بیماری تیروئید و درمان تضمینی آن

غده تیروئید اندام کوچکی است که در جلوی گردن انسان  قرار دارد و در اطراف نای پیچیده شده است. شکل آن شبیه پروانه است، در وسط کوچکتر با دو بال پهن که در اطراف گلوی شما امتداد دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری یا استفاده از خدماتی از قبیل اکو قلب در منزل روی لینک زیر کلیک کنید.

https://kianmeds.com/ecg-and-echocardiography-at-home/

تیروئید یک غده است. شما در سرتاسر بدن خود غدد دارید، غده جایی است که موادی را ایجاد و آزاد می کند تا  به بدن شما کمک کند که کار خاصی را انجام دهد. تیروئید شما هورمون هایی می سازد که به کنترل بسیاری از عملکردهای حیاتی بدن شما کمک می کنند.بیماری تیروئید جدی است و شما باید توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تحت درمان قرار گیرید.

عملکرد تیروئید

تیروئید شما وظیفه مهمی در بدن شما دارد – ترشح و کنترل هورمون های تیروئیدی که متابولیسم را کنترل می کنند. متابولیسم فرآیندی است که در آن غذایی که وارد بدن خود می کنید به انرژی تبدیل می شود. این انرژی در کل بدن شما استفاده می شود .

تنظیم متابولیسم بدن

تیروئید متابولیسم شما را با چند هورمون خاص کنترل می کند

– T4 (تیروکسین، حاوی چهار اتم یدید)

– T3 (تری یدوتیرونین، حاوی سه اتم یدید).

این دو هورمون به سلول های بدن می گویند که چقدر انرژی مصرف کنند. وقتی تیروئید شما به درستی کار کند، مقدار هورمون ها را در حد نرمال حفظ می کند تا متابولیسم شما با سرعت مناسب کار کند.

همه اینها توسط غده  ای دیگر به نام غده هیپوفیز نظارت می شود. غده هیپوفیز که در مرکز جمجمه، زیر مغز شما قرار دارد، میزان هورمون های تیروئید را در جریان خون شما کنترل  می کند. زمانی که غده هیپوفیز کمبود هورمون های تیروئید یا سطح بالایی از هورمون ها را در بدن شما احساس کند، مقدار آن را با هورمون خود تنظیم می کند. این هورمون هورمون محرک تیروئید (TSH) نامیده می شود. TSH به تیروئید فرستاده می شود و به تیروئید می گوید که برای بازگرداندن بدن به حالت عادی چه کاری باید انجام دهد.

بیماری تیروئید

زمانی که تیروئید شما به درستی کار نکند با برهم خوردن تنظیم هورمون های تولیدی توسط این غده در بدن ،بیماری تیروئید ایجاد میشود.انواع مختلفی از بیماری تیروئید وجود دارد از جمله:

 • پرکاری تیروئید ( اگر تیروئید شما بیش از حد، هورمون تیروئید تولید کند،به بیماری به نام پرکاری تیروئید مبتلا می شوید)
 • کم کاری تیروئید(. اگر تیروئید شما، هورمون تیروئیدرا کمتر از حد نرمال تولید کند، کم کاری تیروئید نامیده می شود)

پرکاری تیروئید

همه انواع پرکاری تیروئید به دلیل تولید بیش از حد هورمون های تیروئیدی است، اما این عارضه می تواند به روش های مختلفی رخ دهد:

 • بیماری گریوز: تولید بیش از حد هورمون تیروئید.
 • آدنوم های سمی: ندول ها در غده تیروئید ایجاد می شوند و شروع به ترشح هورمون های تیروئید می کنند و تعادل شیمیایی بدن را به هم می ریزند. برخی از گواترها ممکن است حاوی چندین مورد از این گره ها باشند.
 • تیروئیدیت تحت حاد: التهاب تیروئید که باعث “نشت” هورمون های اضافی از غده می شود و در نتیجه پرکاری تیروئید موقتی است که معمولاً چند هفته طول می کشد اما ممکن است ماه ها ادامه یابد.
 • رشد سرطانی غده تیروئید: اگرچه نادر است، اما امکان پرکاری تیروئید نیز عارضع نیز وجود دارد

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید ناشی از تولید کم هورمون های تیروئید است. از آنجایی که تولید انرژی بدن شما به مقادیر خاصی از هورمون های تیروئیدی نیاز دارد، کاهش تولید هورمون منجر به کاهش سطح انرژی می شود.

تیروئیدیت هاشیموتو:

در این نوع از بیماری تیروئید، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت تیروئید و توانایی آن در تولید هورمون حمله کرده و بافت به آرامی ازبین رفته و در نهایت می میرد و تولید هورمون متوقف می شود.

تیروئیدیت هاشیموتو به عنوان تیروئیدیت لنفوسیتی مزمن نیز شناخته می شود. این شایع ترین علت کم کاری است که می تواند در هر سنی رخ دهد، اما بیشتر در زنان میانسال شایع است. برخی از افراد مبتلا به موارد خفیف تیروئیدیت هاشیموتو ممکن است علائم واضحی نداشته باشند. این بیماری می‌تواند برای سال‌ها پایدار بماند و  آنها همچنین خاص نیستند، به این معنی که علائم بسیاری از بیماری های دیگر را تقلید می کنند. علائم عبارتند از:

 • خستگی
 • افسردگی
 • یبوست
 • افزایش وزن خفیف
 • پوست خشک
 • موهای خشک و نازک
 • صورت رنگ پریده و پف کرده
 • قاعدگی سنگین و نامنظم
 • عدم تحمل سرما
 • تیروئید بزرگ یا گواتر

برداشتن غده تیروئید: تیروئید ممکن است با جراحی برداشته شده باشد یا از طریق شیمیایی از بین رفته باشد.

قرار گرفتن در معرض مقادیر بیش از حد یدید: داروهای سرماخوردگی و سینوس، داروی قلب آمیودارون، یا برخی از رنگ‌های کنتراست که قبل از عکس‌برداری با اشعه ایکس داده می‌شوند، ممکن است شما را در معرض ید بیش از حد قرار دهند. اگر مشکلات تیروئیدی داشته‌اید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به کم‌کاری تیروئید باشید. در گذشته.

لیتیوم: این دارو نیز به عنوان عامل کم کاری تیروئید مطرح شده است.

درمان

درمان استاندارد کم کاری تیروئید شامل استفاده روزانه از هورمون مصنوعی تیروئید لووتیروکسین (Levo-T، Synthroid، و غیره) است. این داروی خوراکی سطح کافی هورمون را بازیابی می کند و علائم و نشانه های کم کاری تیروئید را معکوس می کند.

به زودی پس از شروع درمان، احساس بهتری خواهید داشت. این دارو به تدریج سطوح کلسترول افزایش یافته در اثر بیماری را کاهش می دهد و ممکن است هرگونه افزایش وزن را معکوس کند. درمان با لووتیروکسین احتمالا مادام العمر خواهد بود، اما از آنجا که دوز مورد نیاز شما ممکن است تغییر کند، احتمالاً پزشک هر سال سطح TSH شما را بررسی می کند.

Thanks! You've already liked this
No comments