چه حشراتی به بگونیا حمله می‌کنند و راه مبارزه با آن‌ها چیست؟

بگونیا انواع مختلف دارد از گیاهان گلدار گرفته تا گیاهانی با برگ‌های عجیب غریب و زینتی. اما این گیاه دلربا هم مانند هر گیاه دیگری آفات و دشمنانی دارد که باید حواس‌تان را به آنها جمع کنید.

اگر بگونیاتان دچار آفت شده و می‌خواهید بدانید باید چه کار کنید و یا اگر هنوز حشره‌ای به آن حمله نکرده اما می‌خواهید آماده باشید، مطلب امروز کاملا به دردتان می‌خورد!

در برخورد با یک گیاه بیمار اول از همه مطمئن شوید بیماری یا آفت گیاه را به درستی تشخیص می‌دهید. پس وقتی بگونیاتان را مثل همیشه سرحال نمی‌بینید و متوجه می‌شوید مشکلی دارد ابتدا گیاه را بررسی کنید تا بفهمید گیاه از وجود یک آفت رنج می‌برد یا حمله یک بیماری؟

البته گاهی هر دو این موراد صادق است یعنی هم آفت (یا آفاتی) به گیاه حمله کرده اند و هم دچار بیماری (یا بیماری‌هایی شده) . در این مورد درمانی ترکیبی به کار می‌بریم و هم آفت و هم بیماری گیاه را درمان می‌کنیم.

برای درمان آفات هم مانند درمان بیماری قدم اول تشخیص درست آفت است.

شته

یکی از معمول‌ترین آفاتی که به هر گیاهی حمله می‌کند و اثراتی مخرب به جای می‌گذارد شته است. این حشره آفت کوچکی است که شیره گیاهان را می‌مکد و از خانواده شته‌ها است. بالغین این حشره بدنی گلابی شکل دارند و اندازه‌شان از کمتر از ۱ میلی متر شروع می‌شود.

بیشترین شته‌هایی که بر گیاهان خانگی دیده می‌شود همان‌هایی هستند که سبز کمرنگ اند. اما شته‌ها به رنگ‌های دیگر مثل صورتی، سفید، خاکستری، زرد وسیه هم یافت می‌شوند. در بهار شته‌هایی بالدار هم مشاهده می‌شوند که برای گسترش کلنی‌شان به این سو و آن سو پرواز می‌کنند.

برای آشنایی بیشتر مطلب “چه طور شته گیاهان خانگی‌ام را از بین ببرم؟ ” را مطالعه کنید. شته‌ها بر روی گیاه عسلک، که ماده‌ای چسبناک و شیرین است، تولید می‌کنند که بعدا روی آن با قارچ دوده پوشیده می‌شود و نقاط سیاه مخملین روی برگ نمایان می‌شود. این هم یکی دیگر از نشانه‌های وجود شته بر گیاه است.

شپشک آرد آلود

شپشک‌های آرد آلود حشراتی ریز و سفید رنگ هستند که با لایه‌ای مومی که به پنبه می‌ماند پوشیده شده اند. ممکن است در نگاه اول به نظرتان برسد که روی گیاه کرک یا تکه‌های پنبه ریخته است اما در واقع این شپشک‌ها هستند.

شپشک‌ها هم خسارتی مانند شته‌ها به گیاه وارد می‌کنند و با مکیدن شیره گیاهی و تولید عسلک هم گیاه را ضعیف می‌کنند و رشدش را کند می‌کنند، و هم باعث رشد قارچ دوده روی گیاه و کاهش فتوسنتز می‌شوند.

کنه عنکبوتی

کنه‌های عنکبوتی حشراتی بسیار ریز هستند که به سختی با چشم غیر مسلح دیده می‌شوند. این حشرات به رنگ قرمز مایل به نارنجی روی گیاه به صورت نقطه‌هایی دیده می‌شوند. اگر با ذره بین به آنها نگاه کنید متوجه می‌شوید که این نقاط در واقع موجودی جاندار هستند! این حشرات باعث محدب شدن برگ و چروک شدن آن می‌شوند و تارهایی مانند تار عنکبوتی در بین شاخ و بررگ گیاه می‌تنند.

حلزون‌ها و نرم‌تنان

این موجودات از برگ تغذیه می‌کنند و باعث به وجود آمدن حفره‌هایی در آن می‌شوند. همچنین موجب پینه بستن برگ می‌شوند. تریپس‌ها هم همین اثر را روی برگ می‌گذارند.

