ارزش تغذیه ای و خواص درمانی سیب

سیب از جمله میوه های محبوب در سراسر جهان به شمار می رود. این میوه روی درخت سیب با نام علمی Malus domestica رشد می کنند که اصالتا پرورش آن در آسیای مرکزی صورت گرفته است.

سیب سرشار از فیبر، ویتامین C و آنتی اکسیدان های مختلف است. این میوه بسیار سیر کننده است و میزان کالری کمی هم دارد. مطالعات زیادی نشان داده است که خوردن سیب فواید زیادی برای سلامت بدن دارد.

معمولا سیب به صورت خام مورد مصرف قرار گرفته است اما این میوه به روش های مختلف و به صورت آب میوه یا نوشیدنی هم می تواند مورد مصرف قرار گیرد.

ارزش غذایی سیب

در اینجا ارزش غذایی یک سیب خام، پخته نشده و متوسط (۱۰۰ گرم) آورده شده است:

کالری: ۵۲

آب: ۸۶%

پروتئین: ۰٫۳ گرم

کربوهیدرات: ۱۳٫۸ گرم

شکر: ۱۰٫۴ گرم

فیبر: ۲٫۴ گرم

چربی: ۰٫۲ گرم

کربوهیدرات در سیب

میوه سیب عمدتا از کربوهیدرات و آب تشکیل شده است. سیب سرشار از قندهای ساده از قبیل فروکتوز، ساکارز و گلوکز است و علیرغم محتوی بالای کربوهیدرات و قند در آن، شاخص گلیسمی (GL) آن پایین است، میزان آن چیزی در حدود ۴۴-۲۹ است.

شاخص گلیسمی (GL) معیار سنجش چگونگی تاثیر مواد غذایی بر افزایش قند خون بعد از غذا است. پایین بودن مقادیر کم این شاخص با مزایای بیشمار برای سلامتی بدن همراه است.

میوه ها به دلیل داشتن فیبر بالا و پلی فنول، اغلب دارای شاخص گلیسمی (GL) پایینی هستند.

فیبر در سیب

سیب ها اغلب سرشار از فیبر هستند. یک سیب متوسط (۱۰۰ گرم) حاوی حدود ۴ گرم از این ماده مغذی است که ۱۷ درصد از نیاز روزانه بدن را تامین می کند.

بخشی از فیبر سیب از الیاف محلول و نا محلول به نام پکتین حاصل شده است. فیبر محلول دارای فواید بی شماری برای سلامت بدن است از جمله باعث تغذیه باکتری های مفید روده می شود.

فیبر همچنین در ایجاد احساس سیری در بدن کمک کننده است و به همین دلیل برای کاهش وزن با قند خون پایین مفید است و تقویت عملکرد دستگاه گوارش را به دنبال دارد.

ویتامین ها و مواد معدنی

سیب دارای ویتامین ها و مواد معدنی بسیار زیادی است هر چند که میزان آنها زیاد نیست. با این حال، سیب ها منبع بسیار خوبی از ویتامین C به شمار می روند.

ویتامین C که اسید اسکوربیک هم نامیده می شود، یک آنتی اکسیدان رایج در میوه ها به شمار می رود. این ماده مغذی در رژیم غذایی دارای اهمیت بالایی است که عملکردهای مهمی برای بدن دارد.

پتاسیم ماده معدنی اصلی در سیب محسوب می شود. وقتی که پتاسیم در مقادیر بالا مورد مصرف قرار گیرد برای سلامت قلب مفید است.

سایر ترکیبات گیاهی

سیب از نظر ترکیبات گیاهی دارای میزان قابل توجهی آنتی اکسیدان است که برای سلامت بدن دارای فواید بی شماری هستند. از جمله این فواید عبارتند از:

کورستین، یک ماده مغذی است که در بسیاری از غذاهای گیاهی وجود دارد، بر اساس مطالعات انجام گرفته کورستین دارای اثرات ضد التهابی، ضد ویروسی، ضد سرطان و ضد افسردگی است.

کاتچین، یک آنتی اکسیدان طبیعی است، کاتچین به مقدار زیادی در چای سبز وجود دارد و بنا بر مطالعات انجام گرفته در بهبود عملکرد مغز و ماهیچه ها بسیار مفید است.

