راهنمای زنان در مورد احیای تمایلات جنسی

کاهش میل جنسی، در سالهای قبل و بعد از یائسگی، طبیعی می باشد. کاهش میل جنسی در سنین ۳۵ تا ۶۴ سالگی به اوج خود می رسد.

تغییرات هورمونها می تواند موجب تمایلات جنسی خود به خودی شود.

درد، خشکی و دیگر مشکلات هورمونی

قبل از یائسگی، شهوت جنسی شما قبل و بعد از تخمک گذاری به اوج خود می رسد. اما زمانی که دوره پریودی شما متوقف می شود، خونریزی در چرخه جنسی شما به صفر می رسد (زمان یائسگی) . کاهش استروژن، به معنای کم شدن جریان خون به واژن و خشکی بیشتر است. بنابراین، زمانی که شما رابطه جنسی دارید، احساس درد می کنید.

شروع کار، از بین بردن درد است. آب یا سیلیکون بر پایه روغن، برای کاهش اصطکاک و سایش مناسب است. ه مرطوب کننده های واژینال با دوز کم استروژن به اشکال کرم، شیاف یا رینگ نیز مفید خواهد بود.

هورمون درمانی به نظر نمی رسد که میل جنسی را در بیشتر زنان افزایش دهد، اما می تواند گرگرفتگی و عرق شبانه را از بین ببرد. رابطه جنسی منظم، به ارتقای جریان خون و کاهش خشکی نیز کمک می کند

داروی اسپمیفن (ospemifene) ، استفاده می شود تا درد واژینال وابسته به یائسگی را درمان کند، اما می تواند موجب گرگرفتگی شود. داروی فلیبانسرین (flibanserin) ، ثابت شده که برای زنانی که در دوره قبل از یائسگی دچار اختلال کمبود تمایلات جنسی هستند، موجب افزایش میل جنسی می شود.

استرس

در دوره میانسالی، بسیاری از زنان گرفتار ازدواج، شغل و کار، بالارفتن خشم و اندوه و سرویس دهی هستند. هر کدام از اینها می تواند استرس را افزایش دهد و کشمکش در تمایلات جنسی را محصور کند. از رابطه جنسی پرهیز کنید.

کلید روابط شما: اگر شما شریک جنسی خود را دوست ندارید، احساس شهوت آمیز پیدا نخواهید کرد.

برنامه هایی برای دوست داشتن هم ترتیب دهید، حتی اگر هرگز این کار را قبلا انجام نداده اید. تمرکز خود بر ارتباط جنسی را کاهش دهید و برزمان هایی که باهم هستید تمرکز کنید مانند نوازش، ماساژ و …. زمانیکه زندگی یا رابطه جنسی شما به جاهای خشن می رسد، به مشاوره های زوج های مختلف توجه کنید.

افزایش سن و پیری طبیعی

تمایلات جنسی همراه با کهولت سن هم برای زنان و هم مردان کاهش می یابد. زنان ۲ تا ۳ برابر بیشتر این مشکل را دارند. افت و کاهش هورمون تستوسترون نیز در مردان رخ می دهد.

از لحاظ FDA، هیچ درمانی با تستوسترون به تصویب نرسیده و با آن موافقت نشده است اما بعضی پزشکان، بعضی کرم های بدون برچسب را برای برخی زنان تجویز می کنند. تمرین کگل (kegel) ، ورزش و عدم استعمال سیگار، می توانند به سلامت جنسی شما کمک کند.

اخبار خوبی در رابطه با افزایش سن و رابطه جنسی وجود دارد. بسیاری از زنان، می گویند که احساس افزایش میل جنسی بعد از یائسگی را دارند.

اختلالات در احوالات

افسردگی و اضطراب می توانند به مشکلات جنسی اضافه کنند و یائسگی، خود می تواند موجب تغییر احوالات و خلق و خو شود. شود. زنان بیشتر دچار اختلالات در احوال و خلق و خو می شوند و در سن ۴۰ تا ۵۹ سالگی به اوج خود می رسد.

درمان های کلیدی افسردگی، SSRI، SNRI و داروهای ضد افسردگی، می توانند موجب کاهش میل جنسی و آهسته شدن پاسخ جنسی شوند.

بسیاری از زنان که افسرده نیستند، برای آنها به صورت کوتاه مدت، داروهای ضد افسردگی تجویز می شود تا با گرگرفتگی و دیگر نشانه های قاعدگی، سر و کار داشته باشند. با این وجود، قرصهایی هستند که می توانند این مشکلات را برطرف کنند.

به یک پزشک برای درمان افسردگی هم با قرص و هم با گفتاردرمانی مراجعه کنید. برخی ضد افسردگی های SSRI، مانند بوپروپیون (bupropion) ، موجب کاهش اثرات جانبی جنسی می شوند.

دیگر عوامل موجود در سر و بدن شما

اگر داشتن اضافه وزن و پوست خشک، موجب می شود که خود را پیر تصور کنید، تمایلات جنسی شما کاهش می یابد.

زنان ممکن است که یائسگی را علت و عامل از دست رفتن میل جنسی بدانند، در صورتی که مشکلات سلامتی دیگر، متوقف کننده واقعی میل جنسی هستند.

عوامل دخیل معمول در کاهش میل جنسی:

  • مشکلات مثانه
  • غده تیروئید غیر فعال و ضعیف
  • درد مزمن
  • اثرات جانبی دارو

یک چکاپ تهیه کنید تا مطمئن شوید همراه با نشانه هایی که شما را آزار می دهد، چیز دیگری رخ نداده است. زمانی که شما برای مراقبت از بدن خود و روابط خود، وقت می گذارید، می توانید راه های زیادی را امتحان کنید مانند شوخی و سرگرمی بیشتر در تخت. مغز شما یکی از بهترین اندام های جنسی است.

منبع: نسخه
Thanks! You've already liked this
No comments