چرا برای کودک خود باید کتاب بخوانیم؟

فواید کتاب خواندن بر کسی پوشیده نیست؛ اما، با این وجود شاید برخی والدین تردید داشته باشند که چرا باید این کار را برای فرزندان خود انجام دهند. حقیقت این است که هیچ چیز به اندازه کتاب خواندن نمی‌تواند یک کودک را با دنیاهای اطراف آشنا کند و این فرصت را برای او فراهم کند که بتواند از زوایای مختلف به یک موضوع نگاه کند. اگر هنوز تردید دارید یا به بهانه اینکه وقت کافی برای این کار ندارید از کتاب خواندن برای فرزندانتان طفره می‌روید، این مطلب را تا آخر دنبال کنید؛ در پایان قطعا نظرتان تغییر خواهد کرد.

۱ .   کتاب کودک را به فکر وا می‌دارد

معمولا وقتی در مورد اهمیت کتاب خواندن برای کودکان صحبت می‌کنیم به چیزهایی اشاره می‌کنیم که شاید اهمیت کمتری داشته باشد. در این بین یادمان می‌رود که کتاب خواندن به بچه‌ها مهارت فکر کردن را می‌آموزد. وقتی یک کتاب جذاب برای کودک خود تهیه می‌کنید برای بار اول جذب داستان می‌شود و می‌خواهد بداند آخر آن چه می‌شود؛ بعد می‌خواهد یک بار دیگر کتاب را بخوانید تا با شخصیت‌ها بیشتر آشنا شود و خود را جای آن‌ها بگذارد. اگر کتاب جذاب باشد این فرآیند بارها تکرار می‌شود تا کودک به تحلیل شخصی خود از داستان برسد. کدام بازی، تفریح و آموزش دیگری را می‌شناسید که به این میزان کودک را درگیر کرده و به فکر کردن وادار کند؟

۲ .   باعث شکل گیری حس همدلی می‌شود

یادگیری خیلی از مهارت‌های اجتماعی در دوران کودکی بسیار مهم است، اما در آموزش‌های رسمی مدارس کمتر به آن‌ها پرداخته می‌شود. شما به عنوان والدین فرزند موظف هستید این مهارت‌ها را آموزش داده و به کودک این امکان را بدهید که از اهمیت آن‌ها آگاه شود. یکی از این مهارت‌ها که در تمام طول عمر خیلی بیشتر از ریاضی و علوم به کار انسان می‌آید، همدلی است. کتاب خواندن باعث می‌شود کودک متوجه تفاوت بین آدم‌ها شود، بتواند خود را جای آن‌ها بگذارد و احساسات دیگران را درک کند.

۳ .   لذت یادگیری را به او نشان می‌دهد

با خواندن هر کتاب، کودک بسیاری از نکاتی را یاد می‌گیرد که قبلا هیچ ایده‌ای در مورد آن‌ها نداشت و این لذت برای او به حدی زیاد است که قطعا دوست خواهد داشت بیشتر یاد بگیرد. لذت یادگیری و به اشتراک گذاشتن دانسته‌ها با دوستان چیزی است که انگیزه لازم برای مطالعه بیشتر را برای کودک فراهم می‌کند و در عین حال تجربه آموزش بدون اجبار و فشار والدین را برای کودک به همراه دارد.

۴ .   کمک می‌کند با کودک خود وقت بگذرانید

در دنیای شلوغ و پر مشغله امروز متاسفانه والدین کمتر فرصت دارند با کودکان خود وقت بگذرانند و زمانی متوجه این موضوع می‌شوند که دیگر دیر شده است. کتاب خواندن فرصت بسیار مناسبی است که وقت بیشتری را با کودک خود بگذرانید و ارتباط بین خودتان را نزدیک‌تر کنید. کودکان معمولا در مورد خود و مسائل‌شان صحبت نمی‌کنند. اما، در حین کتابخوانی ممکن است به نکاتی اشاره کنند که دانستن آن برای شما ضروری باشد. حرف‌های کودکان را باید در حین بازی و غیر مستقیم کشف کرد، چرا که مهارت‌های ارتباطی آن‌ها به صور کامل شکل نگرفته و این وظیفه شما است که از احوال آن‌ها و آنچه در ذهنشان می‌گذرد آگاه باشید تا تصمیمات بهتری در قبلا آنها بگیرید.

۵ .   روابط عمومی کودک را بهتر می‌کند

بچه‌های کتابخوان بهتر از سایر همسالان خود با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. درست است که آن‌ها از زبان شما با دنیای کتاب آشنا می‌شوند و آن را می‌خوانند، اما حقیقت این است که بر خلاف بچه‌هایی که درگیر بازی‌های کامپیوتری هستند، آن‌ها می‌توانند با یک کودک دیگر صحبت کنند یا حتی با بزرگترها ارتباط بگیرند. این اتفاق بسیار مهمی است که خرید کتاب برای کودکان را بسیار جذاب کرده و اهمیت آن را بیش از پیش آشکار می‌کند.

۶ .   مدرسه رفتن را ساده می‌کند

بچه‌ها هنگام ورود به مدرسه معمولا استرس زیادی را تجربه می‌کنند، دوری از والدین، ورود به محیط اجتماعی جدید و ترس از پذیرفته نشدن توسط دیگران ممکن است فشار زیادی را به یک کودک وارد کند. کودکی که با کتاب خواندن انس گرفته، همین که بداند مدرسه به او کمک می‌کند از این به بعد خودش به تنهایی کتاب‌های مورد علاقه خود را مطالعه کند، با شور و انگیزه بیشتری استرس ورود به مدرسه را می‌پذیرد. کنار آمدن با محیط جدید برای این کودکان ساده‌تر است و معمولا در مدرسه موفق‌تر از سایر همسالان خود عمل می‌کنند.

۷ .   دایره واژگان کودک را گسترده‌تر می‌کند

هر چه کلماتی که می‌شناسیم بیشتر باشد امکان بیشتری برای انتقال احساسات و افکار خود داریم. این یک نعمت است که کتاب به همه ما به ویژه کودکان می‌بخشد. کودکانی که والدین آن‌ها برایشان کتاب می‌خوانند خیلی روان‌تر و راحت‌تر از سایر کودکان صحبت می‌کنند و می‌توانند افکار و احساسات خود را بروز دهند.

چطور کودکان را به کتاب خواندن عادت دهیم؟

یکی از راه‌های عادت دادن بچه‌ها به کتاب خواندن این است که بهترین رمان ها برای کودکان برای آن‌ها بخوانید. وقتی خوراک ذهنی خوبی به آن‌ها بدهید، قطعا برای مطالعه بیشتر تمایل نشان خواهند داد. کودکان بیش از هر چیزی از والدین خود الگو می‌گیرند. اگر شما خودتان اهل مطالعه باشید و کودک ببیند که در روز زمانی را برای این کار اختصاص می‌دهید، قطعا به خواندن کتاب علاقه‌مند می‌شود.

خواندن کتاب برای کودکان اگر با خلاقیت همراه باشد، به عنوان مثال با صداهای مختلف جای شخصیت‌های کتاب حرف بزنید و کمی کودک درون خود را بیدار کنید، قطعا باعث می‌شود مطالعه کتاب به یک سرگرمی جذاب برای فرزندتان تبدیل شود و به خواندن کتاب تمایل پیدا کند.

هیچ‌گاه وقتی کودک آمادگی خواندن کتاب را ندارد، مثل زمانی که خواب آلود است یا از چیزی ناراحت است او را مجبور نکنید که کتاب بخواند یا داستان‌هایی که شما از کتاب تعریف می‌کنید را گوش دهد، چرا که واقعا از کتاب زده خواهد شد. در نهایت انیمیشن‌ها و فیلم‌هایی که از روی کتاب‌ها ساخته شده را برای کودک نمایش دهید. برای آن‌ها خیلی هیجان انگیز است که داستان را می‌دانند و می‌توانند تصورات خود را از شخصیت‌ها با آنچه در انیمیشن به تصویر کشیده شده مقایسه کنند. این کار تمایل آن‌ها به کتاب خواندن را افزایش می‌دهد.  شما از بدو تولد و قبل از ۲ سالگی هم می‌توانید برای کودکتان کتاب بخوانید.

Thanks! You've already liked this
No comments