پوزیشن­‌های نزدیکی مناسب برای دوران بارداری

داشتن رابطه در بارداری، یکی از دغدغه های زنانی است که در دوران بارداری قرار دارند. بارداری از بسیاری جهات بدن شما را تحت تأثیر قرار میدهد و یکی از آنها میل جنسی است.

با این که برخی زنان در هنگام بارداری افزایش میل جنسی را تجربه میکنند، در دیگر زنان این میل کاهش مییابد. در این مقاله سعی داریم راهکارهایی را بررسی کنیم که به داشتن رابطه جنسی سالم و فعال در دوران بارداری کمک میکنند.

آیا در زمان بارداری می‌توان رابطه جنسی داشت؟

در بسیاری از موارد (از جمله بارداریهای نرمال و کم خطر) داشتن رابطه جنسی تا پایان آخرین دوره سه ماهه بارداریتان بی خطر است.

در واقع رابطه جنسی در بارداری، راهی مطمئن و لذت بخش برای کاهش استرس و ارتباط داشتن با همسرتان است. با این حال، در صورت وجود شرایط خاص، ممکن است پزشکتان توصیه کند از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

این شرایط عبارتند از:

  • خونریزی واژینال
  • افزایش میزان تراوش مایع آمنیوتیک
  • سابقه زایمان پیش از موعد، سقط جنین، و یا دهانه رحم معیوب (باز شدن زودرس دهانه رحم)
  • جفت سر راهی (جفتی که بخشی و یا تمام دهانه رحم را میپوشاند)

در چنین مواردی بهتر است پیش از برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

رابطه جنسی در سه ماهه اول بارداری

ماه های آغازین بارداری زمانی است که اغلب زنان استفراغ صبحگاهی، خستگی و حالت تهوع را تجربه میکنند که این عوامل باعث میشوند رابطه جنسی برایشان در اولویت نباشد. اما هر زمان که احساس نیاز داشته باشید هیچ مانعی ندارد که در سه ماهه نخست بارداری رابطه جنسی داشته باشید.

آیا رابطه جنسی به جنین آسیب می‌رساند؟

برخلاف چیزی که ممکن است به گوشتان رسیده باشد، رابطه جنسی به بچه آسیبی نمیرساند. در یک بارداری نرمال و غیر پیچیده جنین توسط مایع آمنیوتیک و تعداد زیادی ماهیچه محافظت میشود. به علاوه ماده مخاطی که بر روی دهانه رحم شکل میگیرد، از جنین در مقابل عفونت محافظت میکند.

تغییر میل جنسی

اگرچه برخی زنان در دوران بارداری افزایش میل جنسی را تجربه میکنند، دیگر زنان تمایل دارند از برقراری رابطه جنسی کاملاً پرهیز کنند.

در دوران بارداری افزایش هورمون های جنسی (به ویژه استروژن، پروژسترون و تستسترون) جریان خون به سمت کف لگن را افزایش میدهد. همچنین لغزندگی واژن را افزایش داده و حساسیت آن را بالا میبرد که ممکن است منجر به تحریک جنسی سریعتر شود.

با این حال، مجموعه تهوع صبحگاهی، خستگی و افزایش ناگهانی وزن میتواند تأثیر منفی بر میل جنسی داشته باشد. درمورد تأثیر فشار روانی بارداری بر روی فرد نیز میتوان همین نظر را داشت.

پوزیشن‌های جنسی مناسب برای سه ماهه نخست بارداری

در صورت عدم وجود مشکلات پزشکی، رابطه جنسی با هر پوزیشنی بی خطر است. با این حال با بزرگتر شدن شکم، ممکن است برخی پوزیشنها به نسبت بقیه راحتتر به نظر برسند.

دلایل لکه بینی پس از رابطه جنسی

لکه بینی یا خونریزی لانه گزینی در ابتدای بارداری یا خونریزی رقیق در سه ماهه نخست طبیعی است و درکل جای نگرانی نیست. بارداری حساسیت و لطافت دهانه رحم را بالا میبرد و ممکن است با دخول عمیق آسیب ببیند.

این لکه ینی نباید بیشتر از چندقطره خون باشد. اما اگر آنقدر زیاد است که از لایه لباس زیر بگذرد، مورد را با پزشکتان درمیان بگذارید. چرا که ممکن است این نشانه به جفت سرراهی یا بارداری خارج از رحم مربوط باشد (هنگامی که تخم بارور شده خود را به محلی خارج از رحم متصل میکند) .

رابطه جنسی در سه ماهه دوم بارداری

با نزدیک شدن سه ماهه دوم، احتمالاً متوجه کم شدن حالت تهوع صبحگاهی و خستگی میشوید. در همین حین احتمالاً افزایش میزان هورمون های استروژن و پروژسترون میل جنسیتان را بالا ببرد. برای بسیاری از زنان این دوره راحتترین زمان برای داشتن رابطه جنسی است.

