تاثیر مواد غذایی سلامت در تغذیه ورزشکاران

مواد غذایی سلامت و مصرف آن می تواند نقش مهمی در بهبود عملکرد جسمی و ذهنی ورزشکاران ایفا نماید. از آنجا که تغذیه ورزشی مناسب از اهمیت خاصی برخوردار بوده، نیاز است که رژیم غذایی مناسبی جهت تامین انرژی مورد نیاز آنها فراهم شود. میزان کالری دریافتی باید متناسب با فعالیت های روزانه فرد ورزشکار باشد. در غیر اینصورت، مصرف بیش از حد مواد غذایی باعث عدم کارایی ورزشکاران به هنگام انجام تمرینات ورزشی خواهد شد.

مواد غذایی سلامت شامل نان، غلات، شیر، مواد لبنی، مواد پروتئینی، میوه و سبزی بوده که مصرف به اندازه آنها می تواند نقش موثری در کارایی ورزشکاران داشته باشند. نیاز بدن هر فردی به مواد غذایی با فرد دیگر تفاوت دارد. این موضوع در مورد ورزشکاران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا میزان کالری دریافتی جهت انجام تمرینات ورزشی باید متناسب با سن، جثه و وضعیت بدنی فرد ورزشکار باشد.

مواد غذایی سلامت و تاثیر آن در تغذیه ورزشکاران:

مصرف مواد غذایی سلامت می تواند تاثیر تعیین کننده ای در عملکرد ورزشکاران داشته باشد. یک رژیم غذایی مناسب باید شامل ترکیب مختلفی از کربو­هیدرات، پروتئین و چربی باشد تا انرژی لازم جهت انجام فعالیت­های ورزشی را برای ورزشکاران فراهم نماید.

مایعات؛ اولین بخش از رژیم غذایی ورزشی:

مایعات، نقش مهمی در واکنش­های شیمیایی بدن داشته و نیاز است که به طور مرتب مصرف شود. همانطور که می دانیم، درصد زیادی از بدن انسان را آب فراگرفته است. روزانه مصرف ۸ لیوان آب برای همه افراد لازم است. ورزشکاران به دلیل سوخت و ساز بیشتر نیاز دارند که مایعات بیشتری مصرف نمایند. نکات مهمی در مورد نوشیدن مایعات به هنگام انجام تمرینات ورزشی وجود داشته که باید در نظر گرفته شوند.

 • نوشیدن آب به مقدار کم و در دفعات زیاد
 • مصرف آب خنک به هنگام انجام تمرینات ورزشی
 • وزن کردن خود بعد از انجام تمرینات به دلیل کاهش میزان آب بدن (جبران کردن آب بدن به همان میزان بعد از ورزش)

کربوهیدرات؛ دومین بخش از رژیم غذایی ورزشی:

یک رژیم مناسب که شامل تمام مواد غذایی سلامت برای ورزشکاران باشد می تواند عملکرد آنها را به هنگام ورزش تحت ­تاثیر قرار دهد. کربوهیدرات، منبع تامین انرژی بدن بوده و می توان آن را در بیشتر مواد غذایی نظیر: میوه ها، نان، شیرینی، غلات و برنج یافت. زمانی که ورزشکار نیاز به تامین انرژی داشته باشد، کربوهیدرات ذخیره شده در عضلات بدن مصرف خواهد شد. به همین دلیل نیاز است که ورزشکار قبل از انجام تمرینات، به میزان کافی کربوهیدرات مصرف نماید.

پروتئین؛ سومین بخش از رژیم غذایی ورزشی:

پروتئین، بخش دیگری از مواد غذایی سلامت بوده که نیاز است قبل از انجام تمرینات سنگین یا سبک توسط ورزشکاران مصرف شود. گوشت، ماهی، تخم­ مرغ، لبنیات و حبوبات منبع پروتئین به شمار می روند. میزان پروتئین دریافتی برای فرد ورزشکار به مدت زمان و نوع فعالیت ورزشی او بستگی دارد. پروتئین موجود در بدن ذخیره نخواهد شد. به همین خاطر نیاز است پروتئین های موجود در بدن با انجام فعالیت­ های ورزشی سوزانده شوند وگرنه به چربی تبدیل خواهند شد.