سفید بالک‌ها

سفید بالک‌ها مانند پشه‌های بسیار ریزی به رنگ سفید هستند و با لمس گیاه از روی آن می‌پرند. این حشرات با قطعات دهانی‌شان شیره گیاه را می‌مکند و موجب زرد شدن برگ‌ها می‌شوند.

پشه قارچ (پشه سیاه خاکستری)

یکی از حشراتی که کمتر راجع به آن صحبت شده و در نتیجه ناشناخته مانده پشه قارچ است. این حشره پشه‌ای ریز و سیاه رنگ است، همان حشره‌ای که در اطراف گیاهان آپارتمانی‌تان می‌پلکد و به نظر بی‌آزار می‌آید.

البته درست است، بالغ این حشره کاملا بی‌آزار است اما مشکل لاروهای آن است. لاروها به ریشه گیاه و برگ‌هایی که نزدیک خاک هستند آسیب وارد می‌کنند و گاهی تارهایی روی سطح خاک می‌تنند، تارهایی بسیار ریز. این حشره به علت آبیاری یش از حد گیاهان به آنها جذب می‌شود.

لارو پروانه‌ها

لارو پروانه‌ها از قسمت‌های مختلف گیاه تغذیه می‌کنند و مدفوع خود را روی آن به جای می‌گذارند.

نماتدها

نماتدها موجودات ریز و میکروسکوپی هستند که ظاهری شبیه کرم دارند و به ریشه و برگ‌های گیاهان مختلف حمله می‌کنند و خسارات متفاوتی به گیاه می‌زنند. نماتدهایی که به شاخسار گیاه حمله می‌کنند باعث به وجود آمدن رنگدانه‌های قرمز و نقاط قهوه‌ای روی برگ‌ها می‌شوند و نماتدهایی که به ریشه گیاه حمله می‌کنند باعث به وجود آمدن غده‌هایی روی ریشه می‌شوند.

مبارزه با آفات مکنده (شته، شپشک آرد آلود، سفید بالک و کنه عنکبوتی)

اولین قدم آن است که هر بافت آسیب دیده، برگ، ساقه، ریشه و … را از گیاه جدا کنید. گیاه را با سموم ارگانیک یا سموم شیمیایی مخصوص هر آفت سم پاشی کنید.

یکی از سموم خانگی که می‌توانید از آن برای از بین بردن آفات مکنده استفاده کنید:

۱ قاشق غذا خوری روغن باغبانی را با ۱ قاشق غذا خوری بیکینگ پودر یا جوش شیرین مخلوط کنید. این مواد را به ۴ لیتر آب اضافه کنید. سم حاضر را در بطری اسپری ریخته و کل پیکر گیاه را به خوبی با آن سم پاشی کنید.

در هفته اول گیاه را ۲ بار با استفاده از این سم سم پاشی کنید. سپس اگر حال گیاه رو به بهبود رفت فواصل سم پاشی را بیشتر کنید. روش تهیه دیگر سموم ارگانیکی که می‌توانید از آنها برای سم پاشی گیاه استفاده کنید را می‌توانید از مطلب “آفت کش خانگی درست کنید” یاد بگیرید.

اگر حمله آفات به گیاه خیلی شدید است یا از سموم شیمیایی استفاده کنید و یا کل گیاه را دور بیاندازید.

مبارزه با پشه قارچ، لارو پروانه‌ها، حلزون‌ها و نرم‌تنان

برای مبارزه با این آفات باید از سموم سیستمیک استفاده کنید. اگر حمله این آفات به گیاه شدید نیست سعی کنید با استفاده از روش‌های زراعی و حتی برداشتن و کشتن حشره با دست گیاه را درمان کنید.

برای از بین بردن پشه قارچ آبیاری گیاه را کم کنید. به این ترتیب خود حشره از گیاه شما دور خواهد شد.

مبارزه با نماتد

اگر مطمئنید که نماتد به گیاه‌تان حمله کرده است باید از سموم مخصوص نماتد برای مبارزه با آن استفاده کنید و اگر فکر می‌کنید برای نجات گیاه دیر شده شاید بهتر باشد گیاه را دور بیاندازید و گیاه جدیدی تهیه کنید.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments