مصاحبه با محمد خلیلی گفتار درمانگر برای شناخت بهتر اختلالات گفتاری

تیم درمان آنلاین برین پلاس از سال ۱۳۹۹ به صورت تخصصی با تمرکز بر درمان آنلاین کار خودش رو شروع کرد و در حال حاضر مجموعه بیشتر از ۷۰ متخصص اعم از کاردرمانگر ، گفتار درمانگر و روانشناس داره  که هر کدوم از همکاران به صورت تخصصی اختلالات مختلف رو ارزیابی درمان می‌کنند. خدمات تیم شامل غربالگری، ارزیابی و درمان اختلالات رشدی مثل اتیسم، اپراکسی، لکنت، اختلالات تلفظی، حرکتی، یادگیری، بیش فعالی و… هست.

از معرفی خودتون شروع کنیم ؟

محمد خلیلی هستم فارغ التحصیل علوم پزشکی تهران و کارشناس گفتاردرمانی با ۸ سال سابقه کار در حوزه اختلالات رشدی با زمینه تخصصی اوتیسم و مدیر تیم درمان آنلاین برین پلاس.

در حال حاضر بیشتر از ۸۰۰ خانواده به صورت مستقیم در حال کار با مجموعه هستند و حدود ۲۰۰ خانواده تاکنون ترخیص شدند و همچنین در این بازه یک ساله و نیمه مجموعه برین پلاس توانسته حدود ۸۰۰۰ کودک را نیز غربال کند. مجموعه برین پلاس به صورت تخصصی تنها بر درمان آنلاین متمرکز است و هر همکار در حیطه تخصصی خود مشغول به فعالیت میباشد. تا حد امکان سعی داشتیم هزینه های درمانی رو کاهش بدیم تا خانواده ها با دغدغه کمتری بتونند به درمان کودک خودشون بپردازند و خداروشکر در این فرصت یک ساله و نیمه تونستیم رضایت محسوس خانواده هارو بگیریم.

برین پلاس در حالت تیمی چگونه کار می کنه ؟

در قدم اول خانواده بعد از اینکه احساس می‌کنه کودکش به هر دلیلی نسبت به سن خودش تاخیر رشدی داره به صورت آنلاین هماهنگ میکنه و غربالگری آنلاین و رایگان براش انجام میشه.

در جلسات غربالگری ما کودک رو بررسی میکنیم تا ببینیم مشکلی وجود داره یا نه؛ و اگر داره توی چه زمینه هایی مشکل داره و مسیر درمانی خانواده به چه شکل خواهد بود.  بعد از جلسه غربالگری مسیر درمانی برای خانواده مشخص میشه و خانواده بعد از تایید، به درمانگر متخصص ارجاع داده میشه و به صورت سیستماتیک بعد از ۵ جلسه روند درمان و جلسات خانواده بررسی میشه و در صورت نیاز تغییرات لازم اعمال میشه و اگر روند جلسات رضایت بخش و قابل قبول باشه به همان منوال ادامه پیدا میکنه

چرا برین پلاس را برای اوتیسم توصیه می کنید ؟

اولین مسئله درمان تخصصی ای هست که ما ارائه میدیم و در هر حیطه همکاران متخصص در حال فعالیت می‌باشند. در مجموعه برین پلاس ما همواره دو سیاست کلی رو در نظر داشتیم.

  1. کاهش هزینه‌های سیستم سلامت هم برای خود مجموعه و هم خانواده‌
  2. افزایش رضایت خانواده ها نسبت به درمان های حضوری که خوشبختانه هر دو مقوله در برین پلاس محقق ‌شده‌ است و مسئله مهم‌تر اینکه درمان آنلاین برین پلاس تونسته فرصتی رو فراهم کنه تا خانواده‌های ایرانی در هر کجای دنیا بتونند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهترین متخصصین ایران دسترسی داشته باشند و بزرگترین منفعتی که در حال حاضر برین پلاس برای خانواده ها تونسته داشته باشه کاهش سن مداخله در کودکان ‌شون هست. به این صورت که خانواده بعد از فهمیدن کوچکترین نقص، اختلال و یا تاخیر در کودک میتونه به صورت آنلاین وارد پروسه درمان بشه و به این ترتیب سن طلایی کودک برای توانبخشی رو هم از دست نمیدن

برخی افراد با توجه به شرایط حال حاضر ترجیح میدن در منزل درمان بشن آیا گفتار درمانی در منزل هم تاثیر مثبتی داره؟

به صورت کلی خدمات توانبخشی شامل کاردرمانی و گفتاردرمانی میتونه به ۳ شکل ارائه بشه :

خدمات کلینیکی

یعنی حضور خانواده در کلینیک

خدمات آنلاین

و خدمات Home visit

که خانواده هر سه شکل رو میتونه استفاده کنه و هر کدوم مزایا و معایب خاص خودشون رو دارند و باتوجه به امکانات و شرایط کودک گزینه Home visit نیز میتونه گزینه مناسبی باشه و در حال حاضر تیم درمان برین پلاس نیز این امکان رو داره که در شهر تهران به صورت تخصصی خدمات Home visit رو ارائه بده

چه فاکتورهای در کیفیت کار نهایی تاثیرگذار است؟ آیا فقط درمانگر در نتیجه نهایی تاثیرگذارند ؟

به صورت کلی روند درمان اختلالات رشدی در کودکان وابسته به چند عامل است :

خانواده

کودک

درمانگر

که هر کدوم از این ها میتونند به زیر مجموعه هایی تقسیم بشن

برای مثال در بحث خانواده :

اعتماد خانواده به درمان

پیگیری خانواده

دانش و آگاهی خانواده

توانمندی خانواده

و…

در بحث درمانگر :

توانمندی درمانگر

علم درمانگر

توانایی مدیریت درمانگر

و…

و در بحث کودک

شدت اختلال

نوع اختلال

سن کودک

عوامل مهمی برای کیفیت کار نهایی هستند که در بحث شرایط کودک، از بین عوامل ذکر شده، سن کودک بعنوان مهم ترین عامل شناخته می‌شود. در واقع هرچه سن شروع مداخله پایین تر باشد روند بهبودی سریع تر صورت میگیرد و درمان آنلاین در این مورد بسیار توانست به ما کمک کند تا هرچه زودتر کودک دارای اختلال وارد پروسه ی درمان شود.

معمولا با چند جلسه مشکل گفتار درمانی برطرف میشه؟

بسته به شدت اختلال، نوع اختلال، تخصص درمانگر و همچنین پیگیری خانواده میتونه جلسات درمانی بین یک جلسه تا سال‌ها ادامه داشته باشه. معمولا برای اختلالاتی مثل لکنت بین ۶ ماه تا ۱ سال ، اختلالات تلفظی بین ۱ ماه تا ۶ ماه و اختلالاتی مانند اتیسم به دوره های طولانی تری زمان نیاز داریم.

به طور کلی می‌توان گفت برای طول دوره درمان پاسخ قطعی وجود ندارد و  بعد از ارزیابی های دقیق و متناسب با شرایط هر فرد طول دوره درمان مشخص میشه. همان طور که یک نفر میتونه رانندگی رو در ۵ جلسه یاد بگیره و یک نفر در ۵۰ جلسه . طبیعتاً خدمات درمانی در حوزه گفتار درمانی هم به شرایط و عوامل متعددی بستگی داره و  کودک با کودک، بزرگسال با بزرگسال می‌تواند متفاوت باشد.

لکنت با گفتار درمانی قابل درمان است ؟ و از چه سنی قابل انجام است؟

بله، مهمترین مسئله ای که در درمان لکنت باید به آن توجه کنیم سن درمان میباشد. بدین صورت که هر چه سن شروع درمان ما پایین تر باشد احتمال درمان سریع تر خواهد بود و طبیعتا هرچه سن بیشتر شود و فرصت طلایی از بین برود درمان ما نیز طولانی تر میشود. لکنت معمولاً بین سنین ۲ تا ۶ سالگی بروز پیدا می‌کند و شیوع ۱ درصدی در جامعه دارد.

گفتار درمانی آنلاین رو ۱۰ سال دیگه چه جوری میبینید ؟

در این یک سال و نیمی که از عمر گفتاردرمانی و کاردرمانی آنلاین و مسیر بسیار خوبی که طی کرده، میگذره درمان آنلاین تونسته خودش را به عنوان یک درمان اصلی در کنار درمان حضوری مطرح کنه و در حال حاضر شاهد این هستیم که بخش زیادی از مراجعین به خاطر شرایطی که دارند ترجیح شون بر درمان آنلاین هست و همچنین شاهد این هستیم که خود متخصصین هم تمایل دارند تا بخشی از خدمات خودشون رو بصورت آنلاین ارائه بدن. در واقع یک رضایت دو طرفه ای شکل گرفته که آینده درمان آنلاین رو بسیار درخشان میکنه و پیش‌بینی ما اینه که در کمتر از ۱۰ سال بتونه بعنوان یک گزینه اصلی برای درمان در میان جامعه رواج پیدا کنه

Thanks! You've already liked this
No comments