۷ عنصری که مولتی ویتامین شما باید داشته باشد

متخصصان تغذیه از ۷ عنصری که باید در یک مولتی ویتامین وجود داشته باشد نام‌ برده‌اند. آن‌ها اعتقاد دارند کمبود دریافت ویتامین‌ها معمولاً با برخی از بیماری‌های مزمن رابطه مستقیم دارد؛ بنابراین مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌هایی که این عناصر را دارند مانند مولتی کمپلکس ویتالی تون، دِی ویت هلث اید و ژریاتریک فارماتون می‌توانند برای شما مفید باشند. حتی در شرایطی ممکن است یک رژیم غذایی کامل تمامی عناصری که شما احتیاج دارید را به بدنتان نرساند؛ بنابراین اینجاست که ویتامین‌ها و مکمل‌ها می‌توانند به شما کمک کنند. همچنین استفاده از مولتی ویتامین‌ها می‌تواند به کاهش استرس و یا بد خوابیدن نیز کمک کنند. سوالی که پیش می‌آید این است که بین این همه مولتی ویتامین و مکمل از کجا باید متوجه شویم که در هنگام خرید مولتی ویتامین باید به دنبال چه چیزی باشیم؟ به طور کلی در هنگام خرید مولتی ویتامین ۷ عنصری که باید در مولتی ویتامین مورد نظر شما وجود داشته باشند عبارت‌اند از:

ویتامین D Vitamin) D)

یکی از عنصر مهمی که باید در هر مولتی ویتامینی وجود داشته باشد ویتامین D است زیرا ویتامین D به بدن کمک می‌کند تا کلسیم را به مقدار کافی جذب کند و برای سلامت استخوان‌ها به شدت مهم است. جذب نکردن مقدار کافی ویتامین D باعث ریزش مو، کاهش حجم استخوان، کمر درد و احتمال بیمار شدن می‌شود. برای جذب ویتامین D می‌توانید روزانه حدود ۱۵ دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرید. همچنین می‌توانید از غذاهایی که حاوی ویتامین D هستند مانند غذاهای غنی‌شده، آبمیوه، غلات، شیر، ماهی چرب، زرده تخم‌ مرغ و… استفاده کنید.

منیزیم (Magnesium)

یکی دیگر از عناصری که در مولتی ویتامین مورد نظر شما باید یافت شود منیزیم است که یک ماده مغذی ضروری به شمار می‌رود که باید از غذا و مکمل‌ها دریافت شود. ازآنجایی‌که منیزیم با سلامت استخوان‌ها رابطه مستقیم دارد؛ بنابراین برای تولید انرژی در بدن و استحکام استخوان‌ها اهمیت زیادی دارد، اما مزایای آن به همین ‌جا ختم نمی‌شود بلکه از جمله مزایای دیگر منیزیم می‌توان به آرام کردن سیستم عصبی و کاهش سطح استرس، رفع مشکلات خواب، متعادل کردن سطح قند خون، تنظیم کردن عملکرد اعصاب و عضلاتت، پروتئین‌سازی، DNA سازی، استخوان‌سازی و… اشاره کرد. متاسفانه بسیاری از مردم با کمبود منیزیم مواجه هستند زیرا غذاهای مناسبی که دارای منیزیم هستند را استفاده نمی‌کنند؛ بنابراین لازم است از سویا، لوبیا، اسفناج، کدوتنبل، برنج قهوه‌ای، آجیل، توفو و… بیشتر استفاده کنید. طبق تحقیقات انجام شده، مشخص شده است که در هر مولتی ویتامین و مکمل باید ۳۰۰ تا ۳۲۰ میلی‌گرم منیزیم وجود داشته باشد و مصرف بیش از ۳۵۰ میلی‌گرم منیزیم برای بزرگسالان توصیه نمی‌شود. بهترین شکل مصرف منیزیم، آسپارتات، سیترات، لاکتات و کلرید هستند که بدن می‌تواند آن‌ها را به طور کامل جذب کند.

