متخصص داخلی کیست و چه بیماری هایی را درمان می کند؟

یکی از رشته‌های تخصصی علم پزشکی، رشته داخلی است که به دلیل جامعیتی که دارد، به عنوان رشته مادر علم پزشکی از آن یاد می‌شود. شخصی که به عنوان متخصص داخلی فعالیت می‌کند، وظایف مختلفی را بر عهده دارد که انجام آن‌ها روند تشخیص و درمان را سریع‌تر می‌کند.

در این مطلب قصد داریم که به طور کامل به معرفی متخصص داخلی بپردازیم پس تا پایان با ما همراه باشید.

معرفی متخصص داخلی

همان طوری که از نام متخصص داخلی پیدا است، این پزشک در زمینه درمان و تشخیص بیماری‌های داخلی فعالیت دارد. پس به طور کلی متخصص داخلی پزشکی است که توانایی تشخیص و درمان انواع بیماری‌های عمومی و تخصصی را داراست که برای درمان می‌تواند از روش‌های مختلفی غیر از جراحی استفاده کند.

متخصص داخلی معاینات اولیه را انجام می‌دهد و پس از تشخیص بیماری، می‌تواند روند درمان را آغاز کند. همچنین در حین انجام معاینات اگر لازم باشد که بیمار توسط متخصص دیگری معاینه شود، این ارجاع توسط متخصص داخلی انجام می‌شود که در چنین مواقعی پزشک داخلی همچون یک مشاور اطلاعات لازم را در اختیار دیگر پزشکان قرار می‌دهد.

متخصص داخلی علم و مهارت کافی در تشخیص بیماری‌های مختلف را دارد پس مراجعه به چنین متخصصی اولین گزینه برای تشخیص بیماری و آغاز روند درمان است.

وظایف متخصص داخلی

متخصص داخلی دانش گسترده‌ای در زمینه تشخیص و درمان انواع بیماری‌ها دارد که این متخصص برای آنکه در زمینه فعالیت خود موفق عمل کند، دارای وظایفی است که مهم‌ترین آن‌ها در ادامه معرفی شده اند.

 • باید زمان کافی را به انجام معاینات بیمار خود اختصاص دهد تا بیماری را تا حدودی تشخیص دهد و پس از انجام معاینات برای آنکه تشخیص خود را دقیق‌تر کند، باید از آزمایش، سونوگرافی و… استفاده کند.
 • نسبت به روش‌های درمانی کاملا اگاه است و برای هر بیمار بهترین روش را انتخاب می‌کند. برای انتخاب روش درمانی حتما سابقه بیمار و روش‌هایی را که دیگر پزشکان انتخاب کرده اند، بررسی می‌کند.
 • در صورتی که نیاز باشد که بیمار توسط یک متخصص دیگر ویزیت شود، باید اطلاعات و وضعیت بیمار را در اختیار دیگر متخصصان قرار دهد و همچون یک مشاور در کنار آن‌ها روند درمان بیمار خود را تسریع ببخشد.
 • تمام اطلاعات مربوط به بیمار خود را به صورت دستی یا الکترونیکی ثبت می‌کند تا در هر بار مراجعه، اطلاعات بیمار خود را مشاهده کند و روند درمان و بهبود بیمار خود را بررسی نماید.
 • تا پایان درمان بیمار باید پیگیر وضعیت بیمار خود باشد زیرا برخی از بیماری‌ها در صورت بی‌توجهی احتمال بازگشت آن‌ها وجود دارد پس یک متخصص داخلی حتما باید بیمار خود را نسبت به این موضوع آگاه سازد و تا آخرین لحظه درمان در کنار بیمار خود باشد.

ویژگی‌های متخصص داخلی خوب

متخصص داخلی باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد تا بیمار سریع‌تر با او ارتباط برقرار کند و راه درمان سریع‌تر شود. مهم‌ترین ویژگی‌های یک متخصص داخلی عبارتند از:

 1. به بیماران اجازه صحبت کردن را می‌دهد و صبورانه به تمام حرف‌های آن‌ها گوش می‌دهد تا هم اعتماد بیمار را جلب کند و هم اینکه اطلاعات کاملی را از بیماری مراجعه کننده به دست آورد.
 2. همواره به دنبال به روز کردن اطلاعات خود است تا از روش‌های جدید برای تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده کند. علم پزشکی روز به روز پیشرفت می‌کند و متخصص داخلی باید خود را با این پیشرفت تطبیق دهد تا بتواند به عنوان یکی از بهترین متخصصان داخلی فعالیت کند.
 3. متخصص داخلی با بیمار خود صادق است که باید با همین صداقت با بیمار خود صحبت کند و او را از شرایط جسمی و روحی‌اش مطلع سازد. البته این صداقت به این معنا نیست که استرس و نگرانی را به بیمار تزریق کند چراکه خود استرس سبب مزمن شدن بیماری‌ها می‌شود.
 4. توانایی تجزیه و تحلیل نتایج به دست آمده از آزمایشات، سونوگرافی، رادیو گرافی و… را داشته باشد و بر اساس آن‌ها روش درمانی را آغاز نماید.

بیماری‌هایی که توسط متخصص داخلی درمان می‌شوند، کدام اند؟

همان طور که در ابتدای مقاله نیز ذکر شد، متخصص داخلی دارای دانش گسترده‌ای است که به کمک این دانش و مهارت، باید بیماری‌های مختلفی را تشخیص دهد و درمان کند.

این گفته بدان معناست که بیماران می‌توانند برای تشخیص اولیه بیشتر بیماری‌های خود به این متخصص مراجعه کنند که برخی از بیماری‌های قابل درمان توسط متخصص داخلی در ادامه لیست شده اند:

 • رفع مشکل کم خونی
 • دیابت و کنترل آن
 • فشار خون
 • درمان انواع مشکلات گوارشی
 • انجام معاینات دوره‌ای
 • درمان بیماری‌های عفونی
 • چربی خون
 • مشکلات تیروئید
 • بررسی انواع غدد
 • تشخیص و کنترل بیماری‌های تنفسی
 • پوکی استخوان
 • بیماری‌های قلبی و عروقی
 • رژیم های لاغری و چاقی
 • و…

چه زمانی باید به یک متخصص داخلی مراجعه کرد؟

هر فردی وظیفه مراقبت از جسم و روح خود را بر عهده دارد پس باید با بروز کوچک‌ترین احساس درد و ناراحتی به یک پزشک مراجعه کرد تا از مزمن شدن بیماری‌ها جلوگیری به عمل آورد. زمانی که درد و ناراحتی را احساس کردید، اما تشخیص ندادید که این درد مربوط به کدام قسمت از بدن است باید به متخصص داخلی مراجعه کنید.

متخصص داخلی به تمامی بیماری‌های قسمت‌های داخلی بدن آگاه است پس می‌تواند هر نوع بیماری را تشخیص دهد و مراحل درمان را آغاز کند. البته برای انجام معاینات دوره‌ای و بررسی سلامت بدن باید هر چند وقت یکبار توسط متخصص داخلی ویزیت شد.

برای مراجعه به متخصص داخلی  می توان به دو صورت حضوری و اینترنتی اقدام کرد که در این شرایط کرونایی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا، بهترین راه مراجعه آنلاین است که می‌توانید  از طریق سایت پذیرش ۲۴ قدام نمایید.

Thanks! You've already liked this
No comments