چگونه یک فرد خودخواه نباشیم؟

شخصیت و وجود هر انسان ترکیبی از خصیصه های گوناگون است که با توجه به عرف جامعه و تاثیری که روی اطرافیان و خود فرد می گذارد ممکن است آن ها را به خصوصیات مثبت و منفی دسته بندی کرده باشیم.

اگرچه در واقع هیچ یک از این ویژگی هایی که در وجود ما نهاده شده به خودی خود مثبت یا منفی نیست و اگر هر یک نبودند خصوصیت مقابل آن نیز مجالی برای پرورش نمی یافت، اگر زشتی نبود زِیبایی معنایی نداشت، اگر خشم نبود آرامش تجلی نمی یافت و …

در بسیاری از کتب روانشناسی و حتی سخنان بزرگان و مشاهیر دنیا به این مسئله اشاره و روی آن تاکید شده است که این افراط و تفریط انسان ها در بروز خصایص مختلف است که می تواند آن ها را به ویژگی مثبت یا منفی تبدیل کند.

خودخواهی یکی از این خصوصیات رفتاری می باشد که اگرچه بر خلاف تصور، همیشه چیز بدی نیست و به افراد کمک می کند تا در این دنیای بسیار رقابتی پیشرفت کنند اما خودخواهی بیش از حد نه تنها برای دیگران و محیط بلکه برای خود فرد نیز مخرب محسوب می شود.

بنابراین اگر متوجه شده اید در گفتار یا رفتارتان دائما رد پای خودخواهی دیده می شود شاید زمان آن رسیده تا با کمک برخی تکنیک ها شدت آن را تا آن جا که ممکن است کاهش دهید.

در ادامه به برخی از این تکنیک ها اشاره شده است:

شنونده بودن را یاد بگیرید

افراد خودخواه از دیگران انتظار دارند به حرف های آن ها گوش دهند اما خودشان به ندرت به صحبت های دیگران توجه می کنند.

آن ها ترجیح می دهند گفتگوها همیشه حول محور آن ها و علایق شان بچرخد و زمانی که دیگران شروع به صحبت می کنند بلافاصله و به نحوی عدم علاقه خود به بحث را نشان می دهند.

برای کنترل خودخواهی به خاطر داشته باشید که در اکثر تعاملات خود به همان اندازه که دریافت می کنید باید بدهید. بنابراین یاد بگیرید که به حرف های دیگران گوش داده و همان ادبی که هنگام صحبت کردن شما داشته اند برای آن ها قائل باشید.

گوش دهید، درگیر شوید و برای این که نوبت صحبت کردن شما برسد عجله نکنید.

همه چیز را برای خودتان نخواهید

افراد خودخواه عادت دارند هر چیز خوبی که به دست شان می رسد را چنگ زده و چیزی برای دیگران باقی نگذارند. به عنوان مثال در یک دورهمی، خودخواه کسی است که خوراکی های خوشمزه را سریع تر از دیگران دور خود جمع می کند!

برای جلوگیری از خودخواهی همیشه تنها به همان مقداری که نیاز دارید برداشته و همه چیز را برای خودتان نخواهید. فراموش نکنید که اطرافیان نیز نیازها و خواسته هایی همچون شما دارند.

اجازه دهید هدف وسیله را توجیه کند

خودخواهی تنها به اشتهای زیاد فرد به داشتن چیزهای ملموس ختم نمی شود بلکه ممکن است فرد به موارد نا ملموس نیز طمع داشته باشد و به طور کلی بخواهد از دیگران برتر باشد.

اگرچه پیشرفت و تلاش برای برتری تا زمانی که به استثمار دیگران متوسل نشوید و بخواهید به شایستگی های بیشتر برسید ایرادی ندارد. اما شما نباید زیردستان خود را به کار کردن بیش از حد مجبور کنید تا مثلا بتوانید به وعده غیر ممکنی که به یک مشتری داده اید عمل کنید.

رویاهای خود را دنبال کنید اما نه به قیمت زیر پا گذاشتن حق و حقوق دیگران.

صحنه را برای دیگران نیز باز بگذارید

اگر نمی خواهید خودخواه باشید هر از گاه به دیگران اجازه دهید در کانون توجه قرار بگیرند، صحبت کنند و رهبری را به عهده بگیرند و در حالی که این کار را انجام می دهند به آن ها احترام بگذارید.

