا مطمئن شوید به روانی و غلظت یک مکمل تازه باشد.
  • رنگ محصول تغییر نکرده باشد.

عوارض مکمل بدنسازی تاریخ مصرف گذشته

جالب است بدانید که مصرف برخی از مکمل‌های بدنسازی که تاریخ‌مصرفشان گذشته برای شما ضرری به همراه نخواهد داشت. ولی بعد از گذشت تاریخ‌مصرف، آن‌ها قدرت و اثرگذاری خود را از دست می‌دهند.

بهترین مثال در اینجا مکمل‌های ویتامینه هستند. اما در رابطه با مکمل‌های کراتین و پروتئین این موضوع قابل‌بحث بوده و دقت بیشتری را می‌طلبد.
در اینجا عوارض برخی مکمل‌های تاریخ مصرف گذشته را بررسی کرده‌ایم:

مکمل مولتی‌ویتامین

بسیار بعید است که مصرف یک ویتامین منقضی به شما آسیب برساند. اما بااین‌وجود برای بهترین نتیجه، از مصرف ویتامین‌هایی که تاریخ انقضاء آن‌ها گذشته است خودداری کنید.

پروتئین وی

احتمال خراب شدن پروتئین وی به دلیل رشد میکرو باکتریال تا زمانی‌که در محیطی‌مات و غیرقابل نفوذ نسبت به آب و رطوبت باشد، کم است. اگرچه مقدار چربی‌در این پروتئین‌ها کم بوده، اما پروتئین کانسنتریت یا پروتئین blend مقداری چربی‌در آن‌ها وجود دارد، که این چربی‌می‌تواند به‌واسطه تجزیه شیمیایی به‌وسیله اکسیژن موجود در هوا فاسد شود.

مصرف پروتئین‌های تاریخ گذشته به دلیل از بین رفتن مواد جانبی آن‌که باعث تغییر رنگ و طعم آن می‌شود می‌تواند باعث ناراحتی‌های معده یا شرایط بدتر نیز شود.

مکمل کراتین

گزارش‌هایی مبنی بر ناراحتی‌های گوارشی نظیر تهوع و اسهال متعاقب مصرف کراتین تاریخ‌مصرف گذشته تاکنون ارائه گردیده است.
با همه اینها توصیه می‌شود که مکمل‌ها تاریخ مصرف گذشته را بهتر است که مصرف نکنید.

به‌طورکلی نیز باید بدانید که در حالت سلامت مکمل‌ها نیز احتمال ایجاد بیماری‌های کلیوی و کبدی در صورت مصرف بیش‌ازاندازه و طولانی‌مدت وجود دارد.

سخن پایانی

بسیار عالی است که امروزه افراد بیشتری نسبت به گذشته به‌سلامت بدنشان و زیبایی خود دقت می‌کنند. گاهی برخی ورزشکاران با نظر مربی و پزشک مورد اعتماد شروع به مصرف مکمل بدنسازی مورد نیاز خود می‌کنند. خیلی اوقات این مکمل‌ها در تأمین مواد موردنیاز بدن کمک‌کننده هستند.

اما مانند تمام داروها و مواد غذایی دیگر، باید به تاریخ‌مصرف مکمل‌های بدنسازی دقت کرد. چراکه در برخی موارد ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. این نکته مهم را باید ذکر کنیم که داشتن یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین و سایر مواد غذایی موردنیاز برای بدن‌سازان و یا حتی افراد عادی همیشه اولین و بهترین انتخاب است.

لازم است بدانید که از مکمل‌های بدنسازی هرگز نباید برای مدت طولانی استفاده کنید. میزان مصرف روزانه آن نیز نباید خودسرانه باشد و لازم است به نظر مربی قابل‌اعتماد و پزشک خود توجه کنید. و البته تا حد امکان از مصرف تاریخ‌مصرف گذشته بپرهیزید تا دچار عوارض جانبی ناخواسته آن نشوید.

منبع: مثبت سبز
Thanks! You've already liked this
No comments