کلسیم (Calcium)

ازآنجایی‌که کلسیم یکی از مهم‌ترین عناصر برای مقاومت استخوان‌ها و بدن به شمار می‌رود؛ بنابراین وجود آن در مولتی تأمین‌ها و مکمل‌ها ضروری است، اما متاسفانه بسیاری از مردم در رژیم غذایی خود مقدار کافی کلسیم دریافت نمی‌کنند، یعنی افراد برای سلامت استخوان‌ها و دندان‌های قوی مقدار کلسیم کافی را دریافت نمی‌کنند. به ویژه زنان که تراکم استخوانی آن‌ها نسبت به مردان کمتر است و زودتر دچار پوکی استخوان می‌شوند بهتر است که از ابتدا مقدار کافی کلسیم را دریافت کنند. از جمله غذاهایی که دارای مقدار زیادی کلسیم هستند می‌توان به شیر، پنیر، ماست، آجیل، عدس، لوبیا، غلات غنی‌ شده، کلم پیچ، کلم بروکلی، ماهی شور و… اشاره کرد. اگر رژیم غذایی شما شامل تمامی این موارد باشد؛ می‌توان گفت مقدار کافی کلسیم را دریافت می‌کنید. طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است هر فرد باید در روز ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم دریافت کنند‌. این مقدار باید توسط بزرگسالان مصرف شود، اما اگر تمایلی ندارید که مقدار کلسیم موردنیاز خود را از طریق مولتی ویتامین‌ها دریافت کنید می‌توانیم کلسیم را به شکل سیترات کلسیم نیز دریافت کنید.

روی (Zinc)

در افراد مسن و افرادی که استرس زیادی دارند مقدار روی بسیار کم است. روی می‌تواند از سیستم ایمنی ما حمایت کند و همچنین به بدن کمک می‌کند تا پروتئین، کربوهیدرات‌ها و چربی را به انرژی مورد استفاده برای بدن تبدیل کند. همچنین روی می‌تواند به بهبود یافتن سریع زخم‌ها کمک کند؛ بنابراین یکی از عناصر مورد نیاز برای بدن است که اغلب می‌توان آن را از طریق مولتی ویتامین‌ها نیز جذب کرد، اما از جمله غذاهایی که حاوی روی هستند می‌توان به اسفناج، گوشت، ارده، گوشت گاو تغذیه ‌شده با علف، صدف خوراکی، برنج قهوه‌ای، ماهی ساردین، جوانه گندم، دانه کدوتنبل و… اشاره کرد. اگر رژیم غذایی شما شامل این موارد باشد بدن می‌تواند مقدار مور دنیاز روی را دریافت کند؛ بنابراین استفاده از مولتی ویتامین‌ها ضروری نیست. به طور کلی شما باید از مولتی ویتامینی استفاده کنید که ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم روی در خود داشته باشد. همچنین برخی از افراد می‌توانند روزانه ۸ تا ۱۱ میلی‌گرم روی دریافت کنند؛ بنابراین می‌توان گفت مصرف روزانه روی به رژیم غذایی‌ هر فرد بستگی دارد.

آهن (Iron)

همان‌طور که می‌دانید، بدون شک آهن یکی از مهم‌ترین عناصر موجود در مکمل‌های غذایی و مولتی ویتامین‌ها است، اما همه افراد به یک اندازه آهن احتیاج ندارند بلکه بسته به رژیم غذایی خود باید مقدار مختلفی آهن مصرف کنند. از جمله فواید آهن می‌توان به گلبول‌های قرمز سالم، افزایش انرژی بدن و عملکرد بهتر مغز اشاره کرد. به طور معمول افرادی که از گوشت قرمز استفاده می‌کنند مقدار کافی آهن دریافت می‌کنند، اما شرایط خاصی مانند گذراندن دوران بلوغ، چرخه قاعدگی و یا باردار شدن میزان آهن بدن شما را افزایش می‌دهد. افراد گیاه‌خوار می‌توانند آهن را از مولتی ویتامین‌ها و مکمل‌هایی مانند مولتی کمپلکس ویتالی تون، دِی ویت هلث اید و ژریاتریک فارماتون دریافت کنند به ‌خصوص اگر از گوشت قرمز و یا سایر فرآورده‌های گوشتی استفاده نکنند. تحقیقات نشان داده است که شما باید به دنبال مولتی ویتامینی باشید که حدود ۱۸ گرم آهن به شکل سیترات آهن و سولفات آهن داشته باشد.

