۸ راه کارساز برای مدیریت درد زایمان

پروسه زایمان و بچه دار شدن کار سختی است و بخشی از این پروسه واقعا دردناک است. دردی که در حین زایمان تجربه می کنید کاملا طبیعی است و شما نباید وحشت کنید.

خوشبختانه با پیشرفت های جدید در خوزه زنان و زایمان، دیگر مثل سابق مادران حین زایمان درد زیادی تجربه نمی کنند. وبسایت نسخه در این مقاله به معرفی ۸ راه کار ساده اما کارساز خواهد پرداخت که باعث کاهش درد زایمان خواهد شد. لطفا ما را تا انتها همراهی کنید.

۱ . ریلکسیشن

مهمترین چیزی که می تواند در آرامسازی و ریلکس شدن شما تاثیر بگذارد ذهن شما است. ذهن شما می تواند به شما در روند زایمان کمک زیادی کند. و تجربه درد شما را کاهش دهد.

خیلی ساده است. به طور کلی و بر اساس تجربه، زمانی که شما از چیزی بترسید، آن چیز برای شما وحشتناک تر از چیزی که هست می شود. درد زایمان نیز همینگونه است.

یعنی اگر شما بدون دلیل و بیش از حد از درد زایمان بترسید، ذهن شما آن را وحشتناک تر از آن چیزی که هست تصور می کند. اما اگر از این درد نترسید و فکر دیگری راجع به آن نکنید قطعا درد کمتری را تجربه خواهید کرد.

۲ . نفس کشیدن

برای افزایش آرامش خاطر و ریلکس شدن بدن حین زایمان، تنفس عمیق بسیار مهم است. تمرکز روی دم و بازدم و انجام صحیح تکنیک تنفس می تواند به شما کمک کند که بهتر با درد زایمان کنار بیایید و کمتر آن را احساس کنید. فقط کافی است که روی هر حرکت دم و بازدمی تمرکز کنید.

۳ . تحرک سازنده داشته باشید

قدم زدن، انجام حرکات آرام، تغییر موقعیت و قرار گرفتن روی یک توپ تولد پیش از زایمان، نه تنها درد را کاهش می دهد، بلکه می تواند تاثیر نیروی جاذبه را بیشتر کرده و جنین را به سمت درستی از دهانه رحم راهنمایی می کند.

اگر در بیمارستان بستری هستید ممکن است به خاطر اتصالات مانیتورینگ یا مایعات وریدی، نتوانید چندان تحرکی داشته باشید. اما در تخت هم می توانید تحرک داشته باشید. منتهی برای اینکه بدانید دقیقا چگونه باید به صورت سازنده تحرک داشته باشید با پزشک خود صحبت کنید.

انجام تحرک و فراهم ساختن موقعیت مناسب برای جنین پیش از زایمان، باعث کاهش درد شما در حین زایمان نیز خواهد شد.

۴ . آب درمانی

آب گرم می تواند به طرز چشمگیری در کاهش درد زایمان کمک کند. در این روش شما در آب گرم قرار می گیرد. درجه حرارت باعث بهبود انقباضات و آماده شدن کانال تولد برای به دنیا آمدن نوزاد شود. جریان آب گرم نه تنها باعث آرامش شما می شود بلکه شما را نیز به نوعی ماساژ می دهد.

۵ . ماساژ درمانی

ماساژ ممکن است برای همه خانم های باردار جواب ندهد. زیرا پیش از زایمان یا حتی همراه با آن به اندازه کافی یک زن باردار تحت فشار قرار دارد. طی ماساژ نیز، نیرو و فشار جزئی به مادر باردار وارد می شود. که ممکن است برای او خوشایند نباشد.

در هر صورت ماساژ حین زایمان مخصوصا بر روی پاها باعث کاهش درد ناشی از انقباضات مسیر تولد و تولد نوزاد شود.

۶ . بی‌حسی اپیدورال

در طی ۱۰ سال گذشته، زایمان با اپیدورال به طرز چشمگیری تغییر کرده است. در این روش داروهای بلوک کننده عصب به بخشی از ستون فقرات در ناحیه اپیدورال تزریق می شوند. تا بیحسی ایجاد شود و مادر در حین زایمان دردی تجربه نکند.

در حقیقت، در حال حاضر اکثر بیمارستان ها از بی حسی اپیدورال کنترل شده استفاده می کنند تا در به دنیا آوردن بدون درد نوزاد خللی ایجاد نشود.

بروز سر دردهای نخاعی، ناشی از نشت مایعات نخاعی در داخل سوراخ ریزی که سوزن در ناحیه اپیدورال ایجاد می کند، یکی از شایعترین مشکلات و عوارض ناشی از این بیحسی است که البته اکنون بسیار نادر هستند و فقط در یک درصد از بیماران رخ می دهد.

چند شرایط پزشکی می تواند شما را از دریافت بیحسی اپیدورال باز دارد:

  • برخی از اختلالات لخته شدن خون
  • اسکولیوز
  • سابقه جراحی کمر
  • یا عفونت های شدید مانند سپسیس

اما برای اکثریت قریب به اتفاق زنان میتوانند زایمان همراه با بیحسی اپیدورال تجربه کنند.

۷ . بی‌حسی اسپاینال یا ترکیبی از اسپاینال با اپیدورال

بیحسی اپیدورال می تواند برای کاهش درد زایمان بسیار مؤثر باشد، اما ۱۰ تا ۲۵ دقیقه زمان لازم است تا اثر کند. اما به طور معمول بیحسی اسپاینال در عرض چند ثانیه کار می کند و شما را برای زایمان آماده میکند.

۸ . استفاده از اپیوئیدها یا مواد افیونی

زنانی که نمی خواهند تحت اپی دورال زایمان کنند یا شرایط بی حس شدن با این روش را ندارند، برای کاهش درد ناشی از زایمان می توانند از طریق وریدی داروهای اپیوئید را دریافت کنند.

بر خلاف روش های اسپینال و اپیدورال، داروی مخدر IV که برای کاهش درد زایمان به کار میروند، می تواند در شما خواب آلودگی و حالت تهوع ایجاد کند و وارد جریان خون نوزاد شما شوند.

بنابراین اگر پزشکان فکر کنند که ممکن است روند زایمان در حدود ۱ ساعت به اتمام خواهد رسید از اپیوئیدها برای کاهش درد استفاده نمی کنند. اما در هر صورت زمانی هم که از این روش استفاده کنند از دوز بسیار کمی برای کاهش درد استفاده میکنند.

استفاده از این داروها می تواند به شرط آرام شدن بدن و همکاری مادر، اثر کند و تا حد زیادی روند زایمان را تسهیل ببخشد. اما در هر صورت عوارض جزئی نیز در استفاده از آن ها وجود دارد.

منبع: نسخه
Thanks! You've already liked this
No comments