چربی؛ چهارمین بخش از رژیم غذایی ورزشی:

مصرف ۲۰ الی ۳۰ درصد از چربی به صورت روزانه، انرژی مورد نیاز بدن را تامین خواهد کرد. جهت تامین انرژی می توان یا چربی ­های اشباع شده با منشا حیوانی یا چربی های غیر اشباع شده با منشا گیاهی مصرف نمود. تنها به میزان کمی باید از چربی جهت تامین انرژی استفاده کرد. زیرا مصرف بیش از حد آن به ویژه در افراد ورزشکار، تاثیر منفی بر کارایی ورزشی او خواهد گذاشت.

با مواد غذایی سلامت هاژه جهت تغذیه ورزشکاران بیشتر آشنا شویم:

بازرگانی صداقت، یکی از شرکت های معتبر در زمینه ارائه مواد غذایی سلامت محور به مصرف ­کنندگان بوده و در این زمینه توانسته به جایگاه ویژه ای در بازار رقابتی دست یابد. این شرکت بازرگانی در زمینه ارائه انواع مختلف محصولات سلامت هاژه فعالیت می کند. در ادامه به معرفی این محصولات می پردازیم:

جو دو سر پرک صبحانه هاژه:

جو دو سر پرک صبحانه هاژه جزو مهمترین مواد غذایی سلامت جهت خوراک ورزشکاران  به شمار می رود. مصرف این ماده مغذی در وعده صبحانه می تواند بخش مهمی از انرژی مورد نیاز ورزشکاران را تامین کند. جو دو سر پرک شامل مواد مغذی نظیر: فیبر، اسید فولیک، منیزیم، کلسیم و انواع ویتامین­های گروه B است. مصرف این غله به آن دسته از افرادی که به طور مرتب ورزش می کنند، توصیه می شود. از مهمترین مزایای جو دو سر پرک هاژه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کنترل فشار خون
 • افزایش چربی ­سوزی به هنگام ورزش
 • کنترل بیماری دیابت
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • کمک به پرورش عضلات ورزشکاران

کینوا هاژه (سفید و سه رنگ):

کینوا هاژه از جمله دیگر مواد غذایی سلامت جهت تغذیه ورزشکاران به شمار می رود. مصرف کینوا برای ورزشکاران بسیار ضروری است. زیرا استفاده از این ماده مغذی باعث افزایش سوخت و ساز، پرورش و بر­جستگی عضلات­ آنها خواهد شد. پروتئین، کلسیم، منیزیم، امگا ۳، ویتامین B و فسفر از جمله عناصر مهم این ماده مغذی محسوب می شوند. مصرف کینوا به تنهایی می تواند پروتئین مورد نیاز بدن ورزشکاران را به هنگام انجام تمرینات، تامین نماید. کینوا سفید و سه رنگ هاژه از پرخاصیت ­ترین غلات مجموعه بازرگانی صداقت به شمار رفته که مصرف آنها می تواند انرژی لازم را برای ورزشکاران فراهم نمایند. از مهمترین مزایای استفاده از کینوا هاژه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کمک به تقویت عضلات بدن ورزشکاران
 • افزایش سوخت و ساز بدن به هنگام ورزش
 • پایین بودن کالری آن
 • کنترل و تنظیم دیابت یا فشار خون
 • تامین کننده انرژی مورد نیاز بدن به هنگام انجام تمرینات ورزشی

دانه چیا هاژه:

دانه چیا هاژه از جمله دیگر خوراک ورزشکاران بازرگانی صداقت بوده که مصرف آن برای ورزشکاران بسیار ضروری می باشد. در واقع، ورزشکاران با مصرف این دانه مغذی به حفظ سلامت عمومی بدن خود کمک می کنند. قرار دادن دانه چیا در رژیم غذایی افراد به ویژه ورزشکاران، بسیار ضروری است. وجود فیبر و سایر مواد مغذی مهم در ترکیبات دانه چیا باعث تامین بخش مهمی از انرژی مورد نیاز بدن خواهند شد. کیفیت دانه چیا هاژه بسیار بی ­نظیر بوده و در بسته بندی های جذاب در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت. در جملات زیر به مهمترین فواید دانه چیا برای سلامتی عمومی بدن اشاره شده است:

 • کمک به عضله سازی و پرورش آن
 • کمک به کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز بدن
 • کمک به کاهش وزن
 • جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی
 • کمک به درمان یبوست
 • و….
Thanks! You've already liked this
No comments