اثرات خودارضایی بر مغز چیست؟ (۴ تاثیر مهم)

مغز به عنوان یکی از ارگان های حیاتی بدن بوده که سلامت آن می تواند به سلامت کل بدن کمک کند. در همین راستا یکی از موضوعات بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که انجام خودارضایی می تواند تاثیر بسیار زیادی بر مغز شما بگذارد و باعث شود که مغز شما با چالش های مختلفی مواجه شود. به منظور بررسی این مسئله در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به اثرات خودارضایی بر مغز انداخته و در رابطه با آن توضیحات کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا این مورد را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم و در مورد آن صحبت کنیم.

تشکیل مسیر عصبی خودارضایی

یکی از موضوعات بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که ساختار مغز به شکلی است که انجام هر فعالیتی به صورت مداوم باعث ارسال پالس و پیام هایی توسط نورون ها به مغز می شود و همین مسئله باعث می شود تا انجام فرآیندهای مختلف به صورت مداوم باعث به وجود آمدن مسیر عصبی در مغز شود.

این مسئله در رابطه با فرآیندهای مختلفی مثل رانندگی، خوشنویسی، نجاری، انجام کارهای هنری و… صادق است و در صورتی که شما هر یک از این فعالیت ها را انجام دهید مسیر عصبی جدیدی در مغزتان به وجود می آید. نکته مهم این است که خودارضایی نیز چنین شرایطی را داشته و زمانی که به صورت مداوم خودارضایی کنید، مسیر عصبی خودارضایی در مغز شما به وجود می آید که یکی از اثرات خودارضایی بر مغز محسوب می شود. به وجود آمدن این مسیر عصبی چالش های گوناگون و مختلف را برای مغز به وجود می آورد و همین مسئله باعث می شود تا افرادی که به خودارضایی اعتیاد دارند با مشکلات گوناگونی در طول زندگی مواجه شوند.

انجام خودارضایی در شرایط مختلف

بی شک اثرات خودارضایی بر مغز به دلیل به وجود آمدن مسیر عصبی است که انجام این فرایند در مغز به وجود می آورد. نکته مهمی که باید بدانید این است که اگر شاهد به وجود آمدن چنین مسیر عصبی باشیم، رفته رفته فرآیندهای مختلفی که در بدن رخ می دهد به این مسیر عصبی منتهی خواهد شد. در سایت ترک سریع در یک مطلب توضیح داده ایم که آیا عوارض خودارضایی بعد از ترک از بین میرود؟ پیشنهاد می کنیم آن را حتما بخوانید البته مهم تر از این مطلب این است که بدانید عوارض خودارضایی چیست که باز هم درباره این موضوع مطلبی نوشتیم و از لحاظ علمی،روانشناسی و منطقی درباره این موضوع توضیح داده ایم.

به عنوان مثال اگر یک مسیر عصبی خودارضایی قدرتمند در یک فرد وجود داشته باشد، در شرایط مختلفی نظیر بی حوصلگی، عصبانیت، استرس، خشم و… تمامی مسیرها به خودارضایی منتهی می شود و همین مسئله باعث می شود تا سایر مسیرهای عصبی ضعیف شده و در عوض مسیر خودارضایی قوی شود. همین موضوع است که باعث می شود تا فعالیت های درست در شرایط مختلف جای خود را به خودارضایی داده و شاهد به وجود آمدن اختلال در ساختار مغز باشیم.

وابستگی مغز به خودارضایی

موضوع دیگری که در رابطه با اثرات خودارضایی بر مغز باید بدانید این است که در صورت انجام خودارضایی دو هورمون بسیار مهم دوپامین و اندروفین در مغز ترشح می شود. دوپامین به عنوان هورمون شادی، سر خوشی و لذت شناخته می شود و در واقع همان هورمونی است که در هنگام انجام فرآیندهای لذت بخش شاهد ترشح آن در مغز هستیم.

از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشته باشید که هورمون اندروفین که باعث دور شدن مواردی چون اضطراب، استرس و تنش از افراد است نیز پس از انجام خودارضایی در مغز آزاد می شود. وجود این دو هورمون باعث می شود تا هم احساس سرخوشی و لذت در فرد به وجود آمده و هم اضطراب و تنش از دور شود. تکرار مداوم این عمل باعث می شود تا مغز آرام آرام به این فرایند عادت کرده و به منظور تجربه لذت و شادی و همچنین به منظور کاهش تنش و اضطراب در هر شرایط به خودارضایی روی بیاورد. این مساله باعث می شود تا شاهد اعتیاد پیدا کردن مغز شما به خودارضایی باشیم.

کاهش قدرت مغز

موارد قبلی که به منظور بررسی اثرات خودارضایی بیان کردیم، موارد کلی هستند که در اثر انجام خودارضایی به صورت مداوم در مغز رخ می دهند. نکته مهم این است که این موارد در کنار هم باعث به وجود آمدن چالش های گوناگونی در مغز شده و همگی در کنار هم به کاهش قدرت مغز کمک می کنند.

در همین راستا باید به این مسئله اشاره کنیم که افرادی که به صورت مداوم خودارضایی می کنند حافظه ضعیف تری داشته، در تصمیم گیری های خود مردد هستند، قدرت برنامه ریزی کمی دارند، تمرکزشان به نسبت سایر افراد پایین تر است، با مشکلاتی چون بی ارادگی، عدم اعتماد به نفس و… مواجه هستند. دلیل تمامی این مشکلات آن است که با انجام خودارضایی به صورت مداوم مغز کارکرد خود را از دست داده و قدرت آن کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

از دیگر اثرات خودارضایی بر مغز که اهمیت بسیار زیاد دارد می توان به عصبانیت و افزایش خشونت فرد، از بین رفتن قدرت خلاقیت، خستگی مداوم ذهنی، اختلال در خواب، افسردگی، بالا رفتن میزان استرس و اضطراب، عذاب وجدان، کم حوصلگی و… اشاره کرد. تمامی این موارد در کنار هم باعث می شود تا به صورت کلی فرد در زندگی خود با مشکل مواجه شده و نتواند به صورت یک فرد عادی زندگی کند. موضوع و مسئله بسیار مهمی که باید بدانید این است که اگر مغز شما به صورت مداوم درگیر مسائل جنسی باشد، مغز نمی تواند بر روی سایر مسائل زندگی تمرکز کند و همین مسئله باعث می شود تا فرد در زندگی با چالش های گوناگونی مواجه شده و نتوانید به خوبی از مغز خود استفاده کنید.

به همین دلیل است که افرادی که به خودارضایی اعتیاد دارند باید با انجام تکنیک های مختلف در راستای از بین بردن اعتیاد خود تلاش کرده و این مشکل جدی را از بین ببرند. موضوعی که باید به آن اشاره کنیم این است که با کنار گذاشتن خودارضایی و ترک این اعتیاد، آرام آرام مغز به حالت قبلی خود بازگشته و قدرت خود را بدست می آورد. به همین دلیل پیشنهاد می شود تا افرادی که اگر چنین اعتیادی دارید، به سرعت برای حل مشکل خود اقدام کرده و تلاش کنید تا این اعتیاد را کنار بگذارید.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به اثرات انجام خودارضایی بر روی مغز انداخته و بیان کردیم که این نوع اعتیاد چه اثرات مخربی بر روی مغز انسان دارد. توجه به نکات گفته شده در این مطلب به شما کمک می کند تا با دید و بینش کاملی در رابطه با اثرات خودارضایی بر مغز دانش خود را افزایش داده و برای حل این اعتیاد بسیار مهم بدن قدم بردارید. همان طور که مشاهده کردید افرادی که به خودارضایی اعتیاد را دارند، در زندگی خود با چالش های مختلفی مواجه شده و همین موضوع می تواند آن ها را با مشکلات گوناگونی روبرو کند. در آخر هم به این موضوع اشاره می کنم که سوالاتی از قبیل چگونه خودارضایی کنیم که ضرر نداشته باشد؟ از ریشه غلط است زیرا چیزی که از ریشه غلط باشد، نمی شود عوارض آن را از بین برد پس لطفا در این مسیر مراقب باشید.

Thanks! You've already liked this
No comments