چرا انسان ها به یکدیگر جذب می شوند؟

جذابیت پدیده عجیبی است و گاه به قدری مبهم که نمی توان فرمول دقیقی برای آن نوشت و ادعا کرد افرادی که چند فاکتور خاص را دارا می باشند در میان صد در صد آدم ها از صد در صد جذابیت برخوردار هستند!

آدم ها با هم آشنا می شوند، به یکدیگر عشق می ورزند، برای هم شعر عاشقانه می نویسند و در نهایت، این مجذوب شدن می تواند به ازدواج آن ها بینجامد یا تنها حسرتی بر دل بماند.

اما واقعا چه عاملی باعث می شود یک شخص به قدری مجذوب دیگری شود که احساس کند نمی تواند از فکر کردن به او دست بردارد؟!

احتمالا ظاهر زیبا اولین پاسخ شما خواهد بود. بله! برخی افراد به طور طبیعی از ظاهر خوبی برخوردار هستند اما نمونه های بسیاری وجود دارد که ثابت می کند این که شیفته کسی شوید یا او را دوست داشته باشید تنها در گروی داشتن ظاهری زیبا و آراسته نیست.

به طور کلی جذابیت می تواند به ترکیبی از عوامل بیولوژیکی، روان شناختی و مبتنی بر تجربه منتهی می شود و هیچ وقت قرار نبوده هیچ دو نفری در مورد جذاب بودن یا نبودن شخص سوم نظر یکسانی داشته باشند.

در ادامه قصد داریم به تنها برخی از شایع ترین دلایلی که افراد از نظر بیولوژیکی به سمت یکدیگر جذب می شوند اشاره کنیم.

  1. رایحه

مطالعه ای نشان داده خانم هایی که دارای عطر و بوی خاصی هستند ممکن است برای مردان جذاب تر به نظر برسند.

این مسئله به خصوص زمان هایی که یک خانم سطح استروژن بالا و سطح پروژسترون پایین دارد صدق می کند و خانم ها در این شرایط بسیار جذاب تر هستند.

محققان این مسئله را این گونه توضیح می دهند که این وضعیت هورمونی نشان دهنده این است که یک خانم در سطح باروری بالایی قرار دارد و از نظر بیولوژیکی طبیعی است که در این دوره برای مردان جذابیت بیشتری داشته باشد.

  1. تغذیه

جالب است بدانید آن چه می خورید می تواند تاثیر به سزایی در جذابیت شما داشته باشد.

مطالعه ای نشان داده زنان به بوی تعریق بدن مردانی که رژیم غذایی سرشار از محصولات غیر فراوری داشته اند بیشتر از مردانی که از کربوهیدرات های تصفیه شده مانند ماکارونی و نان تغذیه می کنند جذب می شوند.

به طور کلی گفته شده هر چه تغذیه افراد سالم تر باشد، از بوی بدن بهتری نیز برخوردار می باشند.

  1. باروری

بارور بودن علاوه بر این که موجب جذاب شدن رایحه افراد می شود، می تواند روی ظاهر نیز اثر مثبت بگذارد.

به عنوان مثال مطالعه ای نشان داده مردان بیشتر مجذوب چهره و صدای زنانی با سطح استروژن بالا و سطح پروژسترون پایین می شوند.

  1. هورمون های جنسی

برخی تحقیقات نشان داده تعادل هورمونی می تواند روی جذابیت و عشق و علاقه میان آدم ها تاثیر بگذارد.

به عنوان مثال مردانی که سطح تستوسترون بالایی دارند ممکن است بیشتر جذب زنانی با چهره زنانه تر یعنی چشم های درشت، ابروهای بلند و فک کوچک تر شوند، اگرچه سطوح بالای تستوسترون احتمالا جذابیت بیشتری در مردان ایجاد نمی کند.

توجه داشته باشید دو هورمون تستوسترون و استروژن که به ترتیب به عنوان هورمون های مردانه و زنانه شناخته شده اند در بدن هر دو جنسیت زن و مرد وجود دارند. به عنوان مثال تستوسترون باعث افزایش میل جنسی تقریبا در همه افراد می شود.

  1. سایر هورمون ها

عشق با بسیاری از هورمون های بدن که به شما احساس صمیمیت و گرمی می دهند ارتباط دارد.

