واکسن آبله مرغان برای چه افرادی مناسب است؟

واکسن آبله مرغان, که همچنین به عنوان واکسن آبله مرغان شناخته می‌شود یک واکسن است که محافظت در برابر آبله مرغان ایجاد می‌کند. یک دوز از این واکسن مانع از بروز ۹۵ درصد از بیماری متوسط و ۱۰۰٪ از بیماری شدید می‌شود. دو دوز از واکسن مؤثر تر از یک دوز تنها است. اگر این واکسن در عرض پنج روز از مواجهه با ویروس به افرادی تزریق شود که پیشتر ایمن نشده‌اند، می‌تواند از بیشتر موارد آبله مرغان پیشگیری نماید. واکسیناسیون بخش بزرگی از کسانی که واکسینه نشده‌اند نیز محافظت خواهد کرد. روش تجویز آن از طریق تزریق زیر پوست است.

همه چیز در مورد آبله مرغان

آبله ‌مرغون توسط ویروسی به نام واریسلا زوستر که از خانواده هرپس ویروس است، ایجاد می‌شود. این ویروس بعد از ایجاد آبله ‌مرغان (Chiken pox)، در همه افراد به صورت نهفته ، در مسیر رشته‌های عصبی که از نخاع خارج می‌شوند، جایگزین می‌شود و فعالیت مجدد آن منجر به بیماری زونا یا هرپس زوستر Herpes zoster می‌گردد.

مشخصات شخص مبتلا به آبله مرغان

  • تب
  • خارش پوست
  • خستگیشدید
  • سردرد
  • حالت تهوع
  • ترش شدن گلو
  • بی‌اشتهایی
  • ناراحتی و حساسیت
  • احساس عمومی کسالتو مریضی
  • ظهور آثار جوشبر روی پوست که پوست اطراف به رنگ قرمز و به حالت ملتهب در می‌آید.

واکسن ابله مرغان برای کودکان

واکسن آبله ‌مرغان یا واریسلا می تواند برای اطفال وکودکان در مدرسه و مهد کودک که در معرض افراد بسیار زیادی هستند و احتمال مبتلا شدن به ان بالا می باشد، مناسب باشد. تزریق این واکسن برای اطفال بسیار مهم است زیرا کودکان در هنگام ابتلا به این بیماری ، رنج زیادی را متحمل می شوند.

مزایای واکسن آبله مرغان چیست؟

واکسن آبله مرغان بهترین روش برای محافظت در برابر بیماری آبله مرغان و عوارض آن است. هنگامی که فرزندتان را ایمن سازی میکنید، به حفاظت از دیگران نیز کمک میشود.

اگر چه این حالت کمیاب است، اما برخی افراد ممکن است پس ازایمن سازی نیز بیماری آبله مرغان بگیرند؛ اما این بیماری بسیار خفیفتر از حالتی خواهد بود که فرد واکسن دریافت نکرده است.

تزریق واکسن آبله مرغان در کلینیک تخصصی اطفال

کلینیک تخصصی اطفال دکتر کامبیز هرمان مقدم ، متخصص اطفال و کودکان، به عنوان مرکز تخصصی تزریق واکسن آبله مرغان جهت رفاه حال مراجعه کنندگان از قبیل خانم های باردار ، کارکنان بیمارستان، افراد در تماس مستقیم با افراد بیمار و کودکان در مهد کودک ها تاسیس گردیده است.

دکتر کامبیز هرمان مقدم،  متخصص تزریق واکسن ابله مرغان در ایران

تماس با ما ۰۲۱۸۸۲۱۳۲۱۸

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تزریق واکسن آبله ‌مرغان یا واریسلا به لینک آن مراجعه نمایید.

واکسن آبله مرغان قبل از بارداری

یکی دیگر از خطرات ابتلا به آبله مرغون در طول بارداری این است که امکان دارد نوزاد با آن متولد شود. اگر مادر ۶ تا ۲۱ روز قبل از تاریخ زایمان دچار آبله مرغان شود، احتمالا بیماری نوزاد خفیف خواهد بود و به درمان نیازی نخواهد داشت اما اگر کمی دیرتر و بین ۵ روز قبل تا ۲ روز بعد از زایمان مبتلا شود و اقدام خاصی برای محافظت از جنین انجام نشود، ۲۵ تا ۵۰ درصد احتمال دارد که نوزاد بین روزهای ۵ تا ۱۰ روز بعد از تولد به این بیماری مبتلا شود.

میزان و احتمال آسیب رسیدن به جنین در صورت ابتلای مادر به  آبله ‌مرغان ، با سن بارداری او در ارتباط است. اگر در سه ماهۀ اول یا دوم بارداری آبله ‌مرغان بگیرید، احتمال کمی وجود دارد که جنین دچار سندرم آبله‌ مرغان مادرزادی شود. این احتمال در هفته‌های ۱۳ تا ۲۰ بارداری بیشتر است. سندرم آبله‌ مرغان مادرزادی می‌تواند منجر به نقص‌های مادرزادی شود.

اگر نسبت به آبله ‌مرغان ایمن نیستید، امکان تزریق واکسن آبله‌ مرغان در دوران بارداری وجود ندارد. به همین دلیل، بهتر است پیش از بارداری به پزشک مراجعه کنید تا معاینات لازم پیش از بارداری را انجام داده و در صورت نیاز ، واکسن آبله ‌مرغان برای زنان باردار را از پزشک خود دریافت کنید.

دکتر کامبیز هرمان مقدم ، دکتر متخصص اطفال یوسف آباد

تماس با ما ۰۲۱۸۸۲۱۳۲۱۸

آبله‌ مرغان، یک بیماری خوش ‌خیم و خود محدود شونده ویروسی است که توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می‌شود. از علائم آن می‌توان به تب‌، درد شکمی‌ یا احساس‌ناخوشی‌ عمومی ‌که‌ یکی، دو روز طول ‌می‌‌کشد، بثورات‌ پوستی ‌از جمله‌ روی ‌پوست ‌سر، داخل ‌دهان‌، بینی‌، گلو یا مهبل اشاره کرد. ویروس‌ آبله مرغان از راه‌ قطره‌های‌ ریز در هوا یا تماس‌ با ضایعات‌ پوستی ‌، از فرد بیمار انتقال‌ می‌یابد.

قیمت واکسن آبله مرغان

ابتدا باید بدانیم هزینه که برای حفاظت و جلوگیری ابله مرغان  انجام می دهیم چقدر اهمیت دارد چقدر می تواند از جنین که در دل مادر قرار دارد  حفاظت کند.

قیمت خود واکسن ابله مرغان در کشور های خارجی بین ۱۰۰ الی ۱۲۰ دلار است. در صورت نیاز به تزریق ، هزینه جدا دریافت می گردد.

Thanks! You've already liked this
No comments