آیا عطر زدن برای کودک ضرر دارد؟

اکثر مادران همیشه دوست دارند که فرزندشان بسیار تمیز و آراسته باشد و به خصوص در جمع و مهمانی‌ها همه او را تحسین کنند؛ به همین دلیل استفاده از عطر و ادکلن‌ها یکی از مواردی است که مادران و یا پدران برای فرزند خود انجام می‌دهند. امروز قصد داریم در مورد تاثیر عطر زدن به کودک و اینکه آیا عطر زدن برای کودک ضرر دارد یا نه صحبت نماییم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

آیا عطر زدن برای کودک ضرر دارد؟

پاسخ به این سوال کاملا به سن فرزند شما بستگی دارد. با توجه به اینکه کودکان تا سن ۲ سالگی غدد مربوط به تعرق ندارند، پس عرق نمی کنند و لزومی برای استفاده از عطر و ادکلن وجود ندارد. همچنین اکثر کوکان تا سن ۵ سالگی کمی به مواد شیمیایی حساسیت دارند و بهتر است برای آن‌ها نیز از عطر و ادکلن استفاده نشود. بنابراین اگر خواستید برای فرزند خود از عطر استفاده نمایید ترجیحا از سن ۵ سالگی به بعد باشد.

البته این موضوع فقط محدود به عطر و ادکلن‌ها نیست و استفاده از لوازم آرایشی، محصولات مراقبت از مو، محصولات بهداشتی نیز ممکن است کودگان را با خصراتی مواجه کند. پیش از خرید هر محصولی به خصوص محصولات بهداشتی حتما مطمئن شوید که آن محصول ضرری برای فرزند شما نداشته باشد.

عوارض ناشی از عطر زدن به کودکان چیست؟

همانطور که گفتیم استفاده از عطر و ادکلن برای کودکان زیر ۵ سال به هیچ وجه توصیه نمی شود و استفاده از آن‌ها می تواند عوارض مختلفی را در پی داشته باشد که جدی‌ترین آن‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

۱) مشکلات تنفسی

به دلیل ضعیف‌تر بودن سیستم تنفسی کودکان نسبت به بزرگسالان، به خصوص کودکان زیر ۲ سال، اگر مواد شیمیایی موجود در عطرها وارد ریه کودکان شود احتمال مشکلات تنفسی برای آن‌ها وجود خواهد داشت. عطر به والدین کودکان نیز توصیه می شودکه از عطرهای سبک و با کیفیت استفاده نمایند تا مشکلی برای کودکان ایجاد نشود. به طور مثال استفاده از عطر شنل می تواند گزینه مناسبی باشد.

۲) آلرژی و حساسیت

اگر فرزند شما به رایحه عطر حساسیت داشته باشد، واکنش‌های آلرژیک همچون سرفه، عطسه، آبریزش بینی، آمدن اشک از چشم و … در او اتفاق خواهد افتاد.

۳) حساسیت پوستی

معمولا قطرات عطر به راحتی از روی لباس نفوذ می کنند و به پوست بدن می رسند. همانطور که میدانید پوست بدن کودکان به شدت حساس و آسیب پذیر است و برخورد مایع عطر با بدن ممکن است سبب بروز حساسیت‌های پوستی از قبیل قرمز شدن پوست، خارش، به وجود آمدن جوش و … شود.

نحوه صحیح عطر زدن به کودکان

مجددا تاکید می کنیم که عطر زدن به کودکان زیر ۵ سال توصیه نمی شود و اگر خواستید برای کودکان بالای ۵ سال عطر بزنید حتما به نکات زیر توجه نمایید.

۱) هرگز عطر را مستقیم روی پوست اسپری نکنید

برای عطر زدن به کودکان هرگز مستقیما عطر را بر روی پوست بدن اسپری نکنید. با توجه به مواد شیمیایی موجود در عطرها ممکن است باعث بروز مشکل و حساسیت شود. بهترین محل برای عطر زدن قسمت پایینی لباس است.

۲) تعداد دفعات کم هنگام عطر زدن به کودک

فقط زمان‌هایی که قصد حضور در یک مهمانی مهم را دارید برای کودک از عطر استفاده کنید. به عنوان مثال هفته‌ای یکبار. همچنین مقدار عطری که برای فرزند خود می زنید کم باشد و نهایتا یکی دو پاف باشد.

۳) استفاده از عطرهای با کیفیت و یا عطرهای مخصوص کودکان

استفاده از عطرهای تقلبی و بی کیفیت حتی برای بزرگسالان نیز مضر است چه برسد به کودکان! اگر فرزندتان دختر است می‌توانید از عطرهایی که مادر بچه استفاده می کند و اگر فرزندتان پسر است از عطرهایی که پدر بچه استفاده می کند، استفاده نمایید. لیست بهترین عطر مردانه را می توانید در درین عطر مشاهده نمایید. همچنین عطرهای بدون حساسیت و مخصوص کودک نیز ساخته شده است که برای کودکان بسیار مناسب اند.

مراقب کودکان خود باشید تا به سراغ عطرهای شما نروند!

یکی از بزرگترین علایقی که کودکان در دوران بچگی دارند، بازی کردن با وسایل بزرگترهاست! به همین دلیل اگر وسیله‌ای وجود دارد که ممکن است برای بچه‌ها خطرناک باشد، حتما باید دور از دسترس کودکان قرار گیرد. معمولا بر روی میز آرایشی بانوان پر است از لوازم آرایشی، عطرها و سایر مواردی که به شدت برای کودکان جذاب اند و اگر حواستان جمع نباشد ممکن است فرزندتان این وسایل را بردارند.

با توجه به اینکه بچه‌ها اکثر وسایل را داخل دهان خود می کند و عطرها و ادکلن‌ها نیز جز ثابت میز آرایشی هستند، باید مراقب باشید تا خطری فرزندتان را تهدید نکند. بارها دیده شده است که کودکان لوازم آرایشی مادرشان را خراب کرده اند! اما خطر بزرگتر این است که این مواد شیمیایی را به داخل دهان و یا چشم خود فرو ببرد، پس هر چیزی که فکر می کنید ممکن است خطرناک باشد را از جلوی دست کودکان بردارید.

راهکار

ممکن است اگر به زور این وسایل را از دست بچه‌ها بگیرید و پنهان کنید، آن‌ها بسیار گریه کنند! پیشنهاد ما به شما این است که قوطی‌های خالی کرم و لوازم آرایش و بطری عطرها را باز کنید و تمیز کنید و سپس به کودکان خود بدهید تا با آن بدون هیچ نگرانی با آن بازی کند.

کلام پایانی

امیدواریم این مطلب مورد توجه‌تان قرار گرفته باشد و به خوبی نحوه عطر زدن به کودک را آموخته باشید. مراقب از کودکان به خصوص تا سن ۵ سالگی بسیار مهم است. بنابراین توجه به نکاتی که ممکن است فرزندان شما را تهدید کنند، بسیار اهمیت دارد. فروشگاه درین عطر یکی از بهترین فروشگاه‌ها در زمینه فروش عطر و ادکلن‌های اورجینال است که می تواند عطرهای با کیفیت و مناسب برای کودکان را برای شما با گارانتی مادام العمر اصالت ارسال نمایند. (Dorinatr.com)

Thanks! You've already liked this
No comments