به عنوان مثال دوپامین هورمون پاداش است که وقتی کاری انجام می دهید که به شما احساس خوبی می دهد (مثلا اوقاتی را با عزیزان خود سپری کرده اید یا رابطه جنسی داشته اید) ترشح می شود.

نوراپی نفرین نیز با جذابیت مرتبط است. به علاوه جذابیت با سطوح بالاتر سروتونین یا هورمون شادی همراه است و تماس فیزیکی مانند بغل کردن و همچنین تماس جنسی باعث افزایش ترشح اکسی توسین یا هورمون عشق در بدن می شود.

بنابراین منطقی است که هر چه زمان بیشتری را با کسی سپری کنید و از همراهی و لمس او لذت ببرید بیشتر به او علاقه مند می شوید.

  1. مهربانی

بی شک افرادی که مهربان تر هستند جذاب تر و دوست داشتنی تر به نظر می رسند.

نوع دوستی و مهربانی به خودی خود جذاب است، شاید به این دلیل که یکی از ویژگی هایی بوده که اجداد ما هنگام انتخاب همسر به آن توجه می کردند و این مسئله از تمایل به داشتن همسری خوب و پدر یا مادری مهربان بودن برای فرزندان در طولانی مدت نشات می گیرد.

  1. صدا

مطالعه ای نشان داده زنان به خصوص قبل از شروع تخمک گذاری به مردانی که صدای بم دارند گرایش پیدا می کنند.

ممکن است این مسئله از نظر بیولوژیکی دلیل منطقی داشته باشد زیرا صداهای عمیق تر با داشتن فرزندان سالم تر مرتبط است و در طبیعت صدای بم نشانه بزرگ بودن می باشد.

در مطالعه دیگری شرکت کنندگان معتقد بودند افرادی که از نظر جنسی با تجربه تر و فعال تر هستند صدای جذاب تری دارند.

  1. شباهت

تحقیقات نشان داده انسان ها جذب افرادی می شوند که هم از نظر فیزیکی و هم از نظر شخصیتی تا حدودی شبیه خودشان هستند. همچنین برخی افراد جذب ویژگی های والدین خود در زمان تولد( مثلا رنگ چشم ها) در دیگران می شوند.

این مسئله می تواند به این دلیل باشد که ما والدین را اولین مراقبان خود می دانیم و در ذهن مان احساسات مثبت با ویژگی های آن ها گره خورده است. از سوی دیگر معمولا افراد به کسانی که شبیه خودشان هستند راحت تر اعتماد می کنند.

جالب است بدانید زن و شوهر از نظر ژنتیکی معمولا بیش از دو فردی که به صورت تصادفی انتخاب می شوند به یکدیگر شباهت دارند.

  1. تفاوت ها

گاهی نیز افرادی که تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند مجذوب هم می شوند.

ممکن است این مسئله نیز مبنای ژنتیکی داشته باشد. زمانی که صحبت از تولید مثل می شود کمی تنوع به نفع شما است. به عنوان مثال مجموعه سازگاری بافتی اصلی یا MHC بخشی از سیستم ایمنی است که به سلول ها کمک می کند تا مولکول های خارجی را تشخیص دهند.

زمانی که MHC شما با همسرتان تفاوت زیادی دارد، خطر جفت گیری با فردی که فامیل شما است کاهش و تنوع ژنتیکی در فرزندان شما افزایش می یابد که نتیجه آن وضعیت سلامتی بهتر و سیستم ایمنی سالم تر می باشد.

  1. سلامت

زمانی که صحبت از رابطه با جنس مخالف می شود، سلامتی از عوامل تعیین کننده در میزان جذابیت افراد به شمار می رود.

منظور از سلامتی لزوما شکل و اندازه بدن نیست، اگرچه شاخص توده بدنی پایین گاهی یک معیار در نظر گرفته می شود.

در مردان جذابیت با مواردی همچون مردانگی، متناسب و عادی بودن ارتباط مثبت و با چاقی ارتباط منفی دارد، در حالی که در زنان جذابیت با زنانگی ارتباط مثبت و با چاقی ارتباط منفی دارد.

به طور کلی اگر فردی سالم به نظر برسد یعنی به اندازه کافی بخوابد، ورزش کند و تغذیه سالم داشته باشد احتمالا این سلامت جسمی روی ظاهرش و همچنین رفتارش اثر مثبت می گذارد.

برگرفته از:  insider

Thanks! You've already liked this
No comments