مزایا و عوارض تزریق چربی چیست؟ برای کدام نواحی بدن مناسب است؟

تزریق چربی توسط چربی خود بیمار یک گزینه عالی برای کسانی است که به دنبال یک روش ایمن و ماندگار برای بازیابی حجم از دست رفته اطراف دهان، گونه یا نقاط دیگر هستند. تزریق چربی به عنوان فیلر پوستی یکی از ایمن ترین روشهای برای بهبود ظاهر محسوب می‌شود. دلایل مختلفی مثل کاهش حجم عضلات بافت نرم، هموارتر کردن چین و چروک و اصلاح عدم تقارن برای در نظر گرفتن تزریق چربی وجود دارد. تزریق چربی به دلیل استفاده از مواد طبیعی موجود در بدن به جای محصولات تولید شده در آزمایشگاه، به یکی از محبوب ترین روشهای درمان زیبایی تبدیل شده است.

تزریق چربی چیست؟

با استفاده از روش تزریق چربی می توانید یک بار دیگر به پری و کشسانی پوست دوران جوانیتان دست پیدا کنید. در این روش جراحی زیبایی، بخشی از بافت چربی شکم یا کناره شکم بیرون کشیده شده و در پر کردن خط لبخند، خطوط ماریونت، گود زیر چشم یا افتادگی گونه استفاده می‌شود. از تزریق چربی می توان در بزرگ کردن لب استفاده کرد و نقاط دیگر صورتتان هم به ساختار و شکل جدیدی دست پیدا می‌کند.

مزایای تزریق چربی

ظاهر طبیعی

یکی از قابل توجه ترین نتایج تزریق چربی، دستیابی به ظاهر طبیعی بعد از آن است. تزریق چربی توسط یک جراح زیبایی مجرب و متخصص می تواند نتایج و ظاهری طبیعی را برای بیمار ایجاد کند، و البته باید گفت که کل این فرایند هم طبیعی محسوب می‌شود.

در این روش به جای استفاده از ژل یا پلاستیک های مصنوعی از چربی گرفته شده از یک بخش دیگر بدن برای پیوند زدن به بخشی دیگر استفاده می‌شود. یعنی احتمال بروز عفونت یا پس زدن ماده خارجی وجود ندارد.

کانتورینگ قسمت‌های مختلف بدن

نشانه های پیری تنها در صورتتان دیده نمی شود و این بحث درباره کل اعضای بدن صادق است. سطح تولید هورمون های بدن با بالا رفتن سن کاهش می یابد و این عدم توازن هورمونی، به طور خاص تستوسترون، به کاهش قابل توجه سوخت و ساز بدن منتهی می‌شود. متاسفانه افراد زیادی عادات غذاییشان را براساس متابولیسم جدید تغییر نمی دهند و با افزایش انباشت چربی در بخش های مختلف بدن مواجه می شوند.

در تزریق چربی، امکان تخلیه چربی از نقاط انباشی فراهم می‌شود و با این کار، زمینه کانتورینگ بدن فراهم می‌شود. تنها شرط انجام این کار، وجود چربی کافی برای تخلیه است و در جلسه مشاوره درباره وجود یا عدم وجود چربی کافی در یک نقطه صحبت خواهد شد.

بدون زمان ریکاوری

مزیت چشمگیر دیگر تزریق چربی به صورت، دوره ریکاوری آن است که در واقع در همان روز درمان می توانید به ادامه کارهایتان برسید. تزریق چربی به نقطه بزرگتری مثل گونه نیز به همین صورت است و این موضوع در نقطه مقابل ایمپلنت صورت قرار دارد که به یک عمل سنگین و یک تا دو هفته مرخصی نیاز دارد.

اما یادتان باشید که باید تا چند روز بعد از درمان از انجام کارها و ورزش های سنگین خوددار کنید تا زمینه پیوند خوردن چربی ها را فراهم کنید. توصیه ما اینست که در زمان خواب و برای جلوگیری از حرکت کردن چربی ها تزریق شده، هم رو به بالا و به پشت سر بخوابید.

نتایج طولانی مدت

ماندگاری نتایج تزریق چربی طولانی است زیرا تا زمانی که کالری مصرفی کافی برای حفظ وزنتان را دریافت کنید، به جلسه تجدید درمان نیازی نخواهید داشت. اما یادتان باشد که علاوه بر حفظ وزن ماندگاری نتایج این فرایند به عوامل دیگری مانند مراجعه به یک پزشک متخصص، مراقبت های پوستی و… بستگی دارد.

البته این را هم در نظر داشته باشید که نتیجه همه فرایندهای تزریق چربی هم موفقیت آمیز نخواهد بود؛ بنابراین همیشه مقدار چربی تزریق شده از مقدار مورد نیاز بیشتر خواهد بود. پس بعد از شش ماه و بعد قرارگرفتن چربی در محل مناسب و دائمی شدن آن، باید نتیجه دلخواهتان را مشاهده کنید.

