آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی

بقراط می‌گوید: «بگذارید غذایتان، دارویتان و دارویتان غذایتان باشد». این موضوع در مورد استفاده بی‌رویه از آنتی‌بیوتیک‌های مصنوعی کاملاً صادق است؛ زیرا آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی بسیاری در طبیعت وجود دارد. بسیاری از مواد غذایی به عنوان آنتی‌بیوتیک عمل می‌کنند و در درمان بسیاری از مشکلات سلامتی مؤثر واقع می‌شوند. برخلاف آنتی‌بیوتیک‌های بدون نسخه، بیشتر آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی با عفونت‌های ویروسی و قارچی نیز مقابله می‌کنند.

همچنین این آنتی‌بیوتیک‌ها باکتری‌های مفید موردنیاز بدن را از بین نمی‌برند. با این حال، ممکن است این آنتی‌بیوتیک‌ها به تنهایی برای درمان عفونت‌های حاد کافی نباشند. برای عفونت‌های حاد مانند تیفوس، سل و غیره بهتر است آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی را به عنوان یک درمان فرعی به همراه آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشک مصرف کنید.

پادزیست یا آنتی بیوتیک (به فرانسوی: Antibiotique) به صورت کلی فراورده یا ماده‌ای است که از یک میکروارگانیسم تولید یا از آن گرفته می‌شود و میکروارگانیسم‌های دیگر را از بین می‌برد یا مانع آنها می‌شود. اما در کاربرد معمولتر این تعریف شامل انواع صناعی آنتی‌بیوتیک‌ها همچون سولفونامیدها و کینولونها می‌شود. انواع مختلف آنتی‌بیوتیک‌ها از لحاظ خصوصیات شیمیایی، فیزیکی، داروشناسی، طیف ضد میکروبی و مکانیسم عمل با هم متفاوت هستند.

۱۰ آنتی‌بیوتیک طبیعی:

۱ . سیر

سیر هم یک آنتی‌بیوتیک طبیعی و هم ضد قارچ و ضد ویروس است. روزانه ۲ تا ۳ حبه سیر با معده خالی مصرف کنید.

۲ . عسل

ترکیب منحصر به‌ فرد عسل به از بین بردن سلول‌های باکتری‌ها کمک می‌کند. برای تقویت سیستم ایمنی بدن، روزانه میزان مساوی از عسل و دارچین را با یکدیگر مخلوط کرده و مصرف کنید. همچنین می‌توانید عسل را به چای، اسموتی‌ها و آب‌میوه‌ها اضافه کنید.

۳ . روغن آویشن

طبق تحقیقات، روغن آویشن درمانی مؤثر برای باکتری‌هایی است که به دارو مقاوم هستند. برای درمان عفونت‌های پا و ناخن، چند قاشق چایخوری روغن آویشن به آب ولرم وان حمام اضافه کنید و پاهای خود را چند دقیقه داخل وان بگذارید. این کار را هر روز به مدت چند هفته تکرار کنید. برای درمان عفونت‌های مجاری تنفسی و سینوس‌ها، چند قطره روغن آویشن را داخل آب در حال جوش بریزید و بخارآب را تنفس کنید. این کار را هر روز تا زمانی که عفونت از بین برود، انجام دهید.

۴ . عصاره برگ زیتون

عصاره برگ زیتون را به شکل مکمل تهیه کنید. مصرف یک کپسول ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌گرمی، ۲ بار در روز دوز استاندارد است. با این حال قبل از مصرف این مکمل با پزشک مشورت کنید.

۵ . زردچوبه

در طب سنتی چینی از خواص آنتی‌بیوتیک زردچوبه برای از بین بردن باکتری‌های بیماری‌زا و بهبود سیستم دفاعی بدن استفاده می‌شود. یک قاشق غذاخوری پودر زردچوبه را با ۵ الی ۶ قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید. این ترکیب را داخل یک شیشه در بسته نگه‌دارید. روزانه ۲ بار، یک‌دوم قاشق چای‌خوری از این ترکیب را میل کنید.

۶ . اکیناسه

اکیناسه یک آنتی‌بیوتیک طبیعی است که زخم‌ها و عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها را بهبود می‌بخشد. مالیدن کرم یا پماد اکیناسه روی محل موردنظر عفونت را از بین می‌برد و اگزما و سوریاس را بهبود می‌بخشد. برای درمان عفونت‌های ناشی از باکتری، روزانه یک تا ۲ فنجان چای اکیناسه بنوشید. این گیاه را بیش از یک هفته تا ۱۰ روز مورد استفاده قرار ندهید. همچنین این گیاه برای افراد مبتلا به اختلالات خودایمنی مناسب نیست.

۷ . زنجبیل

چای زنجبیل یک ماده مناسب برای پیشگیری از عفونت‌های باکتریایی است. ۲٫۵ سانتی‌متر زنجبیل را رنده کنید و با ۱٫۵ فنجان آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. سپس عسل و آب‌لیمو به آن اضافه کرده و بنوشید.

۸ . گل مهر طلا

یک قاشق چای‌خوری پودر گل مهر طلا را داخل یک فنجان آب داغ بریزید و بگذارید تا دم بکشد. این چای را یک بار در روز بنوشید. برای مصرف خارجی، یک قاشق چای‌خوری پودر گل مهر طلا را با روغن چند کپسول ویتامین ای ترکیب کنید و خمیر به‌دست‌آمده را روزانه ۳ بار روی محل موردنظر بمالید.

۹ . عصاره دانه گریپ‌فروت

برای عفونت‌های پوستی چند قطره عصاره دانه گریپ‌فروت را به یک قاشق غذاخوری آب اضافه کرده و روی محل موردنظر بمالید. برای درمان سایر عفونت‌ها، ۱۰ الی ۱۵ قطره از این عصاره را داخل یک‌دوم لیوان آب بریزید و ۲ الی ۳ بار در روز بنوشید.

۱۰ . چریش

برای پیشگیری از عفونت‌های پوستی، از محصولات آرایشی و مراقبت از پوستی استفاده کنید که چریش یکی از مواد اولیه آن‌ها است. برای دفع مواد سمی از بدن و همه موجودات زنده انگلی، از قرص‌های چریش استفاده کنید. برای تعیین دوز مصرفی با پزشک خود مشورت کنید.

Thanks! You've already liked this
No comments