آشنایی با مهم‌ترین دلایل ناباروری در مردان

امروزه ناباروری زوج های جوان، به مشکلی نسبتاً شایع تبدیل شده که در اثر عواملی مانند تغییر سبک زندگی و سایر علل مرتبط، رو به افزایش است . زمانی به یک زوج نابارور اطلاق می شود که این زوج نهایتاً پس از ۱۸ ماه اقدام برای بارداری، باردار نشوند. اختلالات باروری به طور مساوی بین زنان و مردان توزیع شده است؛ یعنی فاکتورهای ناباروری زنانه و مردانه به یک اندازه در ناباروری دخیل هستند. آشنایی با دلایل ناباروری در مردان و اقدامات به موقع و مستمر میتواند شانس باروری را در مردان افزایش دهد.

منظور از ناباروری در مردان چیست؟

ناباروری مردان به وضعیتی اشاره می کند که با وجود سلامت جنسی کامل زن، ولی باز هم فرایند لقاح و حاملگی اتفاق نمی افتد. این مشکل معمولاً پس از تلاش زوج ها برای فرزندآوری و عدم موفقیت آن ها تشخیص داده می شود و با معاینات صورت گرفته روی زن و مرد، می توان عامل به وجود آورنده ناباروری را پیدا کرد.

دلایل و عوامل ناباروری در مردان

این موضوع که ناباروری در مردان به واسطه چه فاکتورهایی ایجاد می شود، اهمیت زیادی در انتخاب مناسب ترین راه درمان آن دارد. در واقع، طیف وسیعی از علل گوناگون شامل سبک زندگی، رفتارها و عادت های غلط، مشکلات اسپرم، بیماری های خاص، ویژگی های جسمانی و… بر نازایی مردان اثر می گذارد.

مشکلات اسپرم؛ یکی از دلایل رایج ناباروری در مردان

اسپرم ها، سلول های نطفه ساز مردانه هستند و انواع مشکلات و اختلالات آن ها، موجب کاهش یا از بین رفتن قدرت باروری مردان می شود. شکل غیر طبیعی، تعداد کم، سرعت کم اسپرم، عدم بلوغ (رشد ناکافی)، کیفیت پایین اسپرم و یا حتی آزواسپرمی (عدم تولید اسپرم) از جمله اختلالات اسپرم هستند، که منشأ گوناگونی دارد. به طور کلی، باروری با قرارگیری تخمک و اسپرم تحت مناسب ترین شرایط جهت لقاح صورت می گیرد، لذا هرگونه مشکل در مسیر فرایند لقاح، موجب ناباروری می گردد.

تعداد و کیفیت اسپرم مردان

کم بودن تعداد اسپرم ها و کیفیت پایین آن ها، اغلب ناشی از عدم تعادل هورمونی، بیماری های مختلف مانند بیماری های عفونی، مشکلات ژنتیکی و آسیب به کروموزوم ها، صدمه دیدن اندام های تناسلی و ادراری، سبک زندگی ناسالم نظیر مصرف سیگار و مواد مخدر، قرار گرفتن در معرض سموم و… می باشد.

چنین وضعیتی، به کمک آزمایش اسپرم قابل تشخیص است. امکان باروری از طریق روش هایی همچون IVF، IUI و «میکرواینجکشن» زمانی فراهم می گردد که بتوان تعداد کافی اسپرم سالم را در مایع منی مرد یافت.

 بیماری خودایمنی و تولید پادتن ضد اسپرم

پادتن های ضد اسپرم یا آنتی بادی ها، در بدن گروهی از مردان _به ویژه افرادی که یک وازکتومی، عفونت یا آسیب را پشت سر گذاشته اند_ تولید می شوند و موجب به هم چسبیدن و کاهش قدرت و حرکت اسپرم ها می گردند و باعث نازایی در مردان می شود. راه مقابله با این مشکل سیستم ایمنی، استفاده از تکنیک های میکرواینجکشن و IVF و یا مصرف استروئیدهایی مانند پردنیزولون می باشد.