عوارض جانبی تزریق چربی

برخورد با موارد زیر بعد از انجام جراحی، خیلی غیرطبیعی نیست:

 • کبودی و تورم قابل توجه
 • بی حسی موقتی
 • جای کوچک زخم – که بعد از مدتی محو می‌شود، البته به کلی از بین نمی رود.
 • کاهش حجم چربی های تزریق شده از محل تزریق تا چند ماه بعد از جراحی

همه کسانی که خواهان تزریق چربی به قسمت‌های مختلف بدن خود هستند، به دنبال راهی برای به حداقل رساندن عوارض جانبی آن می‌باشند؛ برای کاهش عوارض جانبی تزریق چربی تنها کافی است تا به پزشکان مجرب و کلینیک‌های معتبر مانند کلینیک ره‌یا مراجعه نمایید تا عوارض جانبی این فرایند را به حداقل برسانید. زیرا مراجعه به چنین پزشکان و کلینیک هایی به طور ناخودآگاه حس آسودگی و عدم اضطراب را در شما ایجاد می‌کند.

چه مشکلی ممکن است رخ دهد؟

تزریق چربی اصولا یک روش ایمن است، اما می تواند به موارد زیر هم منجر شود:

 • تجمع خون در زیر پوست (هماتوما)
 • بافت مردگی چربی (نکروز چربی)
 • انسداد عروق ناشی از قرار گرفتن چربی در رگ (آمبولی توسط چربی)
 • ورود هوا به فضای بین ریه و قفسه سینه (پنوموتوراکس)
 • بافت زخم ضخیم و مشخص – که گاهی به اسم زخم های هایپروتروفی هم شناخت می‌شود.

در هر جراحی، احتمال بروز خطرات زیر وجود دارد:

 • خونریزی بیش از حد
 • عفونت
 • تشکیل لخته خونی
 • واکنش آلرژیک به ماده بیحسی

جراح باید درباره احتمال وقوع هر یک از این مشکلات و نحوه درمان آنها به بیمار توضیح دهد. بعضا لازم است تا یک جلسه جراحی دیگر نیز انجام شود؛ برای مثال امکان رد ۵۰ درصد از سلولهای چربی پیوند زده شده در تزریق چربی به باسن وجود دارد و همین موضوع نیاز به یک جلسه دیگر را ایجاد می‌کند و یا نمیتوان تمام حجم چربی مورد نیاز برای این ناحیه را در یک جلسه تامین کرد.

شایع ترین نقاطی که تحت تزریق چربی قرار می گیرد

سینه‌ها

اخیرا تزریق چربی به سینه ها از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار شده است. تزریق چربی به سینه، گزینه بسیار جذابی برای کسانی است که از ایمپلنت یا بیهوشی جراحی خوششان نمی اید. ایده استفاده از مواد طبیعی بدن خود فرد به جای یکم جسم خارجی برای بزرگ کردن سینه، از جذابیت بالایی برخوردار است.

صورت

استفاده از تزریق فیلر برای شکل دهی به خط فک و افزایش حجم گونه باید هر ۶ تا ۱۲ ماه تجدید شود، اما نیاز به تجدید درمان تزریق چربی، شاید تا چند سال هم طول بکشد. همین موضوع توانسته بسیاری از کسانی که به دنبال درمان زیبایی بوده اند را به سمت خودش بکشد.

واژن

در تزریق چربی به واژن از روش پیوند چربی برای افزایش حجم واژن استفاده می‌شود. ابتدا سلول‌های چربی از نقاط تجمع چربی در بدن مثل شکم، باسن و ران کشیده می‌شود، سپس این سلول‌های چربی برای تزریق مجدد به ناحیه مد نظر، تصفیه می‌شود. چربی تزریق شده در این فرایند معمولا به لبه بیرونی واژن تزریق می‌شود تا ظاهر نرم، هموارتر و جوانتری به آن بدهد. اکثر خانم‌ها خواهان این روش هستند اما همه افرادی که به دنبال انجام این روش هستند باید حتما قبل از آن با پزشک خود صحبت کنند تا بدانند آیا جزو کاندیدای مناسب برای تزریق چربی به لابیا ماژور هستند یا خیر، زیرا در غیر اینصورت دچار عوارض بسیاری مانند خونریزی، عفونت، هماتوم و… خواهند شد.

بازوها

نقطه دیگری که معمولا مردان به دنبال تزریق چربی در آن هستند، بازوها است. افزایش حجم عضلات سه سر و دو سر به کمک تزریق چربی، به شکل دهی و بزرگ شدن آن و ظاهر عضلانی و خشکی منجر می‌شود که بیمار نمی توانست تنها با ورزش و رژیم غذایی به آن دست پیدا کند.

دستان

پوست پشت دست در مقایسه با پوست صورت، اگر عامل قوی تری در نمایش بالا رفتن سن نباشد، ضعیف تر هم نیست. با تزریق چربی به پشت دست می توان ظاهر تکیده و لاغر آن را با پوستی جوانتر و هموارتر عوض کرد. بعلاوه از تزریق چربی می توان در دستهایی که رگهای برجسته ای دارند هم استفاده کرد و به این صورت می توان برجستگی آن را تا حدی پنهان کرد.

عضلات شکم

مردان برای ایجاد ظاهر تراشیده و زیبایی عضلات شکمشان به تزریق چربی به شکم متوسل می شوند. جراح در این فرایند که به آن عمل جراحی سیکس پک هم گفته می‌شود، ابتدا چربی را با کمک لیپوساکشن به صورتی از شکم می کشد که عضلات شکم برجسته تر شوند و سپس چربی تخلیه شده را به شکلی به این نقطه بر می گرداند تا بر خشک بودن شکم و عضلات سیکس پک تاکید بیشتری شود.

Thanks! You've already liked this
No comments