اگر عادت داشته باشید که همیشه در مرکز توجه باشید ممکن است کنار گذاشتن این عادت چالش برانگیز باشد اما با تمرین کردن یاد خواهید گرفت کا گاهی تماشاگر بوده و دیگران را تشویق کنید.

همیشه به رفتار و اعمال خود فکر کنید

هر چه بیشتر به کارهای خود فکر کنید، اقدامات خودخواهانه بیشتری را که ممکن است عمدا یا ناخواسته انجام دهید شناسایی خواهید کرد.

این به شما امکان می دهد که رفتار خود در آینده را زیر نظر داشته و احتمال بروز مجدد همان اعمال خودخواهانه را تا حد زیادی کاهش دهید.

به دیگران کمک کنید

یک روش عالی برای جلوگیری از خودخواهی انجام کارهای فداکارانه مانند کمک به یک دوست یا حتی یک غریبه است. مثلا اگر دوست تان در امور شغلی یا تحصیلی به مشکل خورده سعی کنید بدون توقع به او کمک کنید.

کمک به دیگران به خصوص کسانی که به این کمک نیاز دارند به شما امکان می دهد طعم خوب از خود گذشتگی را بچشید و غم و اندوه دیگران را حس کنید.

برای کارهای مثبت داوطلب شوید

اگر می خواهید رفتارهای فداکارانه در مقیاس بزرگ تر انجام دهید شاید بهتر باشد در امور مرتبط با آن داوطلب شوید. مثلا در گروه هایی که به نیازمندان غذا می رسانند ثبت نام کنید.

همه چیز به خود شما بستگی دارد و آن چه مهم است تمایل شما به صرف کردن بخشی از زمان خود برای دیگران فارغ از هر گونه غرض ورزی یا انتظار می باشد.

هدف این است که با انجام کارهای فداکارانه لذت کمک به دیگران را تجربه کنید.

حیوان خانگی داشته باشید

یک شیوه موثر دیگر برای رهایی از حس خودخواهی، مسئولیت پذیری در قبال زندگی یک موجود کاملا وابسته است.

داشتن حیوان خانگی ممکن است به طور مستقیم با تمایلات خودخواهانه شما مقابله نکند اما به شما کمک می کند تا سخاوت و شفقت را در خود زنده نگه دارید.

خود را به جای دیگران بگذارید

گاهی اوقات خودخواهی ما به این دلیل است که به تاثیری که رفتار ما روی دیگران می گذارد فکر نمی کنیم و احساس همدلی در وجود ما نیست.

دفعه بعد که قصد انجام یک عمل خودخواهانه داشتید خود را به جای طرف مقابل بگذارید. امیدواریم این راهکار به شما انگیزه کافی برای عدم انجام آن کار و جلوگیری از خودخواهی بدهد.

بدانید که می توانید تغییر کنید

اگر برای مدت زمان طولانی به خودخواهی عادت کرده اید احتمالا دیگران شما را به عنوان یک فرد خودخواه شناخته و به این لقب شهرت پیدا کرده اید.

در این صورت ممکن است فکر کنید هرگز نمی توانید از این عادت و خصیصه بد رفتاری نجات پیدا کنید اما اشتباه است. مهم نیست چقدر خودخواه بوده اید، شما همواره قادر به تغییرات مثبت در وجود خود خواهید بود.

اگر به خودتان ایمان داشته باشید و تلاش لازم را بکنید به زودی مردم نیز دید مثبت تری نسبت به شما پیدا می کنند.

به دنبال یک الگو باشید

داشتن یک الگو تغییر برای بهتر شدن را آسان تر می کند. این الگو می تواند کسی که می شناسید، یک فیلسوف، بزرگان دینی یا حتی یک شخصیت اینترنتی باشد که بتوانید از او به عنوان الگویی برای عدم خودخواهی یاد کنید.

او را الگو قرار داده و از اعمال فداکارانه او تقلید کنید. چه کسی می داند شاید یک روز شما نیز به الگوی مثبتی برای شخص دیگر تبدیل شوید.

هیچ کس کامل نیست و خودخواهی با توجه به رقابت شدید در دنیای مدرن به یک ویژگی رایج تبدیل شده اما نباید اجازه دهیم این خصیصه زندگی ما را کنترل کند بلکه باید شفقت و سخاوت را به رفتار غالب خود تبدیل کنیم.

برگرفته از: inspiringtips

Thanks! You've already liked this
No comments