فولات (Folate)

دیگر عنصر مورد نیاز برای بدن فولات یا اسید فولیک است که بیشتر به جلوگیری از نقص‌های مادرزادی و رشد جنین کمک می‌کند، اما اگر شما با افسردگی دست‌وپنجه نرم می‌کنید و به دنبال درمان آن هستید می‌توانید از این ماده استفاده کنید. از جمله غذاهایی که حاوی فولات هستند می‌توان به مرکبات، آووکادو، لوبیا، سبزی‌هایی با برگ تیره و… اشاره کرد. به طور روزانه شما باید ۴۰۰ میکروگرم فولات و یا اگر باردار هستید حدود ۶۰۰ گرم فولات در یک مولتی ویتامین دریافت کنید. همچنین نکته مهم در جذب فولات این است که هنگامی که شما این ماده را با غذا مصرف می‌کنید تنها ۸۵ درصد آن جذب می‌شود، اما زمانی که آن را با معده خالی مصرف می‌کنید ۱۰۰ درصد ماده جذب بدن خواهد شد.

ویتامین B12 Vitamin) B12)

بدون شک یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های مغذی ویتامین B است که یکی از انواع آن ویتامین B12 است که با تجزیه کردن چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها باعث می‌شود منبع انرژی بدن ما تأمین شود. ویتامین B12 به طور معمول برای سالم نگه ‌داشتن سلول‌های اصلی بدن به کار برده می‌شوند. همچنین آن‌ها در ساخت DNA به سلول‌ها کمک می‌کنند. افراد گیاه‌خوار نسبت به افراد گوشت‌خوار مقدار کمتری B12 دریافت می‌کنند زیرا این ویتامین بیشتر در مواد غذایی مانند تخم ‌مرغ  گوشت، مرغ و ماهی یافت می‌شود؛ بنابراین به افراد گیاهخوار توصیه می‌شود که مولتی ویتامینی خریداری کنند که حاوی مقدار زیادی ویتامین B12 باشد. به طور کلی هر فردی باید در طول روز کمتر از ۳ میکروگرم ویتامین B12 دریافت کند؛ بنابراین شما می‌توانید به دنبال خرید مولتی ویتامینی با ۱ یا ۲ میکروگرم ویتامین B12 باشید زیرا هنگام ادرار کردن ویتامین B12 اضافی از بدن خارج می‌شود؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود به دنبال مولتی ویتامین حاوی B12  با عنوان متیل کوبالامین باشید تا بدن بتواند آن را راحت‌تر جذب کند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم درباره عناصر مهمی که هر مولتی ویتامین از آن ها برخوردار باشد صحبت کنیم. در واقع باید گفت بهترین مولتی ویتامین‌ها که شامل تمامی این عناصر می‌شوند شامل مولتی کمپلکس ویتالی تون، دِی ویت هلث اید و ژریاتریک فارماتون هستند. هنگامی که صحبت از ویتامین به میان می‌آید در ابتدا بهتر است این ویتامین‌ها و مواد مغذی از طریق غذا دریافت شوند و در صورتی که این موضوع امکان پذیر نباشد سپس می‌توان از مولتی ویتامین‌ها استفاده کرد. برای مصرف مولتی ویتامین‌ها می‌توانید با پزشک مشورت کنید.

Thanks! You've already liked this
No comments