پوزیشن‌های مناسب برای سه ماهه دوم بارداری

با بزرگترشدن شکم این پوزیشنها را در رابطه خود امتحان کنید:

پوزیشن قاشقی:

بر پهلوی خود دراز کشیده و بدن را به شکل حرف C جمع کنید. شریکتان پشت شما دراز کشیده و خود را دور شما جمع میکند و در این حالت دخول را انجام میدهد. این یک پوزیشن صمیمی است که احتمالاً در ماههای آخر بارداری برایتان راحت تر است.

پوزیشن لبه تخت:

به پشت روی لبه تخت دراز بکشید و پاها را روی زمین قرار دهید. همسرتان روبرویتان ایستاده یا رویتان خم میشود. این پوزیشن دخول عمیق را ممکن میسازد بنابراین میتوانید درمورد سرعت و اندازه دخول با هم صحبت کنید.

پوزیشنی که خانم رو باشد:

که با نام پوزیشن “دختر گاوچران” نیز شناخته میشود و به شما این امکان را میدهد در حالی که شریکتان به پشت دراز کشیده است روی او قرار گیرید. این کار فشاری به شکمتان وارد نمیکند و خودتان رابطه را کنترل میکنید. این پوزیشن برای ماههای اول بارداری بهتر است چرا که هنوز کمردرد ناشی از اندازه شکم را ندارید.

پوزیشن رو به رو:

شما و شریکتان بر روی پهلو و رو به یکدیگر دراز میکشید. سپس شریکتان پای خود را از روی پای خم شده شما رد کرده و دخول را انجام میدهد. این پوزیشن یکی دیگر از بهترین پوزیشنها در مراحل آخر بارداری است.

از چه پوزیشن‌هایی باید پرهیز کرد

هیچ پوزیشنی وجود ندارد که به طور کامل بتوان آن را ممنوع کرد اما اطمینان یابید در پوزیشنهای خود فشار مستقیم به شکم وارد نشود و به مدت طولانی به پشت دراز نکشید. همچنین ممکن است با بزرگ شدن شکم، در پوزیشنهای میشنری، لپ و لاکپشتی احساس راحتی نداشته باشید.

رابطه دهانی در زمان بارداری

در دوران بارداری برقراری رابطه دهانی با فردی که بیماری های مقاربتی همچون زگیل تناسلی مبتلا نیست بیخطر است. با این حال مواظب باشید که همسرتان درون واژن فوت نکند، چرا که ممکن است یک وضعیت نادر اما خطرناک را به وجود آورد. حباب هوا میتواند در جریان خون شکل گرفته و منجر به انسداد رگ شود.

رابطه جنسی در سه ماهه سوم بارداری

متأسفانه معمولاً در سه ماهه آخر بارداری خستگی بدن باز هم رخ میدهد که احتمالاً مجدداً میل جنسیتان را کاهش دهد. زمانی که شکمتان به بزرگترین اندازه خود میرسد نیز این وضعیت رخ میدهد.

اگر همچنان احساس راحتی دارید به رابطه جنسیتان ادامه دهید. اما به یاد داشته باشید از قرار گرفتن در پوزیشنهای جنسی که شکمتان را تحت فشار قرار میدهد، دخول عمیق را ممکن میسازد یا ممکن است به دهانه رحم آسیب بزند، خودداری کنید.

پوزیشن‌های سه ماهه سوم بارداری

پوزیشنهای قاشقی و رو به ور که پیشتر به آنها اشاره کردیم در این دوره بهترین پوزیشن ممکن هستند. مانند سه ماهه دوم به یاد داشته باشید از قرار گرفتن در پوزیشنهای میشنری، لپ و لاکپشتی که ممکن است مشکل برانگیز باشند خودداری کنید.

لکه بینی در سه ماهه سوم بارداری

مسئله لکه بینی ممکن است مجدداً در سه ماهه آخر بارداری و پس از دخول عمیق رخ بدهد. خونریزی خفیف دور از انتظار نیست. بنابراین نگران نشوید مگر اینکه جریان خون بیشتر شود. اگر چنین حالتی رخ داد، به پزشک خود مراجعه کنید

آیا رابطه در بارداری زایمان را جلو می‌اندازد؟

این مسئله درست است که ترشح هورمون اکسی توسین در نتیجه تحریک نوک پستان و ناحیه تناسلی میتواند سبب شروع انقباضات رحم شود.

همچنین گفته میشود که هورمون پروستاگلاندین موجود در منی، دهانه رحم را نرم تر میکند. درعوض شواهد بسیار کمی وجود دارند که نشان دهند رابطه جنسی در اواخر دوران بارداری میتواند زایمان را جلو بیاندازد.

برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری برای اغلب زنان تجربه ای دلپذیر است و درصورت رعایت نکات مهم، فعالیت بیخطری است که تا روز زایمان هم میتوانید انجام دهید. تا زمانی که در این باره با پزشک خود مشورت کنید و در موراد ضروری احتیاط داشته باشید، میتوانید از رابطه جنسی فعال و سالم خود لذت ببرید.

منبع: مینت اپ
Thanks! You've already liked this
No comments