کلروژنیک اسید، ماده ای است که در قهوه هم یافت می شود، در برخی از مطالعات نشان داده شده است که کلروژنیک اسید باعث کاهش قند خون و کاهش وزن می شود.

سیب و کاهش وزن

دو خاصیت سیب یعنی فیبر زیاد و کالری کم، باعث شده اند تا این میوه دوست دار کاهش وزن باشد.

بنابراین خوردن سیب باعث می شود تا میزان کالری دریافتی بدن شما کاهش یابد و باعث می شود تا در طولانی مدت کاهش وزن خود را حفظ کنید.

در یک مطالعه ۱۲ هفته ای، خانمهایی که به آنها گفته شد تا به صورت روزانه ۵/۱ سیب بزرگ (۳۰۰ گرم) بخورند در طول مطالعه ۳/۱ کیلوگرم کاهش وزن داشتند.

به همین دلیل، این میوه ممکن است که یک ماده مفید غذایی برای رژیم غذایی جهت کاهش وزن باشد، بویژه اگر بین یا قبل از غذا میل شود.

فواید سلامتی سیب

با توجه به محبوبیت بی نظیر سیب، جای تعجب نیست که به صورت کامل مورد مطالعه قرار بگیرند.

کنترل قند خون و دیابت نوع ۲

برخی شواهد نشان داده اند که خوردن سیب می تواند به کاهش قند خون کمک کند و بنابراین ضد بیماری دیابت به شمار می رود.

برخی از آنتی اکسیدان های موجود در سیب هم ممکن است فرایند هضم و جذب در بدن را کند کنند.

در یک مطالعه روی ۳۸۰۱۸ زن، خوردن ۱ سیب در روز با ۲۸ درصد کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در آنها همراه بوده است.

کلسترول خون و بیماری های قلبی

مطالعات متعددی اثرات مصرف سیب در عوامل تاثیر گذار بر بروز بیماری قلبی را مورد بررسی قرار داده اند.

یک مطالعه نشان داد که سیب می تواند سطح کلی کسترول بدن را کاهش دهد و منجر به کاهش چشمگیر ۴۸ درصدی در ایجاد پلاک در داخل رگ های خونی شود.

یک مطالعه دیگر در فنلاند نشان داد که افرادی که بیش از ۵۴ گرم در روز سیب مصرف می کنند به طور معناداری خطر ابتلا به بیماری های قلبی در آنها کاهش می یابد.

به طور خاص، خطر مرگ در اثر بیماری های قلبی در زنان ۴۳ درصد و در مردان ۱۹ درصد است.

سرطان

بسیاری از مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده اند که خواص گیاهی سیب می تواند بدن را در مقابل سرطان ریه و روده بزرگ محافظت کنند.

شواهد بالقوه از این نوع مطالعات بر روی انسان ها هم وجود دارد.

یک مطالعه نشان داد که افرادی که روزانه ۱ یا بیشتر سیب مصرف کرده اند کمتر در معرض خطر ابتلای به سرطلان هستند. از جمله به ترتیب ۲۰ درصد و ۱۸ درصد کمتر در معرض خطر ابتلای به سرطان روده بزرگ و سرطان پستان بودند.

خطرات احتمالی

به طور کلی سیب ها به خوبی در بدن تحمل می شوند.

با این حال، ممکن است مصرف سیب در برخی از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر مشکل ایجاد کند، زیرا آنها حاوی FODMAPs که دسته وسیعی از الیاف هستند که باعث ایجاد علائم گوارشی از جمله گاز و درد شکم در بعضی از افراد می شوند.

محتوای فروکتوز در سیب ممکن است برای افرادی که دچار عدم تحمل فروکتوز هستند نیز مشکل ساز باشد.

سخن آخر

سیب ماده غذایی سالم و خوشمزه است و از محبوب ترین میوه های جهان به شمار می رود.

اگرچه این میوه به ویژه از نظر ویتامین و مواد معدنی سرشار نیست، اما منبع خوبی از فیبرها و آنتی اکسیدان ها محسوب می شود.

سیب ممکن است مزایای مختلفی از جمله بهبود سلامت قلب و کاهش خطر ابتلا به سرطان و دیابت داشته باشد. همچنین ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

اگر می خواهید تغذیه سالم داشته باشید، سیب یک انتخاب عالی است.

منبع : healthline

Thanks! You've already liked this
No comments