انسداد مجاری اسپرم

بسته شدن مجاری اسپرم که در اثر آسیب به اندام ها، بروز عفونت و یا انجام یک عمل جراحی به وجود می آید، نیز از جمله عواملی می باشد که باعث ناباروری در مردان می شود.

اختلالات هورمونی ‌و ناباروری

اختلالات هورمونی از جمله کاهش تولید هورمون های جنسی توسط غده هیپوفیز، یکی از دلایل ناباروری در مردان است و کاهش سطح هورمون های LH و FSH یعنی عوامل تولید تستوسترون (هورمون مردانه) و اسپرم، سطح این فاکتورها را در بدن پایین می آورد.

نقش داروها در ناباروری مردان

برخی از دارو ها می توانند موجب کاهش تولید طبیعی اسپرم نیز بشوند؛ از جمله این داروها باید به قرص های ضد افسردگی، آنتی بیوتیک ها، داروهای درمان سرطان و نیز داروهای فشار خون اشاره کرد.

اثر انزال بازگشتی بر ناباروری

انزال برگشتی یا بازگشت اسپرم ها از آلت تناسلی به مثانه حین انزال، مشکل دیگری در ناباروری مردان به شمار می رود که به علت اختلالات اعصاب و ماهیچه های مثانه به وجود می آید. ‌این امر با ایجاد مشکل در انقباض آلت تناسلی، نمی تواند مِنی را به بیرون هدایت کند و موجب ادرار ابری شکل پس از انزال می شود.

اختلالات ژنتیکی و کروموزوم‌ها

باید گفت که برخی از اختلالات ارثی و ژنتیکی در نحوه عملکرد کروموزوم ها، روی باروری اثر می گذارد و در واقع حین لقاح، نیمی از کروموزوم ها توسط اسپرم به تخمک منتقل می شوند؛ لذا هر نوع مشکلی در تعداد یا جهش ژن های موجود در کروموزوم ها، مانع از باروری می گردد.

کدام بیماری‌ها باعث ناباروری در مردان می‌شود؟

ناباروری به علت بیماری های عفونی

همان طور که اشاره شد، عفونت ها نقش مهمی در باروری دارند و نتایج بررسی ها نشان داده که برخی از بیماری های عفونی با عوارض التهابی همچون اوریون، عفونت و التهاب دستگاه تناسلی و حتی از بین رفتن بیضه ها را به دنبال می آورند.

اثر واریکوسل بر ناباروری

واریکوسل از شایع ترین بیماری های مردان بالغ است که با بزرگ شدن سیاهرگ ها و کیسه بیضه ها، سلامت و کیفیت اسپرم ها را کاهش می دهد و سبب کاهش قدرت باروری مردان می شد. بیماری واریکوسل با افزایش دما و تورم عروق بیضه، موجب کاهش خونرسانی به بخش های اسپرم ساز می شود و گاهی علائمی همچون درد و تیزی ناگهانی یا احساس درد حین ایستادن و نشستن های طولانی را از خود نشان می دهد. از روش های درمان واریکوسل می توان به جراحی یا باروری با تکنیک های IVF، IUI و میکرواینجکشن اشاره کرد.

سایر بیماری‌های مرتبط با ناباروری

ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت و پرفشاری خون، مردان را مستعد ناباروری می سازد. همچنین بیماری «فیبروز کیسه ای» هم با افزایش حجم رگ ها و گرم تر شدن بیضه ها، اسپرم ها را به مرور زمان نابود می کنند.

سایر علل ناباروری مردان

عوامل بسیار متنوع دیگری نیز موجب ناباروری در مردان می شود که از جمله آن ها می توان به بسته بودن لوله های خروج اسپرم در اثر مشکلات مادرزادی، مشکل تیروئید، نهفته بودن بیضه در کودکی، مشکلات نورولوژیک، مصرف نوشیدنی های الکلی، ناتوانی های جنسی و انزال زودرس و… اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر درباره ناباروری مردان و راه های درمان آن می توانید به سایت رادینا سلامت (https://raadinahealth.com/) مراجعه کنید.

Thanks! You've already liked this
No comments