نحوه درست خوابیدن در بارداری

در ماه های آخر بارداری و با بزرگ شدن شکم، خوابیدن رو به شکم غیر ممکن میشود. پس از هفته شانزدهم بارداری، خوابیدن رو به پشت ممکن است در شما احساس بی حالی ایجاد کند. علت این مشکل این است که جنین بر برخی از رگهای اصلی شما فشار میآورد و عبور خون از آنها را با مشکل مواجه میکند.

اشکال مدل‌های خوابیدن در بارداری

کدام حالت خوابیدن کمترین خطر را برای نوزاد دارد و بیشترین راحتی را برای مادر فراهم میکند؟با ما همراه باشید و مطالب زیر را مطالعه کنید.

۱ . خوابیدن رو به شکم

در ماه های اولیه بارداری، خوابیدن رو به شکم اشکالی ندارد. اما با رشد جنین، به مرور این روش خواب برای جنین خطرناک می شود. البته پس از بزرگ شدن جنین شما حتی اگر بخواهید هم نمیتوانید رو به شکم بخوابید زیرا خودتان احساس ناراحتی شدید خواهید کرد.

۲ . خوابیدن به پشت

توجه داشته باشید که در سه ماهه اول بارداری لازم نیست خیلی نگران حالت خوابیدن خود باشید. اما با ورود به ماه چهارم، باید از خوابیدن به پشت جدا پرهیز کنید. با خوابیدن به پشت، رحم شما به رگی که خون را به قلب میرساند فشار میآورد و همین امر موجب افزایش فشار بر قلب خواهد شد.

اگر شما برای مدت طولانی به این حالت بخوابید، میزان خون و مواد مغذی که به جفت و جنین میرسد کاهش مییابد و جنین را در خطر میاندازد. همچنین میتواند موجب حالت تهوع و سرگیجه خود شما نیز بشود.

۳ . خوابیدن به پهلوی راست

خوابیدن به پهلوی راست در ماه های آخر بارداری و در حالیکه جنین سنگین و بزرگ شده است در مقایسه با خوابیدن به پشت یا رو به شکم گزینه بسیار بهتری است. اما توجه داشته باشید که خوابیدن به پهلوی راست بهترین گزینه نیست. در واقع بسیاری از پزشکان توصیه میکنند خانمهای باردار به پهلوی راست خود نیز نخوابند خصوصا در ماههای آخر بارداری که وزن کودک زیاد است زیرا خوابیدن به این سمت باعث میشود به کبد شما فشار زیادی وارد شود. فشار به کبد میتواند برای شما مشکل ساز شود و شرایط خطرناکی را ایجاد کند.

۴ . خوابیدن به پهلوی سمت چپ

بهترین حالت خوابیدن در دوران بارداری، خوابیدن به پهلوی سمت چپ است. حتما شما نیز از پزشک خود یا خانم های میان سال یا مسنی که تجربه بارداری را داشتهاند شنیده اید که این حالت علاوه بر راحتی، کمترین خطر را برای شما و فرزندتان به همراه دارد.

این حالت از ورود فشار توسط رحم به کبد جلوگیری میکند و از طرف دیگر مانع از رسیدن مواد مغذی و خون به جنین از طریق جفت نمیشود. در واقع این حالت خوابیدن نه تنها مانع جریان خون نمیشود، بلکه اتفاقا به بهبود جریان خون نیز کمک میکند. در نتیجه لازم نیست بدن شما برای رساندن خون به قلب و جنین کار مضاعفی انجام دهد.

تحقیقی که اخیرا در نیوزلند انجام شد نشان داد که خوابیدن به پهلوی سمت چپ شب قبل از زایمان احتمال مرگ نوزاد را کاهش میدهد. از آنجا که در بسیاری موارد روز زایمان دقیقا معلوم نیست، بهتر است در ماههای آخر بارداری هر شب به پهلوی سمت چپ بخوابید تا از منافع آن بهره مند شوید. بهترین حالت این است که پاهایتان را مقداری خم کنید و یک بالش بین دو پا قرار دهید.

با اینکار، آرامش شما افزایش خواهد یافت و راحتتر به خواب خواهید رفت. اگر هنگام خواب به پهلوی سمت چپ میخوابید اما صبح در حالیکه بدنتان به پهلوی سمت راست قرار دارد بیدار میشوید نگران نباشید. اکثر افراد هنگام خواب متوجه حرکات خود نیستند.

لازم نیست نگرانی به نگرانیهایتان از این جهت اضافه کنید. همین که بیشتر ساعات شب را به پهلوی سمت چپ باشید کافیست. در نتیجه هرگاه در طول شب از خواب بیدار شدید و خود را به سمت پهلوی سمت راست یافتید، حالت خود را تغییر دهید.

داشتن خوابی آرام در دوران بارداری

دوران بارداری دوران سخت و پر استرسی است. بسیاری از ما در حالت عادی پس از تحمل روزی سرشار از استرس، با داشتن خوابی آرام و راحت در طول شب آرامش خود را باز مییابیم و صبح روز بعد با حالی خوب بیدار میشویم. اما متاسفانه خانمهای باردار نمیتوانند از چنین مزیتی برخوردار شوند.

مشکلاتی که در دوران بارداری برای خواب، خصوصا در ماه های پایانی وجود دارد، مانع از آرامش آنها میشود. خوابیدن به یک حالت در طول شب خود یکی از معضلاتی است که برای برخی خانمها عذاب آور است. اما برای کاهش این مشکلات و سختیها، راههای زیادی وجود دارد.

یکی از کارهایی که میتواند به داشتن خوابی آرام کمک کند، رفتن به حمام پیش از خواب است. این کار موجب آرامش اعصاب و عضلات بدن میشود و شما را برای خواب آماده میکند. همچنین نوشیدن یک فنجان دمنوش طبیعی گرم یا چایهایی نظیر چای بابونه نیز میتواند موثر باشد. البته از مصرف نوشیدنیهای کافئین دار، از جمله چای و قهوه باید در این دوران به طور کلی پرهیز کرد.

اگر از دردهای عضلانی رنج میبرید، میتوانید پس از مشورت با پزشک خود از روشهای ماساژ درمانی برای کاهش این دردها استفاده کنید. همچنین استفاده از بالشهای نرم و متعدد و خنک نگهداشتن محیط خواب در افزایش راحتی بدن و آرامش شما موثر خواهد بود.

Thanks! You've already liked this
No comments