درمان غیر دارویی اختلال نقص توجه و بیش فعالی

اختلال نقص توجه و بیش فعالی یک اختلال مزمن است که میلیون ها کودک را تحت تاثیر قرار می دهد و اغلب تا بزرگسالی ادامه می یابد. اختلال بیش فعالی شامل ترکیبی از مشکلات مانند مشکل در حفظ توجه، بیش فعالی و رفتار تکانشی است. مشکلات عملکرد اجرایی اغلب در افراد مبتلا به بیش فعالی شایع است. کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی همچنین ممکن است با اعتماد به نفس پایین، روابط آشفته و عملکرد ضعیف در مدرسه دست و پنجه نرم کنند. در این مقاله به بررسی تاثیر درمان غیر دارویی در اختلال نقص توجه و بیش فعالی می پردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اختلال بیش فعالی از طریق سایت  مرکز توانبخشی تهران ما را دنبال بفرمایید.

تولید داروهایی که برای درمان اختلال بیش فعالی و نقص توجه (ADHD) مورد استفاده قرار گرفت در دهه های اخیر افزایش یافته است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) می گویند که تشخیص بیش فعالی در کودکان، حدود ۴۱ درصد در بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ افزایش یافته است. برآورد شده است که ۱۱ درصد از کودکان بین سنین ۴ تا ۱۷ ساله مبتلا به بیش فعالی تشخیص داده شده است. اگر شما با درمان دارویی اختلال بیش فعالی موافق نیستید، گزینه های دیگری وجود دارد. جهت آشنایی با مداخلات غیر دارویی ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

در حالی که این داروها می توانند تمرکز را بهبود بخشند، همچنین می توانند باعث بروز برخی از عوارض جانبی شوند. عوارض جانبی عبارتند از:

  • مشکلات خواب
  • نوسان خلقی
  • از دست دادن اشتها
  • مشکلات قلبی
  • فعالیت یا اقدام خودکشی

مطالعات بسیاری در مورد اثرات طولانی مدت این داروها مورد بررسی قرار نگرفته اند. اما برخی تحقیقات انجام شده است و پرچم های قرمز را افزایش می دهد. یک مطالعه استرالیا که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، بهبود قابل ملاحظه ای در رفتار و مشکلات توجه کودکان بین سنین ۵ تا ۱۴ ساله بود. اما مهارتهای ادراکی و عملکرد اجتماعی این کودکان بهبود نیافت. البته گروهی که تحت درمان با داروها بودند از فشار خون بالاتر و عزت نفس پایین تری برخوردار بودند.

در مرکز تخصصی درمان بیش فعالی راه حل های شناختی ما یک رویکرد کاملا منحصر به فرد، فردی و مبتنی بر تحقیق برای بررسی و درمان اختلالات نقص توجه و بیش فعالی می باشد. رویکرد مراکز ما مبتنی بر دو دهه تحقیق و تجربه بالینی در مؤثرترین و بدون داروترین درمان‌ها برای یک عمر بهبود تمرکز و عملکرد مغز است.

دکتر متخصص بیش فعالی در مراکز ما از طریق مصاحبه و برخی اقدامات غربالگری یا پرسشنامه، بیمار را از نظر اختلالات نقص توجه و بیش فعالی ارزیابی می کنند. در حالی که این فرآیند می تواند در تعیین وجود یک بیماری مفید باشد، همچنین می تواند کمک شایانی در جهت آشنایی والدین با رفتارها و مشکلات کودک باشد. متاسفانه اکثر والدین، داروهای محرک روانی را به عنوان گزینه های درمانی اولیه می پندارند. عدم آزمایش کامل توانایی‌های شناختی و پردازشی، همراه با دامنه محدود مداخله، اغلب بیماران و خانواده‌ها یا مراقبان آنها را از عدم بهبود طولانی مدت ناامید می‌کند.

هنگام بررسی کودک یا بزرگسال برای مشکلات توجه، درک تصویر کامل از نحوه پردازش، ذخیره و استفاده مغز از اطلاعات بسیار مهم است. اکثر افراد مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی در عملکرد اجرایی از جمله مدیریت زمان، سازماندهی، شروع کار، خود نظارتی و خودتنظیمی با مشکل مواجه هستند. این می تواند به تنظیم بدن، تمرکز یا حالات احساسی گسترش یابد. این مشکلات می‌توانند هم بر کودکان و هم بزرگسالان در طیف وسیعی از تنظیمات تأثیر بگذارند و مهم است که بدانیم چگونه می‌توان هر ناحیه زیربنایی نقص پردازش مغز را تقویت کرد. از طریق آزمون‌های جامع روانی آموزشی یا عصب‌روان‌شناختی، می‌توان میزان و تأثیر اختلال کمبود توجه را بهتر درک کرد و همچنین یک برنامه مداخله ای هدفمند و بسیار مؤثر تهیه کرد.

متخصصان مرکز تخصصی درمان بیش فعالی از راه حل های شناختی برای آموزش مغز استفاده می کنند. ما در مرکز از استراتژی‌های مبتنی بر تحقیق برای کمک به مراجعین جهت توسعه مهارت‌های اجرایی قوی‌تر، حافظه فعال و خودتنظیمی حسی استفاده می‌کنیم. ما با بیماران برای بهبود رژیم غذایی، ورزش، تمرکز حواس و عادات خواب آنها کار می کنیم در حالی که از مداخلاتی مانند کار درمانی، گفتار درمانی، ماساژ درمانی، اتاق تاریک، اتاق شنیداری، سنسوری روم، رفتار درمانی، بازی درمانی و آموزش کارکردهای اجرایی استفاده می کنیم. شما می توانید از طریق شماره های ۰۹۱۲۶۱۱۷۷۴۲-۰۹۳۵۶۱۱۷۷۴۲ با مراکز ما در تهران تماس گرفته و از خدمات مرکز جهت درمان غیر دارویی فرزند دلبندتان بهره مند شوید.

Thanks! You've already liked this
No comments