۲۰ نکته ضروری برای سفر اصولی

حتما قبل از سفر موارد زیر را به خاطر بسپارید:

 1. باک بنزین ماشین اتان را پر کنید. به امید اینکه در طول مسیر پمپ بنزین پیدا خواهید کرد با باک نیمه پر سفر نکنید.
  گاه یک راه بندان طولانی قبل از رسیدن به پمپ بنزین بین راهی، همان بنزین کم شما را هدر خواهد داد.
 2. قبل از سفر خیلی جدی با همسفرانتان در مورد محل اقامت صحبت کنید. مطمئنا شما و همسفرانتان استانداردهای متفاوتی برای اقامت دارید. مثلا ممکن است پدر خانواده اجاره اقامتگاه بوم گردی در شیراز را در نظر داشته باشد اما مادر خانواده اجاره خانه مبله را ترجیح دهد.
  بی توجهی به سلایق به هنگام انتخاب اقامتگاه، ممکن است سفر را به کامتان تلخ کند!
 3. همیشه در ماشین مقداری تنقلات و میوه به همراه داشته باشید. بطری آب و موسیقی باب ذائقه همسفران، فراموش نشود.
 4. یک نفر را مسول اجاره اقامتگاه، رزرو بلیط و… بکنید. رزروها را پیش از سفر و به صورت آنلاین انجام دهید.
  در وبسایت رزرواسیون آنلاین لیدوماتریپ، می توانید در بیش از ۵۰۰ شهر از ایران ویلا، سوئیت، اقامتگاه بوم گردی، کلبه جنگلی و خانه مبله را آنلاین رزرو کنید. وبسایت هایی نیز برای رزرو بلیط قطار، هواپیما و اتوبوس وجود دارد که می توانید از آنها کمک بگیرید.
 5. قبل از سفر علاوه بر مقصد، در مورد مسیر و جاده ها هم اطلاعات جمع کنید. تمام جاذبه های گردشگری در مقصد جمع نشده اند! در طول مسیر مکان های عجیب و حیرت انگیزی برای کشف کردن وجود دارد.
 6. در شهرهای مختلف اقامتگاه های بوم گردی تاسیس شده اند که به نسبت هتل ها قیمت پایینی دارند اما به همان اندازه تمیزند.
  دفعه بعدی که به شهری تاریخی و سنتی مانند یزد و یا کاشان سفر می کنید، اجاره اقامتگاه بوم گردی در یزد  و اجاره اقامتگاه بوم گردی در کاشان را جایگزین رزرو هتل کنید. تجربه متفاوت و زیبایی خواهید داشت.
 7. اگر به طبیعت رفتید، زباله، سطل ماست و قوطی کنسرو را در طبیعت رها نکنید.
  سالها پیش روباهی را در طبیعت دیدم که به هوای پیدا کردن یک وعده غذایی درون سطل ماست، سر و پوزه اش درآن گیر کرده و جانش را از دست داده بود.
 8. در هر جایی برای خوردن غذا توقف نکنید. گاه یک مسمومیت غذایی، سفر رویایی شما را تبدیل به کابوسی می کند که هر لحظه آرزوی تمام شدنش را دارید!
 9. با روستایی ها و بومی ها هم کلام شوید. در مورد سبک زندگی اشان از آنها سوال کنید و به فرهنگشان احترام بگذارید.
  هرگز یک برخورد نامناسب از اهالی قومی را، به حساب کل آن قوم نگذارید.
 10. اگر وسعتان نمی رسد، باز هم سعی کنید سفری کوتاه را برای خود و عزیزانتان تدارک ببینید، خاطراتش قیمت ندارد. حتی اگر شده به شهری نزدیک سفر کنید.
  اگر می خواهید هزینه اقامت را تعدیل کنید، به جای اجاره ویلا و یا منزل روزانه، سوئیت یا بوم گردی رزرو کنید.
 11. از محلی ها خرید کنید. زنان روستایی ساعت ها چشم و دستان خود را به کار می گیرند تا اثری هنری خلق کنند. خرید از بومی ها هزینه چندانی برایتان ندارد اما بسیاری از خانواده ها با آن روزگار می گذرانند.
 12. اگر اقامتگاه سفری اتان را آنلاین رزرو کرده اید، به رتبه آن اقامتگاه در وبسایت دقت کنید. نظرات مسافران را پیشین را بخوانید تا از نکات مثبت و منفی واحد آگاه شوید.
  از ویژگی های مثبت وبسایت لیدوماتریپ این است که سیستم امتیاز دهی و ارسال نظرات را برای هر اقامتگاه فعال کرده است.
 13. اگر نیاز به کمک دارید و یا در راه مانده اید، به مردم محلی اعتماد کنید. آنها مهربانانه به شما کمک می کنند و همیشه سفره ای باز برای پذیرایی از تازه واردها دارند.
 14. قبل از مسافرت در کیف دستی خود یادداشتی قرار دهید و روی آن نام، نام خانوادگی، اطلاعات ضروری و شماره تلفن خودتان را بنویسید.
  اینکار کمک می کند تا در صورت مفقود شدن کیف، یابنده خیلی سریعتر بتواند شما را پیدا کند.
 15. مسیر سفر به اندازه مقصد مهم است. در مسیر توقف کنید، چشم اندازهای زیبا را تماشا کنید و به کودکانی که از نشستن در ماشین کلافه شده اند اجازه دهید در اطراف چرخی بزنند و حس کنجکاوی که قلقلکشان می دهد ارضا شود.
 16. از غذاهای مخصوص هر شهر امتحان کنید و از چشیدن طعم های جدید نترسید! با اقامت در بوم گردی ها می توانید از غذاهای بومی و محلی آن منطقه سفارش دهید.
  اگر مثل من هوس مرغ شکم پر با سبزیجات تازه و ارگانیک کردید که روی آتش پخته شده باشد، اجاره اقامتگاه بوم گردی در تنکابن  و یا هر شهر شمالی دیگری فکر خوبیست. غذاهای محلی شمالی و تنکابنی بی نظیرند.
 17. اگر قصدی برای رزرو اقامتگاه و یا رستوران گردی ندارید، تعدادی ظرف و ظروف با خود ببرید تا بتوانید غذای سالم و کم هزینه تهیه کنید.
 18. از خودتان و همسفرانتان عکس بگیرید. سال ها بعد وقتی آلبومتان را ورق می زنید، خاطراتی که شاید فراموششان کرده اید، زنده می شود.
  به فکر نوه هایتان هم باشید، آنها از دیدن عکس پدر بزرگ و مادربزرگشان در نقاط مختلف ایران، ذوق زده خواهند شد.
 19. به یک کارت بانکی بسنده نکنید. چند کارت بانکی به همراه مقداری پول نقد به همراه داشته باشید. در برخی از روستاها و مراکز خدماتی بین راهی، کارتخوان وجود ندارد.
 20. با تکنولوژی دوست باشید و برای آسایش و زمان خود ارزش قائل شوید. روش های قدیمی برای اجاره اقامتگاه در همه جای دنیا در حال منسوخ شدن است.

استارتاپ های رزرواسیون آنلاین اقامتگاه مانند لیدوماتریپ، کار مسافرین را بسیار آسان کرده است. در وبسایت لیدوما مسافران با مشاهده تصاویر، مشخصات، موقعیت روی نقشه، قیمت و… هراقامتگاه، می توانند آنها را پیش از سفر رزرو کنند. برای آشنایی بیشتر با این وبسایت معتبر و اجاره اقامتگاه می توانید همین حالا به وبسایت www.lidomatrip.com  مراجعه کنید.

Thanks! You've already liked this
No comments